Chan Yuen Ting

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Chan Yuen Ting
Të dhënat vetjake
Emri i plotëChan Yuen Ting
Datëlindja (1988-10-07) 7 tetor 1988 (35 vjeç)
VendlindjaHong Kong
PozicioniMbrojtëse, Sulmuese
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2007–2013Shatin
Karriera ndërkombëtare
2008–2013Hong Kong
Skuadra të menaxhuara
2015–2017Eastern
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Chan Yuen, Banorët (陳婉婷; e lindur më 7 tetor 1988) është një futbolliste dhe menaxhere e i Klubit Lindor të Sporteve në Ligën e Parë të Hong Kongut. Në vitin 2016, ajo u bë gruaja e parë që trajnoi një ekip të futbollit të profesionale të meshkujve në kampionatin e ligës më të lartë të një vendi.[1][2] Në vitin 2017 ajo u bë gruaja e parë që trajnoi një klub futbolli  të meshkujve në një garë të lartë kontinentale kur ajo menaxhoi një ekip kundër Guangzhou Evergrande në Ligën e Kampioneve të Konfederatës së Futbollit Aziatik.[3]

Chan mban Licencën "A" të AFC dhe Licencë AFC "Niveli 2 në Futsal".[4]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në dhjetor të vitit 2015, Chan u emërua menaxhere e i Klubit Lindor të Sporteve në Ligën e Parë të Hong Kongut, duke zëvendësuar Yeung Ching Kwong. Ajo ishte menaxherja e parë femër në kampionat.[5][6]

Chan u interesua për futbollin përmes admirimit të saj si adoleshent për David Beckham. Chan u diplomua nga Universiteti Kinez i Hong Kongut me një diplomë në degën e gjeografisë në vitin 2010 dhe fitoj një diplomë master në shkencën sportive dhe menaxhimin e shëndetit gjatë kohës së saj në Pegasus dhe në Jug.[7] Pavarësisht nga dëshira fillestare e prindërve të saj që Chan të ndjekë një karrierë më të qëndrueshme, pozicioni i saj i parë pas diplomimit nga universiteti ishte analist i të dhënave për Hong Kong Pegasus FC (i njohur më pas si TSW Pegasus FC). Para se të hynte në Klubin e Sporteve Lindore, ajo punoi si ndihmëse në klubet e tjerë të Ligës së Futbollit të Hong Kongut, Pegasus FC dhe Southern District FC.[8] Ajo gjithashtu, ka mbajtur role si trajnere e kombëtares së femrave të Hong Kongut, klube tjera për futboll të vogël, dhe klube jo-profesionale siç është Sha Kallaj.[9][1] Gjatë kohës së saj me Pegasus FC, Chan udhëhoqi ekipin e tyre nën-18 vjeç duke fituar tre trofe.

Në një intervistë të marsit 2016, Chan shprehu interes në menaxhimin e ekipeve kudo në Azi që kishin kultura më të qëndrueshme të futbollit, por gjithashtu se shpreson që suksesi i saj të investojë në futbollin e Hong Kong-ut.

Në vitin 2016, ajo ishte zgjedhur si një nga gratë në listën e BBC 100 Women.[10]

Në vitin 2017 ajo u bë gruaja e parë që trajnoi një klub futbolli të meshkujve në një garë të lartë kontinentale kur ajo menaxhoi Lindorët kundër Guangzhou Evergrande në Ligën e Kampioneve të AFC.


Chan dha dorëheqje në Maj të viti 2017 duket thënë se arsyeja është stresi, dështimi për të fituar trofe gjatë sezonit 2016-17 dhe dëshira e saj për të kompletuar kurset për licencën AFC Pro.[11]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Chan Kin-wa (23 prill 2016). "Meet Chan Yuen-ting, the first woman ever to lead a men's team to a top-flight soccer title". South China Morning Post. Marrë më 23 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Chan becomes first female to lead men's team to top-flight title". Four Four Two. Haymarket Media Group. 23 prill 2016. Marrë më 23 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Thomas, Lyall. "Chan Yuen-ting becomes first woman to manage in men's continental top-flight competition | Football News". Sky Sports. Marrë më 2017-02-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "球隊教練團變動". Facebook. 東方足球隊 Eastern Football Team. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Chan Kin-wa (26 dhjetor 2015). "Southern stun league rivals Kitchee 2–1 to make Senior Shield final". South China Morning Post. Marrë më 23 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ James Porteous (8 dhjetor 2015). "The first woman to coach in the Hong Kong Premier League takes over as coach for Eastern". South China Morning Post. Marrë më 23 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Chan, Kin-wa. "Chan Yuen-ting: Hong Kong soccer's biggest success story of the year, and possibly its least likely". South China Morning Post. Marrë më 15 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Ambrose Li (2 mars 2016). "HK Profile: Chan Yuen-ting – The first ever HK Premier League head coach". Time Out Hong Kong. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2016. Marrë më 23 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Chan Yuen Ting becomes first ever female head coach in HKPL". Offside.hk. 8 dhjetor 2015. Marrë më 23 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ 2016, BBC, Retrieved 24 November 2016
 11. ^ "Eastern's trailblazing female coach Chan resigns". Eurosport. 27 maj 2017. Marrë më 27 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)