Danna Paola

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Danna Paola
Background information
Emri i lindjesDanna Paola Rivera Munguía
Lindi (1995-06-23) 23 qershor 1995 (28 vjeç)
Meksika Meksiko Siti, Meksikë
Zhanret
Profesioni
 • Aktore
 • këngëtare
 • modele
Instrumenti
 • Vokale
 • piano
 • kitarë
Vitet aktik1999–tani
LabeliUniversal Music Mexico
Partneri(ja)Alex Hoyer

Danna Paola Rivera Munguía (lindur më 23 qershor 1995), e njohur më mirë si Danna Paola, është një aktore, këngëtare dhe modele meksikane. Ajo fitoi popullaritet si një aktore dhe këngëtare për fëmijë, duke luajtur në dhjetëra projekte televizive përgjatë fëmijërisë dhe adoleshencës së saj të hershme.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Danna Paola lindi dhe u rrit në Mexico City, Meksikë. Ajo është vajza e Patricia Munguía dhe Juan José Rivera Arellano, ish-këngëtarja e Grupo Ciclón dhe Los Caminantes. Prindërit e saj u divorcuan gjatë fëmijërisë. Ajo ka një motër më të madhe, Vania.[1]

Përkrahjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në mes të janarit 2016, Paola u zbulua si fytyra e re e linjës së ngjyrave të flokëve të L'Oreal Paris, "Casting Crème Gloss", për tregun Latinamerikan. Linja është një bashkëpunim midis linjave të Ekselencës dhe Preferencës së L'Oreal-it. Si pjesë e promovimit, Paola lyente flokët dhe u shfaq në reklama të shtypura dhe televizive për markën.[2][3]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rolet televizive dhe performanca e filmit
Viti Titulli Rolet Shënime
2000 Rayito de luz Lupita Lerma
2001 María Belén María Belén García Marín Roli kryesor; 95 episode
2002 La familia P. Luche María Belén García Marín Episodi: "Ludovico en la escuela"
2002 ¡Vivan los niños! Estrella
2003 De pocas, pocas pulgas Amy la serenita
2004 Amy, la niña de la mochila azul Amy Granados-Betancourt Arteaga Roli kryesor; 115 episode
2004 Alegrijes y rebujos vetë Episodi: "La fiesta"
2005 Contra viento y marea Fëmija Natalia Ríos
2005 Pablo y Andrea Andrea Saavedra Roli kryesor; 75 episode
2007 Muchachitas como tú Paola Daniela
2007 Objetos perdidos fëmijë Episodi: "Objeto 8"
2007 XHDRbZ Vajza e artë Episodi: "Niños de oro"
2008 Querida enemiga Bettina Aguilar Ugarte
2008 Lot këtë zemër Lilia Ascencio (Mosha 12) Debutimi i filmit
2008 La rosa de Guadalupe Samantha Episodi: "Adiós a la calle"
2009-2010 Atrévete a soñar Patricia "Patito" Peralta Castro Roli kryesor; 261 episod
2009 Plaza Sésamo Yll mysafir si Patito
2010 Tangled Rapunzel Filmi, roli i zërit; Dublim spanjoll
2013 Como dice el dicho Mayra Mata Episodi: "Los deseos se cumplen"
2015 Home Tippolina Tucci Filmi, roli i zërit; Dublim spanjoll
2015-2016 ¿Quién es quién? Paloma Hernández Roli kryesor; 115 episode
2016-20 La Doña Mónica Eulalia Hernández Roli kryesor (sezoni 1) yll i ftuar (sezoni 2); 120 episode
2018 Lo más sencillo es complicarlo todo Renata Alejandro film
2018 José José, el príncipe de la canción Lucero León 11 episode
2018-2020 Élite Lucrecia "Lu" Montesinos Hendrich Roli kryesor; (sezonet 1–3) 24 episode

Teatër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2003 Regina: Un Musical Para Una Nación Que Despierta Regina
2004 Anita la huerfanita Anita Roli kryesor
2013-15 Wicked Elphaba Prodhimi i parë në spanjisht
2015-16 Hoy no me puedo levantar Maria Roli kryesor; muzikor

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume në studio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2001: Mi globo azul
 • 2004: Océano
 • 2005: Chiquita pero picosa
 • 2012: Danna Paola
 • 2020: SIE7E +

EP[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2007: Danna Paola
 • 2019: SIE7E

Compilations[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2004: Lo mejor de Amy, la niña de la mochila azul
 • 2009: Atrévete a soar 1.5

Albume live[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2010: Atrévete a Soñar: El concierto

Soundtracks[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2003: Regina: Un Musical Para Una Nación Que Despierta (muzikore)
 • 2004: Amy, la niña de la mochila azul - Vol. 1 dhe 2 (soundtrack i telenovelës)
 • 2004: Anita la Huerfanita - El Musical (muzikore)
 • 2005: Mensajero de Paz
 • 2006: Pablo y Andrea (fonogram i telenovelës)
 • 2009: Atrévete a Soar / Atrévete a soñar 2 (fonogram i telenovelës)
 • 2010: Tangled (soundtrack film)

Shfaqjet e të ftuarve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2014: Take A Chance On Me (from Dancing Queens: Un Tributo A Abba)
 • 2015: "Mientras Me Enamoras" (Lalo Brito featuring Danna Paola)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Danna Paola – Biografía" (në spanjisht). biosstars-mx.com. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2013. Marrë më 28 shtator 2013.
 2. ^ "Es Danna Paola belleza "Caramelo"" (në spanjisht). 21 janar 2016. Marrë më 21 janar 2016.
 3. ^ Agenica Reforma (21 janar 2016). "Invita a Danna Paola a las adolescents a pintar bus medios" (në spanjisht). Marrë më 21 janar 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]