Civeti me njolla të mëdha i Malabarit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Civeti me njolla të mëdha i Malabarit
Një individ në muze
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Viverra
Lloji:
Emri binomial
Viverra civettina[1]
Blyth, 1862
Gama e civetit me njolla të mëdha i Malabarit

Civeti me njolla të mëdha i Malbarit ( Viverra civettina ), i njohur gjithashtu si civeti Malabar , është një viverrid endemike të Ghatsit perëndimore të Indisë . Ёshtë renditur si e rrezikuar në mënyrë kritike në listën e kuqe të IUCN pasi popullsia vlerësohet të ketë më pak se 250 individë të pjekur. Nuk është regjistruar gjatë anketave të kryera ndërmjet viteve 1990 dhe 2014. Në fillim të viteve 1990, popullsitë e izoluara ende mbijetuan në zona më pak të shqetësuar të Malabarit të Jugut, por u kërcënuan seriozisht nga shkatërrimi i habitatit dhe gjuetia pa kriter.

Ёshtë i njohur si Kannan chandu dhe Male meru në Kerala Veruk (Malajalamisht), dhe Karnataka si Mangala kutri , Bal kutri dhe Dodda punugina .

Taksonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viverra civettina ishte emri shkencor i propozuar nga Edward Blyth në 1862 për një ekzemplar nga Malabari jugor. Reginald Innes Pocock i konsideronte V. megaspila dhe V. civettina si specie të dallueshme . Ellerman dhe Morrison-Scott e konsideruan V. civettina një nënspecie të V. megaspila . Lista e Kuqe e IUCN e konsideron atë një specie të veçantë.

Ekzistojnë disa polemika nëse civeti Malabar është madje vendas në Ghats Perëndimore ose nëse është një specie e vlefshme. Informacioni bazë për ekzemplarët është i pakët, kështu që ka pak ose aspak informacion mbi ekologjinë ose zakonet e tij. Përkundër shkatërrimit të rëndë të habitatit në rajon, civeti ende duket se kërcënohen jashtëzakonisht shumë për një mishngrënës të vogël, gjeneralist. Regjioni ku dihet se ndodhet civeti është vendi i një porti kryesor tregtar, duke përfshirë më parë edhe tregtinë e civetit siç është civeti me njolla të mëdha . Për shkak të kësaj, ekzistojnë disa spekulime nëse civeti Malabar është një popullsi e prezantuar e civetit me njolla të mëdha që përfundimisht vdiq.

Anatomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Civeti me njolla të mëdha i Malabarit janë gri të dendur. Ai ka një shenjë të errët në faqe, shenja të mëdha të errëta në anën e pasme dhe anët, dhe dy linja të errëta zverkuese në qafë. Këto shenja të errëta janë më të theksuara sesa tek civeti i madh indian . Gryka dhe qafa e tij janë të bardha. Një krifë fillon midis shpatullave. Bishti i tij është i mbështjellë me shirita të errëta. Këmbët janë të errëta. Ai ndryshon nga civet me njolla të mëdha nga lakuriqësia më e madhe e thembra e këmbëve. Flokët në rrjetat interdigitale midis putrave formojnë arna nënmarkale; lëkura e jastëkut planar është e zhveshur përpara dhe në anët. Një individ mashkull i mbajtur në kopshtin zoologjike të Trivandrum në vitet 1930 mati 30 në (76 cm) në kokë dhe trup me një bisht të gjatë 13 në (33 cm) dhe peshonte 14.5 lb (6.6 kg).

Gama dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shekullin XIX, civeti i Malabarit ndodhet në të gjithë bregdetin e Malabarit nga gjerësia e Honnavar në Kanyakumari . Ai banon në pyje dhe ultësirë ​​me pyje të pasura, dhe herë pas here gjendej në trakte të ngritura pyjore. Ai u konsiderua i bollshme në Travancore .

Deri në vitet 1960, shpyllëzimi i gjerë ka zvogëluar pjesën më të madhe të pyjeve natyrore në tërë shtrirjen e Ghats bregdetare perëndimore . Nga fundi i viteve 1960, civeti i Malabarit u mendua të ishte afër zhdukjes . Në 1987, një individ u pa në Kerala .[3]

Në 1987, dy civet u morën pranë Nilambur në Kerala veriore, një zonë në të cilën mbizotërojnë plantacione me gomë . Dy civet të tjerë u gjetën në këtë zonë në 1990. Këto plantacione ndoshta mbajtën pjesën më të madhe të popullatës që mbijetonte, pasi këto ishin pak të shqetësuar dhe siguruan një nënvlerësim të dendur të shkurreve dhe barërave. Pastrimi në shkallë të gjerë për mbjelljen e pemëve të gomës kërcënoi këtë habitat.

Intervistat e kryera në fillim të viteve 1990 midis gjahtarëve vendas treguan praninë e civetit të Malabarit në zonat e mbrojtura të Karnataka . Gjatë anketimeve të kamerave të kurthit në pyjet me gjelbërim të përhershëm dhe gjysmë të gjelbër me gjelbërim të gjelbër në Ghatsin Perëndimore të Karnataka dhe Kerala nga Prilli 2006 deri në Mars 2007, asnjë regjistrim fotografik nuk u mor në një total prej 1,084 netë kurth kamerash.[4]

Ekologjia dhe sjellja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Civeti i Malabarit konsiderohet nate dhe aq e pakapshme sa dihet pak për biologjinë dhe ekologjinë e tij përveç përdorimit të habitatit.

Kërcënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Deri disa dekada më parë, tregtarët vendas në Kerala gjuajtën civet të Malabarit për të marrë civetonin , një ekstrakt nga gjëndra aromë, e cila përdorej në mjekësi, dhe si një aromatik.

Tani është kërcënuar seriozisht nga shkatërrimi dhe copëzimi i habitatit. Deri në vitet 1990, ai ishte i kufizuar në pyje të mbetura dhe copëza të trazuara në plantacione me gomë në Kerala veriore, ku presioni i gjuetisë ishte një tjetër kërcënim i madh.

Pamjet e dyshuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë pandemisë së koronavirusit 2019-20 dhe bllokimin pasues të Indisë , në Twitter u ngarkua një videoklip i një civet të paidentifikuar duke ecur në rrugët e shkreta të Meppayur . Civeti u identifikua nga ngarkuesi i tij si një civet i Malabarit dhe klipi më pas doli viral online. Sidoqoftë, ekspertë të shumtë e identifikuan civetin në video se në të vërtetë ishin civeti i vogël indian ( Viverricula indica ), një specie me pamje të ngjashme, por shumë më e zakonshme.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Wozencraft, W.C. (2005). "Species Viverra civettina". përmbledhur nga Wilson, D.E.; Reeder, D.M (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd). Johns Hopkins University Press. fq. 532–628. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Mudappa, D.; Helgen, K. & Nandini, R. (2016). "Viverra civettina". IUCN Red List of Threatened Species. 2016: e.T23036A45202281. Marrë më 23 korrik 2019. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Kurup, C. U. (1987). "The rediscovery of the Malabar civet, Viverra megaspila civettina Blyth in India". Cheetal. 28 (2): 1–4. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Rao, S.; Ashraf, N. V. K. & Nixon, A. M. A. (2007). "Search for the Malabar Civet Viverra civettina in Karnataka and Kerala, India, 2006–2007" (PDF). Small Carnivore Conservation. 37: 6–10. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 29 janar 2015. Marrë më 7 maj 2020. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Evon, D. (2020). "Was a Rare Malabar Civet Spotted During COVID-19 Lockdown?". Snopes.com (në anglishte amerikane). Marrë më 2020-03-30.