Oriana Fallaci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Cimitero Evangelico Agli Allori - grave - Oriana Fallaci.jpg

Oriana Fallaci (29 qershor 1929[1] - 15 shtator 2006) ka qene nje gazetare, shkrimtare, dhe intervistuese politike Italiane. Fallaci, nje partizane gjate Luftes se Dyte Boterore ka patur nje karrjere te gjate dhe shume te suksesshme gazetareske.

Ajo intervistoi shume lidere te njohur te botes si dhe njerez te tjere te famshem si Dalai Lama, Henry Kissinger, Shahun e Iranit, Ayatollah Khomeini, Willy Brandt, Zulfikar Ali Bhutto, Walter Cronkite, Muammar al-Gaddafi, Federico Fellini, Sammy Davis Jr, Nguyen Cao Ky, Yasir Arafat, Indira Gandhi, Alexandros Panagoulis, Arqipeshkvin Makarios III, Golda Meir, Nguyễn Văn Thiệu, Haile Selassie, Sean Connery dhe Lech Walesa.

Pas daljes ne pension, ajo ju rikthye vemendjes se opinionit publik pasi shkroi nje sere artikujsh e librash kritike ndaj Islamit dhe Arabeve te cilet krijuan mbeshtetje si dhe kritika e akuza racizmi dhe mostolerance.

Jeta dhe Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Levizja e rezistences[redakto | redakto tekstin burimor]

Fallaci ka lindur në Firenze, Itali. Gjatë Lufta e Dytë Botërore, ajo u bashkua me rezistencën, pavarësisht moshes se saj te re, nen grupin demokratik "Giustizia e Libertà". Babai i saj Edoardo Fallaci, një mobilier nga Firenze, ishte një aktivist politik i cili luftoi për t'i dhënë fund diktaturës se fashizmit Italian te Benito Mussolini. Ishte gjatë kësaj periudhe që Fallaci u ekspozua e pa me syte e saj mizoritë e luftës. Ajo ka marrë më pas një çertifikatë për trimëri nga ushtria italiane [2]. Në një retrospektivë te vitit 1976 ajo theksoi se:

"Nëse vjen nga një despot sovran apo një president të zgjedhur, nga një vrasës i përgjithshëm ose një udhëheqës i dashur, unë e shoh pushtetit si një fenomen te urryer dhe çnjerëzor. . . . Kam gjetur në mosbindjen ndaj shtypjes te vetmen mënyrë për të përdorur mrekulline e jetes njerezore. "[3]

Fillimet si gazetare[redakto | redakto tekstin burimor]

Fallaci filloi karrierën e saj gazetareske në adoleshencën e saj duke u bërë një korrespondente speciale për gazetën italiane Il mattino dell'Italia Centrale në vitin 1946 [4]. Që nga 1967 ajo ka punuar si korrespondente e luftës, në Vietnam, ne konfliktin indo-pakistanez, në Lindjen e Mesme dhe Ameriken e Jugut.

Vitet 60[redakto | redakto tekstin burimor]

Për shumë vite, Fallaci ishte një korrespondente e posaçme për revistën politikeL'Europeodhe shkroi për një numër te ndryshem gazetash e revistash te tjera te famshme si per shembull revistaEpoca. Gjatë Masakres se Tlatelolco me 1968, pak dite para Olimpiadës Verore 1968, Fallaci u qëlluar tre herë, u zvarrit poshtë disa shkallëve e kapur nga flokët dhe u la per te vdekur nga forcat e ushtrise meksikane. Në një profil të Fallacit tek revista The New-Yorkerajo përshkroi mbështetjen e ish-studenteve ne Meksike si dhe ndjesine e keqe e antipatine qe krijoi per Meksikanet pas ngjarjeve te 1968.[3]

