Daredevil (personazh i Marvel Comics)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Page Stampa:Comics infobox sec/styles.css has no content.

Daredevil
Informacioni i publikimit
BotuesiMarvel Comics
Paraqitja e parëDaredevil #1
(April 1964)
Krijuar ngaStan Lee (writer)
Bill Everett (artist)
Informacioni në histori
Alter egoMatthew Michael Murdock
SpeciesMutacion i njeriut
Vendi i origjinësHell's Kitchen, New York City
Team affiliationsAvengers
New Avengers
Defenders
Marvel Knights
The Chaste
The Hand
PartnershipsElektra
Vejusha e Zezë
Pseudonimet e dukshmeNjeriu pa frikë[1]
Jack Batlin[2]
Mike Murdock[3]
Scarlet Swashbuckler[4]
Zoti pa frikë[5]
Fuqitë
 • Shkathtësia mbinjerëzore, reflekset, qëndrueshmëria, shqisat, koordinimi dhe ekuilibri
 • Ndjenja ekolokative e radarit
 • Mjeshtër i arteve luftarake, luftëtar dorë më dorë dhe luftëtar me shkop
 • Ekspertizë në kriminologji, të drejtën penale dhe procedurat policore
 • Përdor billy club me funksione për shumë qëllime
 • Akrobat dhe gjimnast ekspert

Daredevil është një superhero që shfaqet në librat komikë amerikanë të botuar nga Marvel Comics. Krijuar nga Stan Lee dhe Bill Everett, me një sasi të paspecifikuar të dhënash nga Jack Kirby, personazhi u shfaq për herë të parë në Daredevil #1 (April 1964).[6] Qëndrimi me ndikim i Frank Miller në titull në fillim të viteve 1980 e forcoi personazhin si një pjesë popullore dhe me ndikim të Marvel Universe. Daredevil zakonisht njihet me epitete të tilla si "Hornhead",[7] "The Man Without Fear",[8] dhe "The Devil of Hell's Kitchen".[9]

Daredevil është pseudonimi i Matthew Michael "Matt" Murdock, një avokat i verbër. Origjina e tij rrjedh nga një aksident kimik në fëmijëri që i dha atij aftësi të veçanta. Ndërsa rritej në lagjen historikisht të rëndë ose të krimit të klasës punëtore irlandeze-amerikaneHell's KitchenNew York City, Matt Murdock verbohet nga një substancë radioaktive që bie nga një kamion jashtë kontrollit pasi ai shtyn një burrë nga rrugën e mjetit që po afron. Ndërsa ai nuk mund të shohë më, ekspozimi i tij ndaj materialit radioaktiv rrit shqisat e tij të mbetura përtej aftësisë normale njerëzore dhe i jep atij një "ndjesi radar". Babai i tij, një boksier i quajtur Jack Murdock, është një burrë beqar që rrit djalin e tij tashmë të verbër, i cili pavarësisht nga edukimi i tij i ashpër, e do pa kushte djalin e tij dhe përpiqet ta mësojë atë të krijojë një jetë më të mirë për veten e tij. Jack më vonë vritet nga gangsterët pasi refuzoi të bënte një zënkë, duke e lënë Matt bonjak. Për të mbrojtur veten, Matt filloi të stërvitet për të përmirësuar aftësitë e tij fizike dhe shqisat mbinjerëzore nën tutelën e një të huaji misterioz të verbër të quajtur Stick, duke u bërë përfundimisht një artist luftarak shumë i aftë dhe ekspert.

Disa vite më vonë, pasi mbaron fakultetin juridik me nota të larta, Matt kërkon elementin kriminal në Hell's Kitchen dhe fillon aktivitetet e tij kundër krimit. Matt synon gangsterët vendas që vranë babanë e tij dhe arrin t'i sjellë ata para drejtësisë. Përfundimisht, duke veshur një veshje me kostum të modeluar sipas një djalli, Matt filloi një jetë të dyfishtë duke luftuar kundër botës së krimit kriminal në New York City si vigjilenti i maskuar Daredevil, gjë që e vendosi atë në konflikt me shumë super-vilakë, duke përfshirë armiqtë e tij të përhershëm Bullseye dhe Kingpin.[10] Ai gjithashtu bëhet një avokat i aftë dhe i respektuar pas diplomimit në Fakultetin Juridik të Kolumbisë me mikun dhe shokun e tij më të mirë, Franklin "Foggy" Nelson, me të cilin ai bëhet partner ligjor, duke formuar firmën ligjore Nelson & Murdock.

Daredevil që atëherë është shfaqur në forma të ndryshme mediash, duke përfshirë disa seri të animuara, video lojëra dhe mallra. Personazhi u portretizua fillimisht në live-action nga Rex Smith në filmin televiziv të vitit 1989 The Trial of the Incredible Hulk, dhe më pas nga Ben Affleck në filmin e vitit 2003 Daredevil. Charlie Cox portretizon personazhin në ekskluzivitetin mediatik të Marvel Cinematic Universe (MCU), duke u shfaqur deri më tani në serinë Marvel Television Daredevil (2015–2018), miniserinë The Defenders (2017), filmin e Marvel Studios Spider-Man: No Way Home (2021) dhe serinë televizive Disney+ She-Hulk: Attorney at Law (2022),[11] ndërsa do të shfaqet në seritë e ardhshme Echo (2024), dhe Daredevil: Born Again (2024).[12]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Daredevil #1 (April, 1964)
 2. ^ Daredevil #327 (April, 1984)
 3. ^ Daredevil #25 (February, 1967)
 4. ^ Daredevil #69 (October, 1970)
 5. ^ War of the Realms #3. Marvel Comics.
 6. ^ Evanier, Mark (n.d.). "The Jack F.A.Q. – Page 4" (në anglisht). News From ME. Arkivuar nga origjinali më 11 dhjetor 2012. Marrë më 2 maj 2009.
 7. ^ "'Man Without Fear': Daredevil in Transition". Marvel Entertainment (në anglisht). Marrë më 2021-12-09.
 8. ^ Rezvan-Mojarrad, Sohrab (2002). "Daredevil". The Superhero Dictionary (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 nëntor 2013. Marrë më 3 maj 2009.
 9. ^ Cavanaugh, Patrick (janar 8, 2016). "Return to Hell's Kitchen in Exclusive Marvel's Daredevil Poster & Photos" (në anglisht). Marvel Comics. Arkivuar nga origjinali më 13 janar 2016. Marrë më 28 qershor 2016.
 10. ^ Stampa:Cite comic
 11. ^ Lacson, Therese (26 korrik 2022). "'She-Hulk': Charlie Cox's Daredevil Confirmed for Series By Filmmakers". Collider (në anglisht). Marrë më 1 gusht 2022.
 12. ^ Paige, Rachel (17 maj 2022). "'Echo': Alaqua Cox Returns to the MCU as Maya Lopez in First-Look Image". Marvel.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 maj 2022. Marrë më 17 maj 2022.