Jump to content

Sophia Loren

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sophia Loren

Sophia Loren lindi më 20 shtator 1934Romë, Itali. Është një aktore e filmit dhe teatrit dhe fituese e çmimit Oskar.

1962, ajo fitoi çmimin e Akademisë për aktoren më të mirë për rolin e saj në "Dy Gratë", duke u bërë kështu aktorja e parë që fitoi një Çmimi Akademie për një performancë jo-anglisht-folëse. Loren ka fituar 50 çmime ndërkombëtare, duke përfshirë dy Oskar, pesë Golden Globe Awards, një Grammy Award dhe çmimin BAFTA. Filmat e saj të tjerë janë: Krenaria dhe Pasioni (1957), Lundër e banuar (1958), El DC (1961), Rënia e Perandorisë Romake (1964), Njeriu i La Mancha (1972), Cassandra (1976), interpretojnë -à-Porter (1994), Burrat Grumpier të Vjetër (1995), dhe "Nëntë" (2009).

1999, Sophia Loren ishte listuar nga Instituti i Filmit Amerikan në Vite AFI's 100.Nga 100 Yjet si një nga 25 ekranit amerikane femra legjendat e të gjitha kohërave. Në 2002, ajo u nderua nga Fondacioni italiane Kombëtar Amerikan (NIAF) në përvjetorin e saj vjetor Gala.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Loren u lind si Sofia Villani Scicolone në Romë, e bija e Romilda Villani (1914-1991) dhe Riccardo Scicolone, një inxhinier ndërtimi. Scicolone (babai) refuzoi të martohet me Villani (nënën), duke lënë atë, një mësuese që aspiron piano dhe aktore, pa mbështetje. Megjithatë, prindërit e Loren e kishte një fëmijë tjetër së bashku, Maria, motra e saj, lindur në 1937. Romilda, Loren dhe Maria jetuan në Pozzuoli, afër Napolit, me gjyshen me qëllim që të mbijetojnë.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Pozzuoli ishte një objektiv i shpeshtë bombardimeve të aleatëve.Gjatë një bastisje, Loren vrapoi për strehim, ajo u godit nga një predhë. Më pas, familja lëvizi në Napoli me kushte të vështira ekonomike.

Viti Titulli Roli Shënime
2004 Too Much Romance... It's Time for Stuffed Peppers unknown
Lives of the Saints Teresa Innocente
2002 Between Strangers Olivia
2001 Francesca and Nunziata Francesca Montorsi
1997 Soleil Maman Lévy
1995 Grumpier Old Men Maria Sophia Coletta Ragetti
1994 Prêt-à-Porter Isabella de la Fontaine
1990 Saturday, Sunday and Monday Rosa Priore
1988 The Fortunate Pilgrim Lucia
Running Away Cesira
1986 Courage Marianna Miraldo
1984 Aurora by Night Aurora
1980 Sophia Loren: Her Own Story Herself/Romilda Villani
1979 Firepower Adele Tasca
1978 Brass Target Mara
Blood Feud Titina Paterno
Angela Angela Kincaid
1977 A Special Day Antoinette
1976 The Cassandra Crossing Jennifer Rispoli Chamberlain
1975 Sex Pot Pupa
1974 Brief Encounter Anna Jesson
Verdict Teresa Leoni
The Voyage Adriana de Mauro
1972 Man of La Mancha Aldonza/Dulcinea
The Sin Hermana Germana
1971 The Priest's Wife Valeria Billi
Lady Liberty Maddalena Ciarrapico
1970 Sunflower Giovanna
1968 Ghosts - Italian Style Maria Lojacono
1967 More Than a Miracle Isabella Candeloro
A Countess from Hong Kong Natascha
1966 Arabesque Yasmin Azir
Judith Judith
1965 Lady L Lady Louise Lendale/Lady L
Operation Crossbow Nora
1964 Marriage Italian-Style Filumena Marturano Academy Award nomination - Best Actress
The Fall of the Roman Empire Lucilla
1963 Yesterday, Today and Tomorrow Adelina Sbaratti/Anna Molteni/Mara
1962 Five Miles to Midnight Lisa Macklin
The Condemned of Altona Johanna
Madame Sans-Gêne Catherine Hubscher aka Madame Sans-Gêne
Boccaccio '70 Zoe
1961 El Cid Chimene
1960 Two Women Cesira Academy Award - Best Actress Oscar
A Breath of Scandal Princess Olympia
The Millionairess Epifania Parerga
It Started in Naples Lucia Curio
Heller in Pink Tights Angela Rossini
1959 That Kind of a Woman Kay
1958 Houseboat Cinzia Zaccardi
The Black Orchid Rose Bianco
The Key Stella
Desire Under the Elms Anna Cabot
1957 Legend of the Lost Dita
The Pride and the Passion Juana
Boy on a Dolphin Phaedra
1956 Lucky to Be a Woman Antonietta Fallari
1955 Scandals in Sorrento Donna Sofia
The River Girl Nives Mongolini
The Miller's Beautiful Wife Carmela
The Sign of Venus Agnese Tirabassi
1954 Too Bad She's Bad Lina Stroppiani
Attila Honoria
The Gold of Naples Sofia
Poverty and Nobility Gemma
The Anatomy of Love The girl
A Day in Court Anna
Neapolitan Carousel Sisina
1953 African Under the Seas Barbara Lama
Aida Aida
Good Folk's Sunday Ines
Girls Marked Danger Elvira
Two Nights with Cleopatra Cleopatra/Nisca
We Find Ourselves in Arcade Marisa
Pilgrim of Love unknown
The Country of Campanelli unknown
1952 The Favorite Leonora
I Dream of Zorro Conchita
And Arrived the Accordatore Amica di Giulietta
1951 Anna Night club assistant uncredited
It's Him!... Yes! Yes! Odalisca
Quo Vadis Lygia's slave uncredited
Magician for Force The bride
Milan Billionaire Extra uncredited
Owner of the Vapor Ballerinetta
White Leprosy A girl in the boardinghouse
1950 Hearts at Sea Extra uncredited
I Devote, Thee A popular to the party of piedigrotta
A Certain Amount of Tarzan A tarzanide
You Are Mogli of Barbablu Girl kidnapped
I am the Capataz Secretary of the Dictator

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.