Civeti i palmave i Ovstonit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Civeti i palmave i Ovstonit
Një civeti i palmave i Ovstonit
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Chrotogale
Lloji:
Emri binomial
Chrotogale owstoni
(Thomas, 1912)
Gama e civetit i palmave me shirita

Civeti i palmave i Ovstonit ( Chrotogale owstoni ) është një civet amtare në Vietnam , Laos dhe Kinës jugore . Ёshtë renditur si i rrezikuar nga IUCN për shkak të një rënie të vazhdueshme të popullsisë, e vlerësuar të jetë më shumë se 50% gjatë tre brezave të fundit, të nxitura nga mbi-shfrytëzimi, shkatërrimi i habitatit dhe degradimi.[1]

Chrotogale është një gjini monospecifike [2]. Civeti i palmave i Ovstonit është emëruar pas Alan Owston . [3]

Anatomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Civeti i palmave i Ovstonit është një civet i palmave me madhësi të mesme në 57 cm (23 in), plus një bisht 43 cm (17 in). Me fytyrën e tij të theksuar, ndonjëherë mendohet se i ngjan një insektivori të madh , siç është një mprehtësi . Ai ka një trup tawny buf-gri me shenja të zeza shumë të kundërta në shpinë dhe bisht. Zakonisht kanë vetëm 4 shirita në shpinë. Dy të tretat e fundit të bishtit janë plotësisht të zeza. Ata duken disi si civetët e palmave me shirita , Hemigalus derbyanus , përveç se flokët në pjesën e prapme të qafës së tyre nuk janë të kthyera, dhe ka njolla në këmbët e tij.

Gama dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Civeti i palmave i Ovstonit jeton në pyje dhe pellgje në ultësira të pyllëzuara të Vietnamit verior, Laosit verior dhe Kinës jugore.

Ekologjia dhe sjellja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dihet shumë pak për historinë e tyre të jetës në natyrë, megjithëse janë mbledhur informacione të kufizuara për kafshët e robëruara. Ata ushqehen kryesisht me krimbat e tokës dhe jovertebrorët e tjerë . Sezoni i çiftëzimit duket se është në fund të janarit. Pas një periudhe 3 shtatori, lindin një pjellë prej 1-3 të rinj.

Konservimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Programi i ruajtjes së mishngrënësve dhe Pangolinit, me qendër në Parkun Kombëtar Cuc Phuong në Vietnam, zhvillon një program ndërkombëtar për ruajtjen dhe shumimin për ta në bashkëpunim me kopshte zoologjike të ndryshme, përfshirë këtu kopshtin zoologjik Newquay .

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Timmins, R.J.; Coudrat, C.N.Z.; Duckworth, J.W.; Gray, T.N.E.; Robichaud, W.; Willcox, D.H.A.; Long, B. & Roberton, S. (2016). "Chrotogale owstoni". IUCN Red List of Threatened Species. 2016: e.T4806A45196929. Marrë më 30 tetor 2018. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Wozencraft, W.C. (2005). "Genus Chrotogale". përmbledhur nga Wilson, D.E.; Reeder, D.M (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd). Johns Hopkins University Press. fq. 552. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Thomas, O. (1912). "Two new Genera and a Species of Viverrine Carnivora". Proceedings of the Zoological Society of London: 498–503. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)