Demonstratat nga emigrantët në Shtetet e Bashkuara të Amerikës këto disa muajve të kaluar "të pështirë" të saj, sidomos kur shfaqet protestuesit e meksikan flamurin. "Unë nuk e doni të Mexicans," tha Fallaci, invoking keqe trajtimin e saj në duart e policisë meksikane në 1968. "Në qoftë se ju mbani një revole dhe thonë, 'Zgjidhni kush është më keq në mes të myslimanëve dhe Mexicans,' Unë kam një moment i hezitim. Pastaj zgjidhni myslimanë, sepse ato kanë prishur my balls." [3]

Vitet 70[redakto | redakto tekstin burimor]

Në fillim të viteve 1970, ajo kishte një çështje me subjekt i një nga intervistat e saj, Aleksandros Panagoulis, i cili kishte qenë i vetëm një figurë qendrore në greqisht rezistencë kundër diktaturës e 1967, duke qenë të kapur, rëndë torturuar dhe burgosur e tij për (të pasuksesshme) tentativë për vrasje kundër diktatorit dhe ish-Kolonel Jorgos Papadhopulos. Panagoulis vdiq në vitin 1976, nën rrethanat e diskutueshme, në një aksident rrugor. Fallaci e qëndrimit se Panagoulis u vra nga mbetjet e juntës ushtarake greke dhe librin e sajUn Uomo(AMan) ishte i frymëzuar nga jeta e Panagoulis.

Gjatë saj 1972 intervistë me Henry Kissinger, Kissinger ranë dakord që të Lufta e Vietnamit ishte një "useless luftës" dhe krahasuar veten në "lopar i cili kryeson vagon treni nga hipizimi vetëm përpara tij mbi kalë ".[5] Kissinger shkroi më vonë se ai ishte "e vetme më katastrofike bisedë kam pasur kurrë me çdo anëtar të shtypni" [6].

Gjatë saj 1979 intervistë me Ayatollah Khomeini, ajo adressed atij si një "despot" dhe arriti të zbulojë veten nga chador:

-E unë ende ju duhet të kërkoni një shumë gjëra. Rreth "chador", për shembull, unë kam qenë i detyruar të veshin atë me qëllim që të vijnë dhe intervistë, gratë iraniane janë të detyruar të veshin atë. [...] Unë nuk jam vetëm duke iu referuar të vishen por në atë që ajo përfaqëson, unë do të thotë të aparteidit grave iraniane kanë qenë të detyruar të pas revolucionit. Ata nuk mund të studiojnë në universitet me burrat, ata nuk mund të punojnë me burra, ata nuk mund të notuar në një pishinë noti-me burrat. Ata duhet të bëjë atë përveç, veshja e tyre "chador", se si mund ta dini te notoni veshur një "chador "?< br />

AK-Kjo nuk ju shqetësim, tonë doganor nuk shqetësim ju. Nëse nuk i pëlqen të bëjë me veshje islamike ju nuk janë të detyruara të veshin atë, sepse është për gra të reja dhe i respektuar zonjat.

E-Kjo është shumë e sjellshme nga ana juaj, imam, atëherë Unë do të heqin qafe menjëherë të këtij stupid mesjetare zhele. Ka![7].

Terheqja nga jeta publike[redakto | redakto tekstin burimor]

Ajo ka stuadiar në Universitetin e Chicago, Yale University, Harvard University dhe Columbia University .Stampa:Fakte

Pas 11 shtatorit[redakto | redakto tekstin burimor]

Fallaci ishte një jetë të gjatë të rënda duhanxhi. Ajo vdiq më 15 shtator, 2006 në fjalën e saj amtare Firenze nga kanceri i gjirit.

Shkrimet e saj janë përkthyer në 21 gjuhë duke përfshirë Anglisht, spanjisht, French, holandisht, gjermanisht, greke, suedisht, polonisht, kroatisht dhe sllovenisht.

Çmime[redakto | redakto tekstin burimor]

Fallaci ka marrë dy herë e Shën Vincent çmimin për gazetari, si dhe e çmimit Bancarella (1971) Asgjë për, Pra, dhe Ai të jetë; Viareggio çmimit (1979), përUn uomo:Romanzo; dhe Prix Antibes, 1993, përInshallah. Ajo mori një D. Litt. nga Columbia College (Çikago).

