Deti Okhotsk

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Deti Okhotsk
Harta e detit Okhotsk
Harta e detit Okhotsk
Shtetet bregdetare Flag of Japan.svg Japonia
Rusia Rusia
Vendndodhja Oqeani Paqësor
Koordinatat 53°N 149°E / 53°N 149°E / 53; 149
Lloji Det epikontinental
Sipërfaqja 1 580 000 km2
Thellësia mesatare 777 m
Thellësia maksimale 3 374 m


Deti Okhotsk (rusisht: Охотское море) është një pjesë e Oqeanit Paqësor, që shtrihet ndërmjet gadishullit Kamçatka në lindje, ishujve Kuril në juglindje, ishulli Hokaido në jug, ishulli e Sakhalin në perëndim, dhe një shtrirje e gjatë e bregdetit lindor siberian (duke përfshirë Ishujt Shantar) në perëndim dhe në veri. Në këndin verilindor ndodhet Gjiri Shelikhov. Deti është emërtuar kështu sipas Okhotsk-ut, vendbanimi i parë rus në Lindjen e Largët.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]