Christopher Latham Sholes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Christopher Latham Sholes

Christopher Latham Sholes[1] (lindur më 14 shkurt 1819 në Mooresburg, vdiq më 17 shkurt 1890) është shpikësi i tastierës QWERTY[2].

Lindur në Pensilvani, SHBA, Sholes u punësua praktikant në një shtëpi botuese në Danville, Pensilvani. Më vonë u transferua në Milwaukee, Wisconsin dhe u bë një redaktor i gazetave dhe figurë politike. U zgjodh në legjislaturën e Wisconsin në vitin 1860.

Në 1868 ai së bashku me Samuel W. Soule dhe Carlos Glidden shpikën makinën e shkrimit. Në vitin 1872 ai ia shiti të drejtat e makinës së tij kompanisë Remington Arms për 12.000 dollarë amerikanë.

Gjatë viteve 1870 ai vazhdoi të merret me zhvillimin e makinës e makinës dhe në vitin 1873 prezantoi tastierën QWERTY. Kjo lloj tastiere për komjutera përdoret sot në pjesën më të madhe të botës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ In his time, Sholes went by the names "C. Latham Sholes", "Latham Sholes", or "C. L. Sholes", but never "Christopher Sholes" or "Christopher L. Sholes".
  2. ^ "Early Typewriter History," http://www.mit.edu/~jcb/Dvorak/history.html.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]