Civeti me njolla të mëdha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Civeti me njolla të mëdha
Illustration
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Viverra
Lloji:
Emri binomial
Viverra megaspila
Blyth, 1862
Gama e civetit me njolla të mëdha

Civeti me njolla të mëdha ( Viverra megaspila ) është një viverrid amtare në Azinë Juglindore që është e shënuar si Rrezikuara në Listën e Kuqe të IUCN .[1]

Anatomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pocock e përshkroi civetin me njolla të mëdha në ngjyrë nga argjendtë-gri në të artë-buf ose tawny me një model të zi në kafe dhe pika të mëdha ose relativisht të vogla, të cilat ndahen ose nganjëherë fushen në copëza ose në vija vertikale pas shpatullave. Shiritat e bardhë në bisht kryesisht janë të kufizuara në anët dhe sipërfaqen e poshtme, por shumë rrallë formojnë unaza të plota. Të rriturit matin 30–30,5 në (76–77 cm) në kokë dhe trup me një bisht të gjatë 13–15,5 në (33–39 cm). Pesha e saj varion nga 14,5-18,5 lb (6,6–8,4 kg). [2]

Gama dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Civeti me njolla të mëdha gjenden në Mianmar , Tajlandë , Malajzi , Kamboxhia , Laos , Vietnam dhe Kinë . Në Kinë, këqyrjes fundit ka ndodhur në vitin 1998. Ata banojnë me gjelbërim të përjetshëm , qumeshtit , dhe të thatë dipterocarp pyjet nën lartësi prej 300 m (980 ft). Në Tajlandë, ato ndodhen në disa zona të mbrojtura deri në jug, sa Provinca Ranong . [3]

Ekologjia dhe sjellja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të dhëna mbi ekologjinë ushqyese dhe sjelljen e civetit me njolla të mëdha nuk ekzistojnë. [1]

Kërcënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Civeti me njolla të mëdha janë të kërcënuar për shkak të degradimit të habitatit, humbjes së habitatit dhe gjuetisë me kurthe dhe qen. Popullsia mendohet se ka rënë në mënyrë të qëndrueshme në të gjithë vendet e intervalit, dhe në Kinë dhe Vietnam në veçanti mund të jenë ulur ndjeshëm. Në tregjet kineze dhe vietnameze, kërkohet si ushqim. [4]

Histori taksonomike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pocock i konsideronte V. megaspila dhe V. civettina si specie të dallueshme . Ellerman dhe Morrison-Scott e konsideruan V. civettina një nënspecie të V. megaspila .[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Timmins, R.; Duckworth, J.W.; WWF-Malaysia; Roberton, S.; Gray, T.N.E.; Willcox, D.H.A.; Chutipong, W.; Long, B. (2016). "Viverra megaspila". IUCN Red List of Threatened Species. IUCN. 2016: e.T41707A45220097. doi:10.2305/IUCN.UK.2016-1.RLTS.T41707A45220097.en. Marrë më 30 tetor 2018. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Pocock, R. I. (1939). The fauna of British India, including Ceylon and Burma. Mammalia. – Volume 1. Taylor and Francis, London.
  3. ^ Lynam, A. J., Maung, M., Po, S.H.T. and Duckworth, J.W. (2005). Recent records of Large-spotted Civet Viverra megaspila from Thailand and Myanmar. Small Carnivore Conservation 32: 8–11.
  4. ^ Bell, D., Roberton, S. and Hunter, P. R. (2004). Animal origins of SARS coronavirus: possible links with the international trade in small carnivores. Philosophical Transactions of the Royal Society of London. Series B, Biological Sciences 359: 1107–1114.
  5. ^ Ellerman, J.R. and Morrison-Scott, T.C.S. (1966). Checklist of Palaearctic and Indian Mammals 1758 to 1946. Second edition. British Museum of Natural History, London.