Jump to content

Deti Balearik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vendndodhja e Detit Balearik.

Deti Balearik (endotoponim: Mar Balearkatalanisht dhe spanjisht) i njohur gjithashtu si Deti Iberik,[1] është një trup uji në Detin Mesdhe midis Ishujve Balearik dhe Spanjës kontinentale. Në këtë det të vogël derdhet lumi Ebro.[2]

Ishujt dhe arkipelagët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ishujt Balearik ndahen në dy grupe: Gimnesias në verilindje dhe Pitiusas në jugperëndim.[3]

Gimnesias[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pitiusas[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtrirja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Organizata Ndërkombëtare Hidrografike përcakton kufijtë e Detit Balearik si më poshtë:[4]

Midis Islas Baleares dhe bregdetit të Spanjës, kufizohet:

Në jugperëndim. Një linjë nga Kepi Sant Antoni, Komuniteti Valencian (38°50′N 0°12′E / 38,833°N 0,200°E) deri në Kepin e Berberisë, skaji jugperëndimor i Formentera (Ishujt Balearik).

Në juglindje. Bregdeti Jugor i Formentera, prej andej një linjë nga Punta Rotja, ekstremi i saj lindor, në ekstremin jugor të Cabrera, Ishujt Balearik (39°07′N 2°54′E / 39,117°N 2,900°E) dhe në Illa de l'Aire, jashtë ekstremit jugor të Menorca.

Në verilindje. Bregdeti lindor i Menorca deri në Cap Favaritx (40°00′N 4°14′E / 40.000°N 4.233°E) prej andej një linjë për në Kepin Sant Sebastià Katalonia (41°54′N 3°10′E / 41.900°N 3.167°E).

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Balearic Sea". WorldAtlas (në anglishte amerikane). 2021-03-21. Marrë më 2023-07-30.
  2. ^ C.Michael Hogan. 2011. Balearic Sea. Encyclopedia of Earth. Eds. P.Saundry & C.J.Cleveland. National Council for Science and the Environment. Washington DC
  3. ^ "Balearic Islands Map balearic islands sea islands - Worldatlas.com". www.worldatlas.com (në anglisht). Marrë më 2017-11-09.
  4. ^ "Limits of Oceans and Seas, 3rd edition" (PDF). International Hydrographic Organization. 1953. Marrë më 6 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)