Më 30 nëntor 2005 Oriana Fallaci marrë në New York i Annie Tejlor Çmimin për guximin eQendra për Studimin e popullarizuara Kulturës. Ajo është nderuar për "heroizmin dhe vlerat" e saj të dhënë se «një simbol e luftës kundër fashizmit islamik dhe një kalorës i lirisë e njerezimit.» Të Annie Çmimin Taylor është dhënë çdo vit për njerëzit që kanë demonstruar guximin pazakontë negativ në kushtet dhe rrezik të madh. David Horowitz, themeluesin e kësaj qendre, sigurimin e mëposhtme motivimi për çmimin, përcaktimin Oriana Fallaci «një Përgjithshëm në luftën për liri».

8 dhjetor 2005 Oriana Fallaci u dha Ambrogino d'oro, më të lartë të njohjes së qytetit të Milan.

Në një propozim të Ministrisë së Arsimit Letizia Moratti14 dhjetor 2005 i Presidenti i italisht Republikës Karlo Azelio Çampi Oriana Fallaci dha një medalje të artë për kontributet e saj kulturore ( "Benemerita della Cultura"). Kushtet e saj shëndetësore penguar prej saj duke marrë pjesë në këtë ceremoni. Ajo shkroi një fjalim: «Kjo medalje të artë ... gratifies përpjekjet e mia si shkrimtar dhe gazetar, my vijë e parë angazhimi për të mbrojtur kulturën tonë, dashurinë për vendin tim dhe për lirinë. My nam gjendja shëndetësore e pengon mua për të udhëtuar dhe për të marrë personi në këtë dhuratë që për mua, një grua nuk janë përdorur për të medalje dhe jo shumë të prirur për trofe, intensiv ka një rëndësi etike dhe morale [8].

12 shkurt 2006 Guvernatori i Tuscany Riccardo Nencini Oriana Fallaci dha një medalje të artë nga Këshilli i Tuscany. Nencini njoftoi se ishte dhënë çmimin si Oriana Fallaci është një fener toskan e kulturës në botë. Gjatë çmimin ceremoni, të mbajtur në Nju Jork, shkrimtari i tha rreth saj përpjekje për të krijuar një karikaturë e Mohammed, si përgjigje ndaj polemizues të ngjashme që kanë të bëjnë me karikatura u duk se kishte holandisht në frëngjisht dhe gazeta. Ajo deklaroi: «Unë do të tërheqë 9 Mohammed me gratë e tij, duke përfshirë edhe pak baby kur ai u martua 70 vjeç, e 16 concubines dhe një femër e devesë veshur një Burqa. Deri tani time laps ndaluar në imazhin e devesë, por tim e ardhshme me siguri do të përpiqet të jetë më mirë ".

Kontradiktat[redakto | redakto tekstin burimor]

Në vitet e fundit, ajo ka marrë shumë vëmendjen e publikut për komentet e saj të diskutueshme në islam dhe europiane mysliman s. Kjo pikëpamje u shprehën në dy libra bestselling,The bujë dhe krenaria(fillimisht një artikull me katër faqe nëCorriere della Sera , gazeta kombëtare të mëdha në Itali ) dheThe Force Arsyeja e . Të dy marrëveshje të mosmarrëveshjeve dhe janë botuar në gazetat italiane (midis te cilaveLa RepubblicadheCorriere della Serakishte një seri artikujsh), si dhe David HolcbergAyn Rand Institute mbështetur shkaktojë saj me një letër për tëThe Washington Times .[9]

Fallaci marrë mbështetje në Itali, ku kanë shitur librat e saj mbi një milion kopje, por edhe nga individët dhe organizatat në pjesën tjetër të botës.[10][11] Në të parë European Social Forum, e cila u mbajt në nëntor 2002 në Firenze, Fallaci ftuar populli i Firences për ndërprerjen e operacioneve dhe komerciale qëndrojnë në shtëpi. Për më tepër, ajo e krahasuar me ESF Nazi profesionin e Firenze. Organizatorët e protestës deklaruar "Ne kemi bërë atë për Oriana, sepse ajo nuk ka folur në publik për 12 vitet e fundit, dhe nuk ka qenë duke qeshur në të fundit 50".[12]

