Viverra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Viverra
Viverra zibetha ras.jpg
Ilustrimi i civeti i madh indian (Viverra zibetha)
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Nënrendi:
Familja:
Nënfamilja:
Species

Viverra është një gjini gjitarësh që u emërua dhe u përshkrua për herë të parë nga Carl Linnaeus në 1758 pasi përfshin disa lloje duke përfshirë civetin i madh indian ( V. zibetha ).[1] Gjinia ishte në varësi të familjes viverrid nga John Edward Grey në 1821.[2]

Anatomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Speciet Viverra dallohen nga gjinitë e tjera të Viverrinae nga struktura e këmbëve të përparme: shifrat e treta dhe të katërt kanë lobë të lëkurës, të cilat veprojnë si këllëfë mbrojtës për kthetrat tërheqëse .Putrat janë të rrethuara me flokë. Ata kanë një kafkë të gjatë dhe të ngushtë , me bel të ngushtë, gati paralel, jo fort të kufizuar . Proceset e tyre pas lindjes janë të vogla dhe pak përpara pikës së mesme midis majës së premaxillaes përpara dhe të kreshtës okupitale pas. Crest shigjete është mesatarisht i fortë në të rriturit. Pjesa nën-orbitale e faqes është relativisht e shkurtër. Qepje në mes të kockave përparme e harkut zygomatic dhe Maxilla është shumë më e shkurtër se gjatësia mesatare e nasals .Kjo gjerësi tejkalon gjatësinë e kompleksit dëgjimore . [3]

Speciet e gjalla[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri Gama Imazhi
Civeti i madh indian (V. zibetha) Linnaeus, 1758 Shpatet jugore të Himalajave në Nepal, Bhutan dhe Indin verilindor[4] Large Indian Civet, Viverra zibetha in Kaeng Krachan national park.jpg
Civeti malaian (V. tangalunga) Gray, 1832 Sumatra, ishull i Bangkit, Borneo, Rhio- arkipelagu Linga, dhe Filipine[5] Malay civet.jpg
Civeti me njolla të mëdha i Malbarit (V. civettina) Blyth, 1862 Ghati perëndimor në Indi[6]
Civeti me njolla të mëdha (V. megaspila) Blyth, 1862 Mianmar, Tailand, Malaizi, Kamboxhia, Laos, Vietnam, dhe Kinë[7] Large-spotted Civet (Viverra megaspila).jpg

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Linnaeus, C. (1758). "Viverra". Caroli Linnæi Systema naturæ per regna tria naturæ, secundum classes, ordines, genera, species, cum characteribus, differentiis, synonymis, locis. Tomus I. (bot. Editio decima, reformata)). Holmiae: Laurentii Salvii. fq. 43–44. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Gray, J. E. (1821). "On the natural arrangement of vertebrose animals". London Medical Repository. 15 (1): 296–310. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Pocock, R. I. (1939). "Genus Viverra Linnaeus". The Fauna of British India, including Ceylon and Burma. Mammalia. – Volume 1. London: Taylor and Francis. fq. 344–354. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Timmins, R. J.; Duckworth, J. W.; Chutipong, W.; Ghimirey, Y.; Willcox, D. H. A.; Rahman, H.; Long, B. & Choudhury, A. (2016). "Viverra zibetha". IUCN Red List of Threatened Species. IUCN. 2016: e.T41709A45220429. doi:10.2305/IUCN.UK.2016-1.RLTS.T41709A45220429.en. Marrë më 29 tetor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Duckworth, J. W.; Mathai, J.; Wilting, A.; Holden, J.; Hearn, A. & Ross, J. (2016). "Viverra tangalunga". IUCN Red List of Threatened Species. IUCN. 2016: e.T41708A45220284. doi:10.2305/IUCN.UK.2016-1.RLTS.T41708A45220284.en. Marrë më 30 tetor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Mudappa, D.; Helgen, K. & Nandini, R. (2016). "Viverra civettina". IUCN Red List of Threatened Species. IUCN. 2016: e.T23036A45202281. doi:10.2305/IUCN.UK.2016-1.RLTS.T23036A45202281.en. Marrë më 30 tetor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Timmins, R.; Duckworth, J. W.; WWF-Malaysia; Roberton, S.; Gray, T. N. E.; Willcox, D. H. A.; Chutipong, W. & Long, B. (2016). "Viverra megaspila". IUCN Red List of Threatened Species. IUCN. 2016: e.T41707A45220097. doi:10.2305/IUCN.UK.2016-1.RLTS.T41707A45220097.en. Marrë më 30 tetor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)