Jump to content

Klasa e mesme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Skulpturë e një chōnin, një klasë e mesme kryesisht tregtarësh që u shfaqën në Japoni gjatë periudhës Edo. Fillimi i shekullit të 18-të.

Klasa e mesme i referohet një klase njerëzish në mes të një hierarkie sociale, shpesh të përcaktuar nga profesioni, të ardhurat, arsimi ose statusi shoqëror. Termi historikisht është lidhur me modernitetin,[1] kapitalizmin dhe debatin politik.[2] Përkufizimet e zakonshme për klasën e mesme variojnë nga e pesta e mesme e individëve në shkallët e të ardhurave të një kombi, tek të gjithë, përveç 20% më të varfër dhe më të pasur.[3] Teoritë si "Paradoksi i interesit" përdorin grupet decilale dhe të dhënat e shpërndarjes së pasurisë për të përcaktuar madhësinë dhe pjesën e pasurisë së klasës së mesme.[4]

Ka pasur një rritje të konsiderueshme globale të klasës së mesme me kalimin e kohës. Në shkurt 2009, The Economist pohoi se mbi gjysma e popullsisë së botës i përkiste klasës së mesme, si rezultat i rritjes së shpejtë në vendet në zhvillim. Ai e karakterizoi klasën e mesme si me një sasi të arsyeshme të ardhurash diskrecionale dhe e përkufizoi atë si fillim në pikën kur njerëzve u mbetet afërsisht një e treta e të ardhurave të tyre për shpenzime diskrecionale pasi paguanin për ushqimin bazë dhe strehimin.[5]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ López & Weinstein, A. Ricardo & Barbara (2012). The making of the middle class: toward a transnational history (në anglisht). North Carolina, US.: Duke University Press. fq. 3–4. ISBN 9780822394815.
  2. ^ Tarkhnishvili, Anna & Levan (2013). "Middle Class: Definition, Role and Development" (PDF). Global Journal of Human Social Science, Sociology & Culture. 13: 2. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 2022-01-23. Marrë më 2022-03-19 – nëpërmjet Global Journals. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "What is middle class, anyway?". Arkivuar nga origjinali më 2020-07-06. Marrë më 2020-08-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Baizidi, Rahim (17 korrik 2019). "Paradoxical class: paradox of interest and political conservatism in middle class". Asian Journal of Political Science. 27 (3): 272–285. doi:10.1080/02185377.2019.1642772. ISSN 0218-5377. S2CID 199308683. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Parker, John (12 shkurt 2009). "Special report: Burgeoning bourgeoisie". The Economist. Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2009. Marrë më 4 shtator 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)