Në vitin 2002 në Zvicer Qendra Islamike dhe Somal Shoqata e Gjenevë, SOS Racisme i Lausanne, së bashku me një qytetar privat, paditet e saj për të thuhet se "raciste" content eThe bujë dhe krenaria e .[13][14] Në nëntor 2002 një gjyqtari zviceran lëshuar një urdhër arresti për shkelje të nenit 261 dhe 261 bis të kodit penal zviceran dhe kërkoi që qeveria italiane ose të përpiqen për të ekstraduar ose të ndjekur ose të saj. Roberto Castelli, italisht ministër i Drejtësisë refuzuar kërkesën mbi bazën e asaj që Kushtetuta e Itali mbron e lirisë së shprehjes dhe të kërkojë ekstradimin e kështu do të ishte refuzuar.[15]

Në maj 2005, Adel Smith, president i Bashkimi i myslimanëve italisht, nisi një padi kundër Fallaci akuzuar se "disa nga gjërat që ajo tha se në librin e saji Forcës së Arsyeja janë ofenduese ndaj Islamit. " Smith e prokurorit të përmendi një frazë nga libri që i referohet të Islamit si "një grup që nuk pastron." Si pasojë e një gjyqtari italian urdhëroi e saj për të dalë në gjyq caktuar për në qershor 2006 në Bergamo me akuzat e "defaming Islamit." Një mëparshme prokurori kishte kërkuar shkarkimin e akuzave. Paraprake Gjyqi filloi në 12 qershor në Bergamo dhe në 25 qershor Gjykatësi Beatrice Siccardi vendosi që Oriana Fallaci vërtetë duhet të dalë në gjyq në fillim 18 dhjetor.[16] Fallaci gjyqtari i akuzuar se i ka parasysh faktin se Smith bëri thirrje për vrasjen e saj dhe defamed Krishtėrimit.[17] Në Francë, Disa Arabe-myslimane dhe anti-diffamation organizata të tilla si MRAP, Ligue des droits de l'Homme ose LA LICRA lauched padi kundër Oriana Fallaci e saj duke akuzuar se dy libra La xhindosje et l'Orgueil dhe La Forca de la raison (e Forcës së Arsyeja) u botua në Francë "ofensivë të Islamit" dhe "racists". Avokati i saj, Gilles William Goldnadel [18], presidenti i Francës-Izrael Organizata, gjithashtu u Aleksandër Valle del avokati. Në emër të bat Yé'Or, Fallaci pyeti Aleksandër Valle del e saj për të dhënë informatat në Islam të mentionned në Forcën e The Arsyeja. Fallaci e fundit në shkrimet e Islamit u ndikuar nga qartë bat Yé'Or teorinë mbi EURABIA dhe nga Del Valle teorinë mbi "fashizëm islamik". Kjo është arsyeja e parë të librit të Del Valle ne Itali, Il Totalitarismo islamista (totalitarizmit islamik; Solinum Editore) u botua me një letër postface e Fallaci[19] falënderuar Aleksandër del Valle për shkrimet e tij dhe një të përbashkët deploring urrejtjes dhe anti-islamophobia censureship në Francë.

