Jump to content

Craig Ferguson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Craig Ferguson

Craig Ferguson (i lindur më 17 Maj 1962) është një prezantues,komedian, dhe aktor Skocez-Amerikan. Ai është prezantues i dy emisioneve: Celebrity Name Game (2014-2017), për të cilat ai ka fituar dy Çmime Emmy, si dhe të Join or Die me Craig Ferguson (2016–) në Histori.[1] Ai ishte gjithashtu prezantues i emisionit të CBS emisioni i vonë i natës The Late Late Show with Craig Ferguson (2005-2014).

Pasi filloi karrierën e tij në Britaninë e madhe me muzikë, komedi dhe teatër, Ferguson u zhvendos në Shtetet e Bashkuara ku ai gjeti sukses në rolin e Nigel Fitil në serialin e ABC The Drew Carry Show (1996-2004). Ai ka shkruar dhe aktruar në tre filma,ka regjizuar njërin prej tyre, dhe ka marrë pjesë në të tjerë, duke përfshirë edhe disa aktrime zëri në filma të animuar. Ferguson ka shkruar edhe dy libra: romanin "Between the Bridge and the River", dhe një libër kujtimesh American on Purpose, kujtime. Ai u bë një qytetar i Shteteve të Bashkuara në vitin 2008.

Jeta e hershme dhe edukimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ferguson u lind në Stobhill Spital, në Springburn rrethin e Glasgow, nga Robert dhe Janet Ferguson, më 17 Maj 1962,[2][3] dhe u rrit në afërsi të Cumbernauld. I vogël ai ishte topolak dhe ngacmohej nga moshatarët.[./Craig_Ferguson#cite_note-FOOTNOTEFerguson200914.E2.80.9315-5 [5]][4] Kur ai ishte gjashtë muajsh, ai dhe familja e tij u zhvendos nga banesa në Springburn në një shtëpi në Cumbernauld. Ata jetuan atje pasi në Glasgow po strehoheshin shumë njerëz pas dëmtimit të qytetit nga Lufta e dytë Botërore.[./Craig_Ferguson#cite_note-FOOTNOTEFerguson200914.E2.80.9315-5 [5]][4] Ferguson e bëri shkollën në Muirfield Primary School dhe Cumbernauld High School.[./Craig_Ferguson#cite_note-FOOTNOTEFerguson200931-6 [6]][5] Në moshën gjashtëmbëdhjetë, Ferguson e la Cumbernauld High School dhe filloi një zanat, të jetë një teknik i elektronikës në një fabrikë lokale e kompanisë Amerikane Burroughs Corporation.[./Craig_Ferguson#cite_note-FOOTNOTEFerguson200966.E2.80.9368-7 [7]][6]

Vizita e tij e parë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ishte në vitin 1975, kur ai ishte 13 për të vizituar një xhaxhi që jetonte në Long Island, pranë Nju Jorkut.[7] Kur ai u shpërngul në Nju Jork në vitin 1983, ai punoi në ndërtim në Harlem.[8][./Craig_Ferguson#cite_note-FOOTNOTEFerguson2009110-10 [10]][9] Ferguson më vonë u bë një bodyguard në një klub nate Save the Robots.[./Craig_Ferguson#cite_note-FOOTNOTEFerguson2009112.E2.80.93113-11 [11]][10]

Karriera në Britani

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përvoja e Ferguson në biznesin e argëtimit filloi si një baterist në një grup rroku i quajtur "Exposure". Më pas ai u bashkua me një grup punk të quajtur The Bastards from Hell. Grupi më vonë u quajt "Dreamboys", me vokalistin Peter Capaldi në krye, ku performonin rregullisht në Glasgow nga 1980 deri në vitin 1982.[11] Ferguson i jep atribut Capaldi-t që e frymezoi të provonte komedinë.[12]

Karriera në Amerikë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ferguson u zhvendos në Los Angeles, në nëntor të vitit 1994, pas tij së shpejti-të-të jetë agjent Rick Siegel pa Ferguson gjatë Festivalin e Edinburgut dhe sugjeroi që ai të vijë për Amerikën.[./Craig_Ferguson#cite_note-FOOTNOTEFerguson2009ch._31-20 [20]][13] e Tij të parë NA rol të ishte si baker Logan McDonough në jetëshkurtër 1995 ABC komedi Ndoshta Këtë Kohë, e cila yjeve Betty White dhe Marie Osmond.

Në 27 shkurt, në vitin 2017, Ferguson nisi The Craig Ferguson Show, një emision me dy orë bisedë në radio nëComedy Greats channel dhe Fraction Talk në SiriusXM Satellite Radio.[14][15]

Ferguson, është një tifoz i ekipit të futbollit Partick Thistle F. C. , si dhe serive televizive Doctor Who. Ai ka pesë tatuazhe të cilat përfshijnë edhe të Join, or Die një karton politike në parakrahun e tij të djathtë;[16] emblema e families Ferguson, moton latine Dulcius ex asperis (I ëmbël nga vështirësitë") nga ana e tij e djathtë e sipërme të krahut në nder të atit të tij;[./Craig_Ferguson#cite_note-FOOTNOTEFerguson2009259-67 [67]][17] dhe një kryq Celtic me moton e Ingram Magnanimus esto (Ji i madh në mëndje) në pjesën e sipërme të krahut të majtë, në nder të nënës së tij.[18] Ai shpesh ka deklaruar se e ka tatuazhin Join, or Die si shenjë e patriotizmit të tij Amerikan .

 1. ^ Pedersen, Erik (6 janar 2016). "'Join Or Die With Craig Ferguson' Gets Premiere Date on History" (në anglisht). Deadline.com. Marrë më 15 janar 2016.
 2. ^ "Monitor". Entertainment Weekly (1259): 27. 17 maj 2013. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Tennant, Thomas. "Bio Brief: Craig Ferguson" (në anglisht). About.com. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2012. Marrë më 6 prill 2012.
 4. ^ a b Ferguson 2009, ff. 14–15.
 5. ^ Ferguson 2009, f. 31.
 6. ^ Ferguson 2009, ff. 66–68.
 7. ^ "Craig Ferguson Eulogizes his Father". YouTube. Marrë më 17 gusht 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Tucker, Ken (12 tetor 2007). "Great Scot". Entertainment Weekly (në anglisht) (958). Arkivuar nga origjinali më 19 dhjetor 2013. Marrë më 10 tetor 2017.
 9. ^ Ferguson 2009, f. 110.
 10. ^ Ferguson 2009, ff. 112–113.
 11. ^ Ferguson 2009
 12. ^ Borowitz, Andy (1 tetor 2009). "The Scotsman". The New York Times (në anglisht). Marrë më 6 nëntor 2009.
 13. ^ Ferguson 2009, ch. 31.
 14. ^ Press Release. "Comedian Craig Ferguson Launches Daily Show Exclusively on SiriusXM". SiriusXM Holdings Inc. (në anglisht). SiriusXM. Marrë më 19 mars 2017.
 15. ^ SiriusXM Faction Talk Programming Schedule
 16. ^ "The Rallying Cry of the Robot Skeleton Army". Tweetphoto.com. 11 shkurt 2010. Arkivuar nga origjinali më 14 shkurt 2010. Marrë më 11 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Ferguson 2009, f. 259.
 18. ^ "CraigyFAQ – Frequently Asked Questions about Craig Ferguson & The Late Late Show". Craigyflogs (në anglisht). Marrë më 5 gusht 2011.