Klasa punëtore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Punëtorët e ndërtimit, të konsideruar zakonisht si klasë punëtore, në punë në Spitalin e Përgjithshëm të Massachusetts në Boston.

Klasa punëtore, e cilësuar nganjëherë gabimisht si klasa e mesme, përfshin të gjithë punonjësit që kompensohen me paga ose kontrata të bazuara në pagë.[1][2] Profesionet e klasës punëtore përfshijnë punët me jakë blu dhe shumicën e punëve me jakë rozë. Anëtarët e klasës punëtore mbështeten ekskluzivisht në të ardhurat nga puna me pagë; Kështu, sipas përkufizimeve më gjithëpërfshirëse, kategoria mund të përfshijë pothuajse të gjithë popullsinë e punës të ekonomive të industrializuara, si dhe ata të punësuar në zonat urbane (qytetet, qytezat, fshatrat) të ekonomive jo të industrializuara ose në fuqinë punëtore rurale.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Working Class". dictionary.cambridge.org (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 25 prill 2019. Marrë më 1 maj 2019.
  2. ^ "working class". Oxford Dictionaries. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2013. Marrë më 8 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)