3 qershor 2005, Fallaci publikuar në faqen e parë të një gazetë e përditshme italiane mjaft e diskutueshme artikull me titullin "noi Cannibali ei figli di Medea" ( "Ne cannibals dhe pasardhësit e Medea") femrat nuk i ftuar që të votojnë për një publik referendum rreth mbarsje artificiale që u mbajt më 12 dhe 13 qershor, 2006.[20]

27 gusht 2005, Fallaci kishte një audiencë private me Pope Benedict XVICastel Gandolfo. Edhe pse një ATEIST, Fallaci thuhet se kishte respekt të madh për Pope Benedict XVI dhe shprehu admirim për 2004 ese të tij të titulluar "Në qoftë se Evropa urren veten".[21][22]

Në qershor 2006 çështja e Arsyeja Magazine, libertarian shkrimtarit Cathy Young wrote: ((cquote | Gazetari italian Oriana Fallaci e 2002 librinThe bujë dhe krenariamezi bën ndonjë dallim midis radikale terrorist islamik s dhe Somalisht shitësit në rrugë të cilët supozohet urinoj mbi qoshet e Italisë qyteteve të mëdha. Christopher Hitchens, i cili e përshkruan në librin e e Atlantikut si "një lloj abetare në atë se si të mos shkruajnë rreth Islamit," vë në dukje se Fallaci e diatribes kanë të gjitha shenjat e tjera famëkeqe screeds rreth pistë, sëmundje - ridden, seksualisht kërcënuar qytetarët e huaj.[23]

Bibliografia[redakto | redakto tekstin burimor]

 • E Shtatë mëkatet e Hollivuditparathënie nga Orson Welles, Longanesi (Milan), 1958.
 • E padobishme Seksi: lundroj rreth GruaHorizon Press (New York City), 1961.
 • Penelope Luftës në1962 (Londër).
 • Limelighters1963.
 • I Egotists: Gjashtëmbëdhjetë habitshme Intervista Regnery(Chicago), 1968.
 • Quel giorno sulla LunaRizzoli, 1970.
 • Me Intervista Histori, një koleksion prej intervistave me shifra të ndryshme politike Liveright, 1976.
 • Një burrë , një novelë rreth një heroi që lufton vetëm për lirinë dhe për të vërtetën, asnjëherë nuk i çojnë duart lart, dhe kështu ai vdes, të vrarë nga të gjithë. (1979) ISBN 8427938543
 • Inshallah, i trilluar një llogari të trupave të vendosur në italisht Liban në 1983.
 • Nëse dielli vdes, në lidhje me programin e SHBA hapësirë.

Letter to *një Never Child Born , një dialog mes një nënë dhe fëmijën e saj të ardhshëm.

Forca e *i Arsyeja(La Forza della Ragione) Botues: Rizzoli, prill 2004. ISBN 0847827534

 • Oriana Fallaci intervista Oriana Fallaci, Fallaci intervista mbi veten subjekt i "Eurabia" dhe "Islamofacism". (Milan: Corriere della Sera, gusht 2004).
 • Oriana Fallaci intervista Sé stessa - L'Apocalisse(në italisht). Një intervistë e update me veten. Një e re, e gjatë epilog është shtuar. Botues: Rizzoli, nëntor 2004.
 • Un cappello pieno di ciliege, Rizzoli, 2008. Një roman për historinë e saj ancestors, botuar dy vjet pas vdekjes së saj. Oriana Fallaci punuar në atë për dhjetë vjet, deri në sulmet e 11 shtator dhe botimin e saj të frymëzuar nga veprat e tyre.

