Dani Daniels

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dani Daniels
Faqja në rrjetkiraleeart.com

Kira Lee Orsag[3] (lindur më 23 shtator 1989), e njohur profesionalisht si Dani Daniels, është një aktore pornografike amerikane, stripere dhe artiste vizuale.[4]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Daniels është nga Orange County, Kalifornia. Ajo është me prejardhje çeke, angleze dhe gjermane. Ajo u rrit nga dy nëna.[5] Ndoqi një shkollë arti për rreth dy vjet, por u largua.[6]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Daniels filloi të bënte stripping para karrierës së saj pornografike për të paguar qiranë e saj.[7] Emri i saj skenik rrjedh nga emri i parë i një ish-të dashuri si një akt hakmarrjeje ndaj tij.[8] Ajo hyri në industrinë e filmave për të rritur në janar 2011 dhe iu bashkua agjencisë OC Modeling.[9] Skena e saj e parë ishte për Reality Kings. Fillimisht ajo ishte një interpretuese vetëm si lezbike, por më vonë filloi të performojë me burra.[10] Katër skenat e saj të para seksuale me burra ishin në filmin Dani Daniels: Dare for Elegant Angel. Elegant Angel prodhoi gjithashtu një film me të gjitha vajzat, të titulluar Dani, i cili paraqet Daniels në çdo skenë.[11] Dani fitoi Çmimin AVN për 2013.[12] Daniels ka drejtuar për Filly Films, Penthouse Studios, Brazzers dhe Reality Kings.[13][14]

Daniels ishte Twistys Treat e Muajit për korrik 2011,[15] Penthouse Pet of the Month për janar 2012 dhe Vajza e Muajit Elegant Angel e muajit për mars 2014.[16] Në të njëjtin muaj, Brazzers e hodhën atë në rolin kryesor të një serie me pesë pjesë të titulluar The Whore of Wall Street, një parodi për të rritur e The Wolf of Wall Street.[17]

Daniels filloi modelimin e kamerave në internet për Streamate.[18] Ajo tani është në CamSoda.

Daniels interpretoi për filmin e vitit 2014 Dani Daniels Deeper,[19] i cili fitoi Çmimin AVN për Ndërhyrjen më të Mirë Ndërfaqësore[20] dhe Çmimin XBIZ për Ndërhyrjen Ndërfaqësore të Vitit më 2015.[21] Në vitin 2015, ajo bashkëpunoi me Doc Johnson për të krijuar një linjë lodrash seksi,[22] e cila fitoi çmimin AVN Fan 2016 për Most Amazing Sex Toy.[23]

Daniels u vendos në listën e CNBC të "The Dirty Dozen: Porn's Most Popular Stars" më 2014[24] dhe 2015.[25]

Në korrik 2018, një imazh i Daniels, së bashku me disa yje të tjerë të shquar për të rritur, u pikturua në anën e një autobusi që udhëtonte përreth Kerala, Indi.[26] Murali ishte pjesë e një fushate marketingu që synonte të nxiste udhëtimet në kolegj.

Talk show dhe podcast[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fund të vitit 2018 Daniels njoftoi shfaqjen e saj të re në Dinner With Dani në Amazon Prime Video.[27] Shfaqja përmban personalitete të industrisë së të rriturve, së bashku me të ftuar të tjerë. Të ftuar të shquar përfshijnë Asa Akira, Alexis Texas, Christy Mack, Julia Ann, Lauren Phillips, Johnny Sins, Mia Malkova, Rich Vos, Coolio dhe Gilbert Gottfried. Shfaqja përsëriti sezonin e saj të parë në mars të vitit 2019.

Në gusht të vitit 2019, Daniels së bashku me burrin e saj Vic Cipolla filloi mbajtjen e The Two Onions të një podcast javor për të folur rreth seksit.[28]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Daniels u martua me producentin e televizionit Victor Cipolla në 2017. Ajo është gjithashtu një bloggere dhe piktore. Ajo krijon veprat e saj artistike nën emrin "Kira Lee". Teknika e saj është pointilizmi. Që nga janari 2016, ajo po ndjek shkollën e fluturimit. Ajo identifikohet si biseksuale, dhe kryesisht e konsideron veten një "model vajzë/vajzë".

Artistët e mashtrimit kanë përdorur fotot e Daniels dhe duke falsifikuar llogaritë e medieve sociale për vite me radhë mashtrojnë fansat e saj. Një burrë paraqiti një ankesë në gjykatën e kërkesave të vogla në vitin 2018, duke pretenduar se Daniels e kishte prerë atë nga 1,785 dollarë. Daniels ngriti një padi duke pretenduar se ankuesi kishte dashur ta detyronte çështjen në ndërmjetësim në mënyrë që të ndërvepronte me të. Ai më vonë hodhi poshtë padinë.

