Daredevil (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Daredevil
Regjia ngaMark Steven Johnson
Skenari ngaMark Steven Johnson
Bazuar nëDaredevil
nga Stan Lee dhe Bill Everett
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaEricson Core
Montazhi
MuzikaGraeme Revell

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë nga20th Century Fox
Data e publikimit
14 shkurt 2003
Kohëzgjatja
103 minuta[1]
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$78 million[2]
Fitimi$179.2 million[2]

Daredevil është një film superhero amerikan i vitit 2003, shkruar dhe drejtuar nga Mark Steven Johnson, i bazuar në personazhin e Marvel Comics me të njëjtin emër, krijuar nga Stan Lee dhe Bill Everett. Në film luan Ben Affleck në rolin e Matt Murdock, një avokat i verbër që lufton për drejtësi në sallën e gjyqit dhe në rrugët e Nju Jorkut si vigjilenti i maskuar Daredevil. Jennifer Garner luan interesin e tij të dashurisë Elektra Natchios; Colin Farrell luan atentatorin e pamëshirshëm Bullseye; David Keith luan Jack "The Devil" Murdock, një luftëtar i larë dhe babai i Matt; dhe Michael Clarke Duncan luan Wilson Fisk, zoti i krimit i njohur gjithashtu si Kingpin.

Filmi filloi zhvillimin më 1997 në 20th Century Fox dhe më 1999 u transferua në Columbia Pictures, përpara se New Regency të fitonte të drejtat për personazhin në vitin 2000. Johnson e xhiroi filmin kryesisht në Downtown Los Angeles, pavarësisht nga mjedisi i filmit në Hell's Kitchen, Manhattan dhe komike.Rhythm and Hues Studios u punësuan për të trajtuar CGI-në e filmit. Graeme Revell kompozoi partiturën, e cila u publikua në CD në mars 2003, ndërsa albumi i kolonës zanore të artistëve të ndryshëm, Daredevil: The Album, u publikua në shkurt.

Daredevil u lirua në Shtetet e Bashkuara më 14 shkurt 2003, nga 20th Century Fox. Filmi mori vlerësime të përziera nga kritikët, me vlerësime që synonin sekuencat e veprimit, performancat e aktrimit, soundtrack, skenari, stili vizual dhe marifetet, por kritika për mungesën e ambicieve të perceptuara, ndërsa ato ishin të ndara në performancën e Affleck. Megjithatë, filmi u bë filmi i dytë më i madh i shkurtit në atë kohë dhe vazhdoi me një bruto totale botërore prej 179.2 milionë dollarë kundrejt një buxheti prodhimi prej 78 milionë dollarësh.

Në vitin 2004, u publikua një director's cut me vlerësim R të Daredevil, duke ripërfshirë afërsisht 30 minuta të filmit dhe komentet ishin më pozitive sesa për versionin teatror. Një film spin-off, Elektra, u publikua në vitin 2005 me dështim kritik dhe komercial. Të drejtat e personazhit përfundimisht iu rikthyen Marvel, i cili e rifilloi atë në Marvel Cinematic Universe me Charlie Cox në rol, duke filluar me serin televiziv të vetëtitulluar Neetflix. Garner do të riprodhojë rolin e saj si Elektra në filmin MCU Deadpool 3 (2024) i cili merret me konceptin e multiversit.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si fëmijë, Matt Murdock verbohet aksidentalisht nga mbetjet radioaktive pak pasi dëshmoi se babai i tij, luftëtari i larë i çmimeve Jack "The Devil" Murdock, duke zhvatur para për mafiozin vendas Fallon. Pavarësisht kësaj, shqisat e mbetura të Matt janë përmirësuar në mënyrë dramatike, duke i dhënë atij shkathtësi mbinjerëzore dhe dëgjim të ngjashëm me sonarin. Duke u ndjerë përgjegjës për aksidentin e djalit të tij, Jack frymëzohet të braktisë jetën e tij të krimit dhe të ripërkushtohet në karrierën e tij në boks, duke çuar në një rikthim dramatik. Më vonë, pasi Fallon zbulon se ai mundësoi rikthimin e Jack duke i dhënë ryshfet kundërshtarëve të tij të mëparshëm për ta lënë atë të fitonte, ai përpiqet t'i japë ryshfet Jack për të hedhur ndeshjen e tij të radhës dhe e vrit atë pasi ai refuzon.