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ Guardian, shumica e burimeve tregojne se Fallaci ka lindur me date 29 qershor, por burime te tjera thone se ajo ka lindur me dare 24 korrik)
 2. ^ Oriana Fallaci Official site
 3. ^ a b c .newyorker.com/printables/fact/060605fa_fact "The Agitator: Oriana Fallaci drejton furinë e saj drejt Islamit", Margaret Talbot,The New-Yorker, 5 qershor, 2006.
 4. ^ Arico, Santo L.Oriana Fallaci: Grua e Miti dhe, f. 26. 1998, Southern Illinois University. ISBN 080932153X
 5. ^ Fallaci, Oriana. Intervistë me'Histori, p.40-41. Përkthyer nga John Shepley. 1976, Liveright Press. ISBN 0871405903
 6. ^ / 2006/09/15/AR2006091501145_pf.html The Washington Post,Reporter-Provocateur Oriana Fallaci, nga Adam Bernstein, shtator 16, 2006
 7. ^ E - La prego, imam: devo chiederle ancora molte rri me rehat. Di questo "chador" një esempio, che mi hanno messo addosso per venire da lei lei e che impone alle donne ,[...] jo mi riferisco soltanto un një indumento ma një CiO che esso rappresenta: cioè la segregazione në cui le donne sono shtetit rigettate dopo la Rivoluzione. Il fatto stesso che possano jo studiare all'università con gli uomini, ad esempio, nuk lavorare con gli uomini, nuk fare il bagno në pelë o në piscina con gli uomini. Devono tuffarsi një parte con il "chador". A proposito, vijnë si një nuotare fa con il "chador"? AK - Tutto questo non riguarda la. I nostri costumi jo riguardano vi. Se la veste islamica jo le piace, non è obbligata një portarla. Perché è la veste islamica per le donne giovani e perbene. E - Molto jomysliman. E, visto che mi zare così, mi tolgo subito questo stupido cencio da medioevo. Ecco fatto. Oriana Fallaci, intervista një Khomeini, «Corriere della Sera», 26 septembre 1979
 8. ^ questa medaglia d'oro mi commuove perché la mia gratifica di fatica di giornalista e scrittore, il mio impegno një difesa della nostra cultura, il mio amore per il mio Paese e per la Libertà. Le attuali e ormai shënim ragioni di puthje mi impediscono di viaggiare e ritirare direttamente un omaggio che per mua, donna poco abituata alle medaglie e poco shpat ai trofei, ha un intenso significato etico e moralin »
 9. ^ app14b & page = NewsArticle & id = 11131 & news_iv_ctrl = 1561 Oriana Fallaci dhe lirisë së shprehjes, letër në Washington Times nga David Holcberg i Ayn Rand Institute, publ. 1 qershor, 2005.
 10. ^ , 12576,1278865,00. html Itali ka një kulturë raciste, thotë frëngjisht editor, The Guardian, 8 gusht, 2004.
 11. ^ . asp? art_id = 8449 Oriana në mërgim, Amerikane spektator, 18 korrik, 2005.
 12. ^ / online / Politica / socialforumquattro / guzzanti / guzzanti.html Sabina Guzzanti Fallaci u bë, La Repubblica, 8 nëntor, 2002
 13. ^ Vendi Raportet mbi të Drejtat e Njeriut të praktikave për Zvicër 2002, Shtetet e Bashkuara të Amerikës Departamenti i Shtetit, 31 mars 2003
 14. ^ zvicerane myslimanëve File Mbi padinë "raciste" Fallaci libri, nga i mili Gazetën, 1 korrik, 2002.
 15. ^ 20 -% 20Mandato% 20arresto.htm pjesë ngaKjo forcë e.
 16. ^ .ecodibergamo.it/EcoOnLine/CRONACA/2006/06/25_fallaci.shtml Fallaci, gjyqi vazhdon në dhjetor, L'Eco di Bergamo, qershor 26, 2006.
 17. ^ Il nemico che trattiamo da amico - Corriere della Sera <! - Bot gjeneruar titullin -->
 18. ^ http://fides.ifrance.com/html/fallaci.html
 19. ^ http://filoapiombo.blogspot.com/2007/03/arriva-il -libro-pi-Amato-dalla-fallaci.html
 20. ^ ? ID = 1280 = 1 & idrealta Ne cannibals dhe pasardhësit e Medea, nga Oriana Fallaci, qershor 2005.
 21. ^ = Phi Beta kundrat në Kombëtare Review Online <! - Bot gjeneruar titullin -->
 22. ^ Rënia e Pejgamberit, The Wall Street Journal, qershor 23, 2005.
 23. ^ e Xhihadin kundër myslimanëve: Kur bën kritikën e Islamit kalon në fanatizëm?, nga Arsyeja Revista , qershor 2006.

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikuj nga Fallaci[redakto | redakto tekstin burimor]

Artikuj rreth Fallaci[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Bancarella Prize