Çmime dhe nominime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e falënderimeve të marra nga Dani Daniels
Numri i përgjithshëm i fitoreve dhe nominimeve
Total 8 37

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Arellano, Gustavo; Ferguson, Brandon; Sakai, Shuji (14 shkurt 2013). "America's Porn Paradise". OC Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 3 korrik 2014.
 2. ^ Hitt, Tarpley (14 shtator 2018). "The Curious Case of the Porn Star Catfishers Use to Scam People Online". The Daily Beast (në anglisht). Marrë më 2 tetor 2018.
 3. ^ Hitt, Tarpley (14 shtator 2018). "The Curious Case of the Porn Star Catfishers Use to Scam People Online". The Daily Beast (në anglisht). Marrë më 2 tetor 2018.
 4. ^ Alejandro Freixes (29 janar 2016). "Q&A: XBIZ Female Performer of the Year Dani Daniels Dominates Adult" (në anglisht). XBIZ. Marrë më 30 janar 2016.
 5. ^ "14 things you didn't know about artist turned porn star Dani Daniels". The Daily Dot (në anglisht). 10 shtator 2017. Marrë më 29 shtator 2018.
 6. ^ Paulie K (2 mars 2015). "FLYING HIGH WITH DANI DANIELS" (në anglisht). Xtreme. Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2016. Marrë më 30 janar 2016.
 7. ^ Apache Warrior. "Dani Daniels interview". XCritic (në anglisht). Marrë më 29 dhjetor 2013.
 8. ^ Captain Jack (24 dhjetor 2013). "Captain Jack interviews Dani Daniels" (në anglisht). Adult DVD Talk. Marrë më 3 korrik 2014.
 9. ^ Peter (18 maj 2011). "Dani Daniels Interview For Barelist" (në anglisht). Barelist. Marrë më 10 dhjetor 2013.
 10. ^ "Dani Daniels Does First B/G Scenes" (në anglisht). AVN. Arkivuar nga origjinali më 6 nëntor 2014. Marrë më 21 maj 2013.
 11. ^ Ayala, Nelson (19 maj 2012). "Elegant Angel to Release Dani Daniels Showcase". XBIZ (në anglisht). Marrë më 27 janar 2015.
 12. ^ "And Now... The 2013 AVN Award Winners!". AVN (në anglisht). 23 janar 2013. Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2013. Marrë më 25 janar 2015.
 13. ^ "Fresh Faces 2012: This Year's Models". AVN (në anglisht). 29 qershor 2012. Arkivuar nga origjinali më 27 korrik 2016. Marrë më 30 janar 2016.
 14. ^ Pardon, Rhett (8 dhjetor 2015). "Dani Daniels Now Directing for Brazzers". XBIZ (në anglisht). Marrë më 30 janar 2016.
 15. ^ "Dani Daniels Named Twistys Treat of the Month". AVN (në anglisht). 5 korrik 2011. Arkivuar nga origjinali më 25 dhjetor 2015. Marrë më 8 qershor 2013.
 16. ^ Sanford, John (3 mars 2014). "Dani Daniels Named Elegant Angel 'Girl of the Month'". XBIZ (në anglisht). Marrë më 3 mars 2014.
 17. ^ Pardon, Rhett (25 mars 2014). "Brazzers' 5-Part 'The Whore of Wall Street' Debuts". XBIZ (në anglisht). Marrë më 3 korrik 2014.
 18. ^ Christina (29 janar 2013). "Interview with Dani Daniels" (në anglisht). AIPdaily. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2014. Marrë më 3 korrik 2014.
 19. ^ Smithberg, Allen (27 gusht 2014). "Blacked.com Unveils Trailer for 'Dani Daniels Deeper'". AVN (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2016. Marrë më 21 maj 2015.
 20. ^ "AVN Announces the Winners of the 2015 AVN Awards". AVN (në anglisht). 24 janar 2015. Arkivuar nga origjinali më 6 shkurt 2015. Marrë më 25 janar 2015.
 21. ^ Miller, Dan (16 janar 2015). "2015 XBIZ Award Winners Announced". XBIZ (në anglisht). Marrë më 4 maj 2015.
 22. ^ Smithberg, Allen (3 prill 2015). "Doc Johnson Announces Collaboration With Dani Daniels". AVN (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2015. Marrë më 25 janar 2016.
 23. ^ "AVN Announces the Winners of the 2016 AVN Awards". AVN (në anglisht). 23 janar 2016. Arkivuar nga origjinali më 26 janar 2016. Marrë më 1 janar 2016.
 24. ^ Morris, Chris (13 janar 2014). "The Dirty Dozen 2014". CNBC (në anglisht). Marrë më 13 janar 2014.
 25. ^ Morris, Chris (16 janar 2015). "The Dirty Dozen: Porn's biggest stars" (në anglisht). CNBC. Marrë më 27 janar 2015.
 26. ^ Raj Gatty, Harsha (3 korrik 2018). "Porn-stars are part of pop culture, says owner of Kerala's very adult bus for teens" (në anglisht). The News Minute. Marrë më 1 shtator 2018.
 27. ^ "Serie Simili | The best TV Shows like Dinner with Dani (2018)". Serie Simili (në anglisht). Marrë më 2020-05-19.
 28. ^ "The Two Onions Podcast by Dani Daniels". thetwoonions.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 dhjetor 2019. Marrë më 2020-05-19.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]