Ching Shih

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ching Shih[1]:65 (Kinezisht: 鄭|氏, vejusha e Zheng) (e lindur Shih Yang (Kinezisht 石陽; 1775–1844), e njohur si Cheng I Sao, ishte udhëheqëse kineze piratësh e cila terrorizoi Detet Kineze gjatë preiudhës së Perandorit Jiaqingdinastisë Qing në fillim të shekullit 19-të. Ajo komandoi mbi 300 anije kineze të drejtuar nga 20,000 deri në 40,000 piratë Stampa:R/ref/sandbox—burra, gra, dhe poashtu edhe fëmijë. Ajo hyri në konflikt me kombet e mëdha, të tilla si Perandoria Britanike, Perandoria Portugeze dhe Dinastia Qing.[2]

Në vitin 1881, ajo u martua me Zheng Yi. Ata adoptuan Cheung Po Tsai, duke e bërë atë si trashëgimtarë të tij. Cheng lindi edhe dy djem të tjerë: Cheng Ying Shih (鄭 英石) dhe Cheng Heung Shih (鄭雄).

Ajo konsiderohet gjerësisht si piratja më e suksesshme në histori, bazuar në faktin se ajo komandonte ekuipazhin më të madh të mbledhur ndonjëherë. Ajo vdiq në shtrat e rrethuar nga familja e saj, në moshën 69 vjeç.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Murray, Dian (1987). Pirates of the South China Coast, 1790-1810. Stanford University Press. ISBN 978-0-8047-1376-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Lily Xiao Hong Lee, A. D. Stefanowska, Clara Wing-chung Ho - 2003 - 387 pages
  3. ^ Koerth-Baker, Maggie (2007-08-28). "Most successful pirate was beautiful and tough". CNN. Marrë më 2007-08-28. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)