Dearborn (Michigan)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dearborn
Qytet
Testimi i makinave autonome në trafik në Michigan Avenue, Dearborn
Testimi i makinave autonome në trafik në Michigan Avenue, Dearborn
Parimet: 
"Vendlindja e Henry Ford"[1]
Popullsia
 • Gjithsej94.491[2]
{{{postal_code_type}}}
48120, 48121, 48123, 48124, 48126, 48128
Faqja zyrtarewww.cityofdearborn.gov

Dearborn është qytet në qarkun Wayneshtetin e Michigan. Dearborn është qyteti i 8-të më i madh në Michigan. Sipas vitit 2010, qyteti ka pasur një popullsi prej 98,153 banorë dhe shumica e banorëve janë muslimanë.[3] Qyteti u zhvilluansi qendër kryesore e prodhimi të industrisë automotive, pasi Henry Ford ndërtoi Rouge Complex këtu.

Henry Ford u lind një fermë dhe më vonë themeloi një shtresë në born Dearborn, poashtu River Rouge Complex, fabrika më e madhe e Fordit. Ai zhvilloi një prodhim masiv të automjeteve dhe ndërtoi selinë botërore Ford Motor Company. Qyteti ka një kampus të Universitetit të Miçiganit, si dhe Kolegjin Henry Ford.[4][5]

Banorët e Dearborn janë amerikanë me prejardhje evropiane ose të Lindjes së Mesme, pasardhës të emigrantëve të shekullit 19 dhe 20. Për shkak të emigrantëve të shumtë që kanë ardhur prej Lindjes së Mesme në fund të shekullit 20, qyteti përbëhet prej pasardhësve të nacionaliteteve të ndryshme: krishterë nga Libani dhe Palestina, poashtu emigrantë muslimanë nga Siria, Iraku dhe Jemeni.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas Zyrës së Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara, qyteti ka një sipërfaqe gjithsej prej 63 km2, prej të cilave 63.4 km2 është tokë dhe 0.26 km2 (0.37%) është uj. Qyteti u zhvillua në të dy anët e lumit Rouge. Një hidrocentral artificiale u ndërtua nga Henry Ford në pasurinë e tij për të fuqizuar centralin e saj. Degët e sipërme, të mesme dhe të ulëta të lumit vijnë së bashku në Dearborn. Lumi është zgjeruar dhe kanalizuar pranë Fabrikës së Rouge për të lejuar aksesin e mallrave të liqenit.

Fordson Island është një ishull prej 3.4 hektarësh rreth tre kilometra në brendësi të lumit Detroit në lumin Rouge. Ishulli i Fordson është i vetmi ishull i madh në një degë të lumit Detroit. Ishulli u krijua në vitin 1922, kur inxhinierët hapën një hendek të mesëm për të rindërtuar lumin Rouge për të rritur lundrimin për qëllime të transportit. Ishulli është në pronësi private, dhe qasja publike është e ndaluar. Ishulli është pjesë e qytetit të Dearborn, i cili nuk ka fron përgjatë lumit Detroit.[6][7]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga regjistrimi i vitit 2010, popullsia e Dearborn ishte 98.153. Përbërja raciale dhe etnike ishte 89.1% e të bardhëve, 4.0% e zezë ose afrikano-amerikane, 0.2% amerikanë amtare, 1.7% aziatike, 0.2% jo-hispanikët e një race tjetër, 4.0% raportuan dy ose më shumë racave dhe 3.4% hispanike ose latino. 41.7% ishin me prejardhje arabe (të kategorizuara si "të bardhë" në të dhënat e mbledhjes së regjistrimit).

Dearborn ka një komunitet të madh të pasardhësve të emigrantëve etnikë evropianë nga shek. 19 dhe 20, paraardhësit e të cilëve përgjithësisht u vendosën në Detroit, irlandezë, gjermanë dhe polakë. Kjo është një qendër e vendbanimit maltezo-amerikan, nga ishulli mesdhetar i Maltës. Ata gjithashtu u tërhoqën nga vendet e punës në industrinë e automobilëve dhe disa ishin në mesin e malit të emigrantëve që u vendosën për herë të parë në Corktown.

Qyteti ka një popullsi të vogël afrikano-amerikane, shumë nga paraardhësit e të cilëve erdhën në zonën nga Jugu rurale gjatë Migrimit të Madh të shekullit të parë të njëzetë.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ford Motor Company ka selinë botërore në Dearborn.[8] Përveç kësaj kampusi i saj Dearborn përmban shumë hulumtime, testime, financa dhe disa objekte prodhimi. Ford Land kontrollon pronat e shumta të zotëruara nga Ford, përfshirë shitjet dhe dhënien me qira të bizneseve të palidhura, siç është qendra tregtare e Qendrës së Qytetit Fairlane. DFCU Financial, bashkimi më i madh i kreditit në Miçigan, u krijua për punonjësit e Ford dhe të kompanive të lidhura.

Një nga punëdhënësit më të mëdhenj në Dearborn është Oakwood Healthcare System. Punëdhënës të tjerë të mëdhenj përfshijnë furnizues auto si Visteon, objekte arsimore si Henry Ford Community College dhe muzetë si The Henry Ford. Bizneset e tjera me qendër në Dearborn përfshijnë Carhartt (veshje), Eppinger (lures peshkimi), AAA Michigan (sigurimi), dhe Shoqata e Inxhinierëve të Prodhimit.

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "City of Dearborn, Michigan" (në anglisht). City of Dearborn, Michigan. Marrë më 25 gusht 2012.
  2. ^ "Population and Housing Unit Estimates". Marrë më 24 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Population of Michigan Cities, Villages, Townships, and Remainders of Townships. www.michigan.gov.
  4. ^ America's Story, Explore the States: Michigan (2006). Henry Ford Museum and Greenfield Village Arkivuar 2009-10-14 tek Wayback Machine Library of Congress Retrieved on May 2, 2007.
  5. ^ State of Michigan: MI Kids (2006).Henry Ford Museum and Greenfield Village Arkivuar 2010-12-07 tek Wayback Machine
  6. ^ Buttle and Tuttle Ltd (2000–2008). "Wayne County island place names". Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2009. Marrë më 10 qershor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Heritage Newspapers (2009). "Dearborn Area Living: rivers, creeks, ditches". Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2009. Marrë më 10 qershor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Contact Ford Arkivuar 7 tetor 2009 tek Wayback Machine." Ford Motor Company. Marrur më 7 nëntor 2009.