Depë Zenebishi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Depë Zenebishi ose Topia Zenebishi[1] (c. 1379–1435) ka qenë një fisnik arbër.

Jetëshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I biri i Gjin Zenebishit dhe i të bijës së Gjin Bua Shpatës, u vendos në zotërimet e të atit në Korfuz pas pushtimit të Gjirokastrës nga Perandoria Osmane më 1418. U thirr për të kryesuar rebelët në viset e Gjirokastrës përgjatë Kryengritjes arbërore të viteve 1432-1436, por u thye nga Turahan Beu më 1433. Më pas u kap dhe u ekzekutua.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Imber, Colin (1990). The Ottoman Empire, 1300-1481. Isis Press. fq. 114–5. ISBN 9789754280159. Marrë më 31 korrik 2012. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)