Chanel West Coast

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Chelsea Chanel Dudley
Background information
Lindi1 shtator 1988
Los Angjelos, Kaliforni
ZhanretHip hop, R&B, muzikë pop
Këngëtare, kompozitore, aktore, modele dhe personalitet televiziv
Instrument(et)Vokal, Piano
Vitet aktik2009-prezent
Labeli

Chelsea Chanel Dudley[2] (lindi më 1 shtator 1988), e njohur si Chanel West Coast,[2] Ajo është repere, këngëtare, aktore, modele dhe personalitete televizive amerikane. Ajo u bë e njohur për paraqitjen e saj në emisionet e MTV-së Rob Dyrdek's Fantasy Factory dhe Ridiculousness.[3]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chanel lindi në Los Angjelos, Kaliforni, por jetën e saj e kaloi në North Hollywood bashkë me nënën e saj dhe New York City me babain e saj.[2] Babai i saj ishte DJ, ku ai morri Chanel në klubet e nates si fëmijë.[2] Chanel mësoi këndimin dhe vallëzimin që nga mosha e hershme.[2] Ajo përmend se “How Do U Want It” nga Tupac Shakur ishte kënga që inspiroi të filloj të këndoj rep.[4]

Karriera televizive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chanel u paraqit në televizion nga Rob Dyrdek në vitin 2008.[5] Pas kësaj Dyrdek ofroi Chanel pozitë si sekretare e tij në emisionin Rob Dyrdek's Fantasy Factory.[6] Në vitin 2011, ajo u paraqit si Sheilla në serialin komedi The Hard Times of RJ Berger, duke bërë debutimin e saj. Që nga viti 2010, ajo shfaqet së bashku me Dyrdek dhe Steelo Brim në emisionin Ridiculousness.[7] Në vitin 2012, ajo filloi të dubloj në serialin e animuar Wild Grinders.[8]

Më 2014, West Coast konfirmoi se ajo kishte filluar regjistrimin e albumit të saj të debutuar në studio të vendosur për t'u lëshuar më 2016, i cili fillimisht ishte parashikuar të binte në 2014.[9] Albumi i saj i parë, e quajtur "Blueberry Chills" me Honey Cocaine u lirua më 15 janar 2014.[10] Albumi i saj i dytë, "New Feeling", u lirua më 29 janar.[11] Albumi i tretë, "Miles and Miles" u lirua më 29 tetor, e cila përmban West Coast që ofron vokal për herë të parë. Në vitin 2015, West Coast lëshoi një këngë të re që u shfaq në Rob Dyrdek's Fantasy Factory, i quajtur Bass In The Trunk.[12]

Filmography[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Television
Viti Titulli Roli Shënimet
2009–2015 Rob Dyrdek's Fantasy Factory
2011 The Hard Times of RJ Berger Sheila Epizodi: "The Better Man"
2010–present Ridiculousness Herself Co-host
2012–2015 Wild Grinders Flipz Dublim
2017-duke vazhduar Love & Hip Hop: Hollywood Mbështetëse

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "EXCLUSIVE: Chanel West Coast Announces Signing w/ YMCMB w/ Bootleg Kev". Bootleg Kev. 26 mars 2013. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2015. Marrë më 17 gusht 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b c d e "Chanel West Coast – Biography". Arkivuar nga origjinali më 10 shkurt 2019. Marrë më 8 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Ridiculousness | Season 2 Full Episodes, Photos, Episode Synopsis and Recaps". MTV. Marrë më 17 gusht 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Chanel West Coast (guest) (27 prill 2018). Chanel West Coast Reveals the Tupac Song That Inspired Her To Pursue Rap | Soundtracked | TRL. YouTube. {{cite AV media}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "MTV Mobile Series: Cast Member: Chanel". Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2013. Marrë më 16 gusht 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Avalon Hollywood Los Angeles CA (Nightclub)". Dose.clubzone.com. 4 tetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 15 tetor 2013. Marrë më 13 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "MTV Renews 'Rob Dyrdek's Fantasy Factory' & 'Ridiculousness'". Deadline.com. Marrë më 13 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Wild Grinders: Behind The Scenes with Ugly". Nick.com. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2013. Marrë më 13 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Melas, Chloe (12 mars 2014). "Chanel West Coast Files for Bankruptcy". Hollywood Life. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "NEW MUSIC: CHANEL WEST COAST F/ HONEY COCAINE – 'BLUEBERRY CHILLS'". rap-up.com. 15 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "New Feeling – Single". iTunes. Marrë më 1 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Miles and Miles – Single". iTunes. Marrë më 1 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)