Jump to content

Daut Pasha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Koca · Damat
Davud
Veziri i Madh i 18-të i Perandorisë Osmane
Në detyrë
1482–1497
MonarkuBajaziti II
Paraprirë ngaIshak Pasha
Pasuar ngaHersekzade Ahmed Pasha
Të dhëna vetjake
U lind mëRreth vitit 1446
Shqipëri
Vdiq më20 tetor 1498
Dimotka, Perandoria Osmane

Koxha Davud Pasha (Turqisht: Koca Davud Paşa; 1446 - 20 tetor 1498), i njohur gjithashtu me epitetin koca, ishte një gjeneral osman shqiptar dhe vezir i madh i Perandorisë Osmane nga viti 1482 deri më 1497 gjatë sundimit të Bajazitit II. Ai u bë një damat ("dhëndër") i dinastisë osmane duke u martuar me një princeshë osmane.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]