Dalila Di Lazzaro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dalila Di Lazzaro 1975


Dalila Di Lazzaro e lindur më 29 janar 1953 është një aktore, shkrimtare dhe modele italiane e njohur në Shqipëri në rolin e bijës së doktorit në filmin serial tv Disperatamente Giulia ose "Përgjithmonë Xhulia" përkrah aktorëve Bekim Fehmiut, Tahnee Welch dhe Fabio Testit .

E lindur në Udine , Dalila e filloi si modele fashion-i dhe si subjekt i fotografëve më të famshëm botërorë si Andy Warhol , pastaj ajo fitoi vëmendjen në shtypin tabloid si e supozuara e ngjashme e Sophia Loren-it dhe si rivale e fuqishme në dashuri.

Midis mes viteve '70 dhe fillim '80 Di Lazzaro punoi në filma të ndjekur me regjisorët si Alberto Lattuada , Luigi Comencini , Florestano Vancini , Alberto Sordi , Dario Argento , Klaus Kinski dhe Jacques Deray , pastaj u fokusua më shumë në televizion. Në vitin 1983 refuzoi rolin e Domino të luajtur më vonë nga Kim Basinger në filmin "Never Say Never Again" .

Interpretimi i fundit i saj në film ishte në vitin 2013 : "L'Ultima ruota del carro" filma nga regjisori: Giovanni Veronesi


Filmografia e zgjedhur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]