Demografia e Indonezisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Indonezia për nga numri i banorëve është vendi i 4 të dhe vendi më i madh islamik në botë. Vetëm gjatë periudhës në mes vitit 1997 dhe 2000 numri i popullsisë është rritur për 10 miliona. Indonezianët kryesisht i takojnë grupit të malajës dhe ndahën në 300 grupe etnike, të cilët flasin 500 gjuhë dhe dialekte të ndryshme.

Për këtë arsye edhe është aprovuar gjuha zyrtare ajo indoneziane të cilën e kuptojnë të gjithë.

Popullsia nuk ka përhapje të barabartë. Ishulli Java zënë 7 % të siërfaqs së Indonëzisë, ndërsa në të jetojnë mbi, 60 % e popullsisë. Në Irian Xhaj jeton vetëm 1 % e popullsisë së Indonezisë. Indonezia i ka 5 qytete milionshe. Qyteti më i madh është Xhakarta, mandej Bandung, Surabaja, Medan, Semarang.

Lista popullsisë së provincave të Indonezisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Province Population Në qytete (%)
Aceh 3.930.905 23,6
Sumatra Veriore 11.649.656 42,4
Sumatra Perëndimore 4.248.931 29,0
Riau 4.947.971 43,7
Jambi 2.413.846 28,3
Sumatra Jugore 6.899.675 34,4
Bengkulu 1.567.432 29,4
Lampung 6.741.439 21,0
Bangka Belitung 900.197 43,0
Banten 8.098.780 52,2
Jakarta 8.389.443 100,0
Java perëndimore 35.729.537 50,3
Java Qendrore 31.228.940 40,4
Yogyakarta 3.122.268 57,7
Java Lindore 34.783.640 40,9
Bali 3.151.162 49,8
West Nusa Tenggara 4.009.261 34,8
East Nusa Tenggara 3.952.279 15,9
West Kalimantan 4.034.198 25,1
Central Kalimantan 1.857.000 27,5
South Kalimantan 2.985.240 36,3
East Kalimantan 2.455.120 57,6
North Sulawesi 2.012.098 37,0
Gorontalo 835.044 25,5
Sulavesi qendrorë 2.218.435 19,7
Sulavesi Jugor 8.059.627 29,4
Southeast Sulawesi 1.821.284 20,8
Maluku 1.205.539 25,9
North Maluku 785.059 29,5
Papua 2.220.934 22,2

Struktura fetare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Indonezianët kryesisht janë mysliman (88 %)[1]. Nga ky numër pjesa më e madhe janë sunit ndërsa shiit janë 100000.

Me më tepër se 191 milion besimtar mysliman, Indonezia është shteti me numër më të madh mysliman në botë. Megjithatë feja islame nuk është fe shtetërore.

20 milion indonezian janë krishterë e që përbënë 9 % të popullsisë (6 % protestant dhe 3 % katolik)[2]. Protestanët jetojnë në veri të sihullit Sumatra dhe Celebes. Një numër i madh i krishterëve jeton në qytetet e mëdha të Sumatrës dhe ishullit Java.

Në konfliktin e viti 1999 në mes myslimanëve dhe krishterëve humbën jetën rreth 10000 njerz.

Hindusët perbejnë 1,8 % të popullsisë (Bali, Lombok), dhe 1 % janë budist (më së shumti i përkasin pakicës kineze).

Grupet etnike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjuhët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Struktura sociale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dendësia e popullsisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Länderinformationen des Auswärtigen Amtes zu Indonesien
  2. ^ "Schweizer Bundespräsidentin trifft Religionsführer". Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2009. Marrë më 29 tetor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)