Marcello Mastroianni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Aktori Mastroianni 1992

Marcello Vincenzo Domenico Mastroianni ( Fontana Liri 28 shtator 1924 - 19 dhjetor 1996) (Kalorës i Kryqit të Madh - Urdhëri i Meritës i Republikës së Italisë) ishte një nga aktorët më të famshëm italianë jashtë Italisë në vitet gjashtëdhjetë dhe shtatëdhjetë , sidomos për filmat e interpretuar së bashku me aktoren Sophia Loren dhe për rolet kryesore në filmat e Federico Fellini. Filmat e tij të shquar përfshijnë "La Dolce Vita" ; "8 ½" ; "La Notte" ; "Divorci në Stilin italian" ; "Dje , Sot dhe Nesër" ; "Martesa në Stilin italian" ; "Një ditë e veçantë" ; "Qyteti i Grave" ; "Henry IV" ; "Sytë e errët" ; dhe "Të gjithë janë mirë" . Nderimet e tij përfshijnë Film Academy Awards britanik , çmime për aktorët më të mirë në Festivalin e Filmit në Kanë dhe dy Golden Globe Awards .

Jeta artistike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mastroianni ka qenë tri herë i nominuar për Oscar si Academy Award për aktorin më të mirë për filmin Divorci në Stilin italian në vitin 1963 , për Një ditë e veçantë në vitin 1978 dhe OCI ciornie në vitin 1988.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]