Vite më vonë, një i rritur Matt punon si avokat në Hell's Kitchen me mikun e tij Franklin "Foggy" Nelson, duke ofruar përfaqësim ligjor pro bono për klientët të cilët ai beson se janë në të vërtetë të pafajshëm. Natën, Matt lufton krimin si vigjilenti i veshur me kostum "Daredevil". Ben Urich, një reporter i New York Post, i cili kronikaton bëmat e Daredevil, tërheq vëmendjen për një seri artikujsh mbi "The Kingpin", një figurë e fshehtë e botës së krimit që dyshohet se kontrollon të gjithë krimin e organizuar të Nju Jorkut. Pa e ditur Urich, Kingpin është në të vërtetë Wilson Fisk, një mafioz brutal që paraqitet si një biznesmen i ligjshëm.

Matt bie në dashuri me Elektra Natchios, një grua greko-amerikane e aftë në artet marciale, e pavetëdijshme se ajo është vajza e togerit të Fiskut, Nikolas Natchios. Më vonë, kur Natchios përpiqet t'i japë fund marrëdhënies së tij me Fiskun, Fisk punëson Bullseye, një vrasës me një qëllim paranatyror, për ta vrarë. Kur Daredevil përpiqet pa sukses të shpëtojë Natchios nga vrasja, Bullseye arrin të vendosë Daredevil për vrasjen e tij duke vjedhur shkopin dallues të kundërshtarit të tij dhe duke vënë në shtyllë Natchios me të. Më pas, Urich nxjerr përfundimin se Matt është Daredevil pasi kupton se ai e maskon shkopin e tij si një batun të bardhë.

Duke besuar se Daredevil është përgjegjës për vrasjen e babait të saj, Elektra përpiqet të hakmerret duke e vrarë atë. Ndërkohë, Bullseye, i caktuar nga Fisk për të vrarë Elektrën, i cili gjurmon Daredevil dhe e sfidon atë në një përleshje përpara se ta pamundësojë duke e goditur me thikë në shpatull. Daredevil proteston se nuk e vrau babanë e saj, por Elektra nuk e beson derisa e demaskon me forcë dhe kupton se ai është Matt. Pak çaste më vonë, kur Bullseye gjurmon Elektrën, Matt detyrohet të shikojë i pafuqishëm teksa Bullseye e vret atë.

I plagosur, Matt strehohet në një kishë, por Bullseye i zë pritë duke shfrytëzuar dobësinë e tij ndaj zërit të lartë. Kur policia vërshon në kishë, Bullseye zbulon se Kingpin vrau babanë e Matt, duke lënë pas një trëndafil në trupin e tij si një kartë vizitore. Së shpejti, Matt fiton dorën e sipërme dhe e hedh Bullseye nga kulla e kambanës pasi një snajper i NYPD ESU e qëllon me të dy duart, duke e privuar atë nga qëllimi i tij i fuqishëm.

I vendosur për t'u hakmarrë ndaj Elektrës, Matt i zë pritë Fiskut në zyrën e tij. Në luftën që pasoi, ai përfundimisht triumfon kundër forcës brutale të Fiskut duke përdorur dëgjimin e tij sonar për të parë Fiskun pasi ai është zhytur në shi nga një dritare e thyer. Gjatë konfrontimit të tyre, Fisk pranon se ai e vrau Jack me urdhër të Fallon dhe se vdekja e Elektrës nuk ishte gjë tjetër veçse një viktimë. Ndërsa policia mbërrin për të arrestuar Fiskun, ai kërcënon të zbulojë identitetin e Daredevil në botë, por Matt thekson se askush nuk do ta besojë kurrë që Daredevil është një njeri i verbër.

