Sauqueville

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sauqueville
Komunë
Vendndodhja
Sauqueville is located in Franca
Sauqueville
Sauqueville
49°51′24″V 1°04′15″L / 49.8567°V 1.0708°L / 49.8567; 1.0708Koordinatat: 49°51′24″V 1°04′15″L / 49.8567°V 1.0708°L / 49.8567; 1.0708
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Normandie
Departamenti Seine-Maritime
Qarku Arrondissement Dieppe
Kantoni Offranville
Ndërbashkësia Dieppe Maritime
Kryetari Annie Pimont
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3.39 km2
Lartësia 21 - 93 m (m.n.d.)
Popullsia 384 banorë
Dendësia 113 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Sauquevillais
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 76550
INSEE 76667


Sauqueville është një komunëFrancë. Colmesnil-Manneville bën pjesë në departamentin Seine-Maritimerajonit Normandie. Komuna ka një popullsi prej 384 banorë dhe sipërfaqe 3.39 km².

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet Offranville në veri-perëndim, Colmesnil-Manneville në perëndim, Auppegard në jug-perëndim, Manéhouville në jug, Anneville-sur-Scie në jug-lindje dhe Tourville-sur-Arques në lindje.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793244—    
1800302+23.8%
1806303+0.3%
1821311+2.6%
1831344+10.6%
1836369+7.3%
1841345−6.5%
1846345+0.0%
1851365+5.8%
1856368+0.8%
1861362−1.6%
1866368+1.7%
1872365−0.8%
1876351−3.8%
1881366+4.3%
1886400+9.3%
1891380−5.0%
1896355−6.6%
1901350−1.4%
1906330−5.7%
1911351+6.4%
1921375+6.8%
1926336−10.4%
1931324−3.6%
1936309−4.6%
1946329+6.5%
1954338+2.7%
1962326−3.6%
1968351+7.7%
1975323−8.0%
1982326+0.9%
1990360+10.4%
1999360+0.0%
2006359−0.3%
2007359+0.0%
2008356−0.8%
2009353−0.8%
2010359+1.7%
2011366+1.9%
2012372+1.6%
2013377+1.3%
2014384+1.9%

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]