Jump to content

Klasa e lartë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Portret i familjes Fagoaga Arozqueta, rreth vitit 1730. Piktor i panjohur. Familja ishte pjesë e klasës së lartë në Mexico City, Spanja e Re.

Klasa e lartë në shoqëritë moderne është klasa shoqërore e përbërë nga njerëz që kanë statusin më të lartë shoqëror, zakonisht janë anëtarët më të pasur të shoqërisë klasore dhe kanë fuqinë më të madhe politike.[1] Sipas këtij këndvështrimi, klasa e lartë në përgjithësi dallohet nga pasuria e pamasë e cila përcillet brez pas brezi.[2] Para shekullit të 20-të, theksi ishte te aristokracia, e cila theksonte brezat e statusit fisnik të trashëguar, jo vetëm pasurinë e kohëve të fundit.[3]

Për shkak se klasat e larta të një shoqërie mund të mos sundojnë më shoqërinë në të cilën jetojnë, ato shpesh quhen klasat e larta të vjetra dhe shpesh janë të dallueshme kulturalisht nga klasat e mesme të reja të pasura që priren të dominojnë jetën publike në moderne. socialdemokracitë. Sipas pikëpamjes së fundit të mbajtur nga klasat e larta tradicionale, asnjë sasi e pasurisë ose famës individuale nuk do ta bënte një person nga një prejardhje e padalluar në një anëtar të klasës së lartë, pasi ai duhet të lindë në një familje të asaj klase dhe të rritet në një vend të caktuar. mënyra për të kuptuar dhe ndarë vlerat, traditat dhe normat kulturore të klasës së lartë. Termi përdoret shpesh në lidhje me terma si klasa e mesme e lartë, klasa e mesme dhe klasa punëtore si pjesë e një modeli të shtresimit shoqëror.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bartels, Larry (8 prill 2014). "Rich people rule!". Arkivuar nga origjinali më 17 prill 2016. Marrë më 17 korrik 2016 – nëpërmjet www.washingtonpost.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Akhbar-Williams, Tahira (2010). "Class Structure". përmbledhur nga Smith, Jessie C. (red.). Encyclopedia of African American Popular Culture, Volume 1. ABC-CLIO. fq. 322. ISBN 978-0-313-35796-1. Arkivuar nga origjinali më 21 nëntor 2015. Marrë më 29 tetor 2015. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Gregory Mantsios (2010). "Class in America – 2009". përmbledhur nga Rothenberg, Paula S. (red.). Race, class, and gender in the United States: an integrated study (bot. 8th). New York: Worth Publishers. fq. 179. ISBN 978-1-4292-1788-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)