Pak kohë pas vdekjes së Elektrës, Matt viziton çatinë e banesës së tij, ku ata të dy u puthën për herë të parë, dhe papritur gjen gjerdanin e Elektrës me emrin e saj të gdhendur në braille, duke lënë të kuptohet se ajo mund të jetë ende gjallë. Urich përgatitet të botojë një artikull që zbulon identitetin e Daredevil, por vendos kundër tij në minutën e fundit, duke pranuar më në fund se përpjekjet e Daredevil e kanë përmirësuar qytetin. Ai del nga zyra e New York Post gjatë natës jashtë dhe sheh Daredevil në majë të një çatie, duke pëshpëritur "Shko, merre ata, Matt", të cilës Daredevil tund kokën dhe ngrihet, duke kërcyer nga ndërtesa për të ndjekur rutinën e tij të natës të luftimit të krimit. Diku tjetër, një Bullseye me fashë të rëndë zgjohet në një dhomë spitali të mbrojtur shumë dhe vret një mizë jashtë kamerës me një gjilpërë shiringe.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ben Affleck si Matt Murdock / Daredevil:
  Një avokat që u verbua si i ri në një aksident me mbeturina biologjike që i rriti në mënyrë drastike shqisat e mbetura dhe i dha atij një "sens sonar", i cili e lejoi atë të perceptonte rrethinën e tij dhe bën një premtim të heshtur me babai të "rrinë për gjuajtjet e gjata". Babai i tij vritet jo shumë kohë më vonë dhe në atë moment, ai zotohet të kërkojë drejtësi. Natën, ai bëhet një vigjilent i modeluar nga djalli që merr drejtësinë në duart e tij.
  • Scott Terra si Matt Murdock i ri:
   Si i ri, ai ka probleme me ngacmuesit vendas dhe një lidhje të ngushtë me të atin. Kjo ndryshon në mënyra të ndryshme pas aksidentit.
 • Jennifer Garner si Elektra Natchios:
  Vajza e miliarderit Nikolas Natchios dhe dashuria e Matt Murdock. Në një moshë shumë të re, ajo ishte dëshmitare e vrasjes së nënës së saj dhe që atëherë babai i saj e kishte bërë atë të stërvitur shumë në artet marciale.
 • Michael Clarke Duncan si Wilson Fisk / Kingpin:
  Nga pamja, ai është një drejtues korporate mbipeshë që merr emrin Wilson Fisk, por në fakt ai është personi i vetëm që drejton krimin e organizuar, nën emrin Kingpin. Kingpin është vrasësi i babait të Matit, dhe njeriu përgjegjës për punësimin e Bullseye, me qëllimin për të vrarë familjen Natchios.
 • Colin Farrell si Bullseye:
  Një vrasës me saktësi të përsosur dhe krenari të rrënjosur thellë për të, i cili punësohet nga Kingpin për të vrarë Nikolas dhe Elektra Natchios, por kur Daredevil përfshihet dhe e bën atë të humbasë objektivin e tij, ai bën hakmarrjen e tij personale për të rrëzuar Daredevil.
 • Jon Favreau si Franklin "Foggy" Nelson:
  Partneri ligjor dhe miku më i mirë i Matt Murdock, ai përdoret gjithashtu si një formë lehtësimi komik. Seth Rogen kaloi në audicion për rolin, por ai u refuzua pasi u konsiderua "shumë i ri" për rolin.
 • Joe Pantoliano si Ben Urich:
  Një gazetar hetues, artikujt e të cilit lidhen veçanërisht me Daredevil, dhe Kingpin. Gjatë filmit, ai vazhdon të zbulojë shumë informacione për të dy.
 • David Keith si Jack Murdock:
  Babai i Matt Murdock dhe një boksieri, ai vritet nga Mbreti kur nuk bie për një luftë.
 • Leland Orser si Wesley Owen Welch:
  Numri dy i Wilson Fisk, por nuk i pëlqen të përfshihet në aktivitetet e Kingpin.
 • Lennie Loftin si Detective Nick Manolis:
  Një polic NYPD që e konsideron Daredevil një legjendë urbane.
 • Erick Avari si Nikolas Natchios:
  Babai i Elektrës, i cili vritet nga Bullseye në emër të Kingpin.
 • Ellen Pompeo si Karen Page:
  Sekretare në firmën ligjore të Matt Murdock dhe Franklin Nelson.
 • Derrick O'Connor si Father Everett:
  Një prift i kishës lokale të Matt Murdock, ku ndonjëherë shkon për të gjetur ngushëllim.

Stan Lee, Frank Miller, dhe Kevin Smith, secili i shquar për punën e tyre në komik Daredevil, gjithashtu kanë role të vogla gjatë gjithë filmit me këtë të fundit duke luajtur një asistent të mjekësisë ligjore të quajtur "Jack Kirby". Paul Ben-Victor portretizon Jose Quesada, një kriminel që gjuan Daredevil i cili është emëruar pas Joe Quesada. Mark Margolis ka një rol të pakredituar Eddie Fallon, një mafioz që dikur kishte punësuar Fiskun si vrasës me pagesë. Kane Hodder shfaqet si truproja i Fallon. Claudine Farrell, motra e Colin Farrell dhe asistentja personale në film, ka një kameo vokale të pakredituar si Heather Glenn në aparatin telefonik të Matt Murdock dhe filmat në skenën e pijetores.[3] Josie DiVincenzo portretizon Josie, një personazh nga komiket që është pronari i Josie's Bar, një vendtakim i rregullt në Hell's Kitchen. Versioni i director's cut paraqet gjithashtu Coolio si Dante Jackson dhe paraqet Jude Ciccolella në një nënkomplot të hequr nga versioni teatror. Tanoai Reed duket i pakredituar si një bandit në Josie's Bar.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "DAREDEVIL (15)". British Board of Film Classification (në anglisht). 5 shkurt 2003. Marrë më 1 janar 2016.
 2. ^ a b "Daredevil". Box Office Mojo. Retrieved May 12, 2008.
 3. ^ Faublas, MJ (21 nëntor 2017). "Claudine Farrell: Everything To Know About The Irish Actress, Colin Farrell's Sibling". Panda Gossip (në anglisht). Marrë më 20 shkurt 2018.