Colmesnil-Manneville

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Colmesnil-Manneville
Komunë
Vendndodhja
Colmesnil-Manneville is located in Franca
Colmesnil-Manneville
Colmesnil-Manneville
49°50′58″V 1°02′04″L / 49.8494°V 1.0344°L / 49.8494; 1.0344Koordinatat: 49°50′58″V 1°02′04″L / 49.8494°V 1.0344°L / 49.8494; 1.0344
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Normandie
Departamenti Seine-Maritime
Qarku Arrondissement Dieppe
Kantoni Offranville
Ndërbashkësia Saâne et Vienne
Kryetari Marie-Laure Dufour
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1.91 km2
Lartësia 70 m (m.n.d.)
Popullsia 108 banorë
Dendësia 57 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 76550
INSEE 76184


Colmesnil-Manneville është një komunëFrancë. Colmesnil-Manneville bën pjesë në departamentin Seine-Maritimerajonit Normandie. Komuna ka një popullsi prej 108 banorë dhe sipërfaqe 1.91 km².

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet Offranville në veri-lindje, Thil-Manneville në perëndim, Auppegard në jug dhe Sauqueville në lindje.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793147—    
1800154+4.8%
1806154+0.0%
1821122−20.8%
1831158+29.5%
1836149−5.7%
1841154+3.4%
1846150−2.6%
1851141−6.0%
1856115−18.4%
186190−21.7%
1866106+17.8%
187297−8.5%
1876100+3.1%
1881108+8.0%
188685−21.3%
189186+1.2%
189687+1.2%
190171−18.4%
190690+26.8%
191172−20.0%
192189+23.6%
192676−14.6%
193172−5.3%
193658−19.4%
194672+24.1%
195484+16.7%
196279−6.0%
196871−10.1%
197564−9.9%
198273+14.1%
1990115+57.5%
1999140+21.7%
2005132−5.7%
2006130−1.5%
2007128−1.5%
2008122−4.7%
2009116−4.9%
2010110−5.2%
2011108−1.8%
2012109+0.9%
2013108−0.9%
2014108+0.0%


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]