Dave Brat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
David Brat
Deputet në Dhomën e Përfaqësuesve për distriktin nr.7 të shtetit të Virginias
Titullar
Në detyrë
12 nëntor 2014
Paraprirë ngaEric Cantor
Të dhëna vetjake
U lind mëKorrik 27, 1964(1964-07-27)
Detroit, Michigan, SHBA
Partia politike party Republikane 
Bashkëshortja/etLaura Sonderman Brat
Fëmijët2
PunësimiProfesor ekonomie

David Alan "Dave" Brat (Detroit, 27 korrik1964) është një politikan amerikan, anëtar i Dhomës së Përfaqësuesve për shtetin e Virginias.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në  Detroit,[2] Brat  ka kryer studimet tek American University  dhe mëpastaj ka punuar si këshilltar për shoqërinë Arthur Andersen dhe Bankën Botërore. Më vonë u punësua si profesor universitar i lëndës së ekonomisë në Randolph–Macon College.[3]

Brat hyri në politikë në vitin 2014 me Partinë Republikane (SHBA), si kandidat për në Dhomën e Përfaqësuesve. Në primarie (zgjedhjet brendapartiake) Brat, që mbështetej nga lëvizja Tea Party,  arriti të mundte Eric Cantorin, që ndër të tjera ishte lider i mazhorancës në asamble.[4][5][6] Fitorja e Bratit qe e pa precedentë duke qenë se ishte/është rasti i parë që një kandidat hyrës mund në zgjedhjet brendapartiake liderin e mazhorancës të Dhomës së Përfaqësuesve (që prej krijimit të saj në vitin 1899).[7][8]

Brat ka bindje politike republikane-konservatore.

Botime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "God and Advanced Mammon – Can Theological Types Handle Usury and Capitalism?" (2011)[9]
 • Brat, David A.; Kenneth Sands; Evan Dungan (2009). "NAEP Scores, Human Capital, and State Growth". Virginia Economic Journal. 14: 21–43. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Park, Walter G.; David A. Brat (1995). "A Global Kuznets Curve?". Kyklos. 48 (1): 105. doi:10.1111/j.1467-6435.1995.tb02317.x. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • "All Democracies Created Equal? 195 Years Might Matter" (PDF). Randolf-Macon College. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 14 korrik 2014. Marrë më 11 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Brat, David (2004). "Economic Growth and Institutions: The Rise and Fall of the Protestant Ethic?". Virginia Economic Journal. 9: 33–40. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • "An Analysis of the Moral Foundations in Ayn Rand"[10]
 • Park, Walter G; Brat, David A (verë 1996). "Cross-Country R&D and Growth: Variations on a Theme of Mankiw-Romer-Weil" (PDF). Eastern Economic Journal. 22 (3): 345–354. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime dhe referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Elizabeth Nolan Brown (11 qershor 2014). "Who Is Dave Brat? Take a Look at the Ayn Rand Loving, Immigration Reform Hating, Cato Institute Referencing Man Who Beat Eric Cantor – Reason 24/7". Reason.com. Marrë më 2014-06-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Gary Robertson (2013-12-07). "News and Features". Richmond Magazine. Marrë më 2014-06-12. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Classes". Randolph-Macon College. Arkivuar nga origjinali më 14 qershor 2014. Marrë më 12 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "House majority Leader Eric Cantor loses GOP primary to tea-party challenger". Dallas Morning News. Associated Press. 10 qershor 2014. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2014. Marrë më 11 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Eric Cantor sconfitto alle primarie da sconosciuto del Tea Party, Il Sole 24 ORE.
 6. ^ La clamorosa sconfitta di Eric Cantor, il Post.
 7. ^ USA: Eric Cantor, leader dei repubblicani alla Camera, sconfitto dal Tea Party Arkivuar 24 shtator 2015 tek Wayback Machine, Polisblog.
 8. ^ Eric Linton (25 korrik 2011). "House majority Leader Eric Cantor Defeated By Tea Party Challenger David Brat In Virginia GOP Primary". International Business Times. Marrë më 11 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "David Brat's Writings: Hitler's Rise 'Could All Happen Again'". The Wall Street Journal. Marrë më 11 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "So Who's The Guy Who Just Beat Eric Cantor? Meet Dave Brat". The Hufifngton Post. Marrë më 11 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Dave Brat në Biographical Directory of the United States Congress