Devdas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Devdas
Devdas.jpg
Devdas
Regjia ngaSanjay Leela Bhansali
Shkruar ngaPrakash Kapadia
ProdhuesiBharat Shah
Luajnë
KinematografiaBinod Pradhan
MontazhiBela Segal
MuzikaIsmail Darbar
Birju Maharaj
Monty
Production
companies
Data e publikimit
2002
Kohëzgjatja
185
ShtetiIndia
GjuhaHindi
Buxheti500 Milion INR
( 11 Milion $ )
Fitimi260'500'000 Rupi (INR) + 3,5 Milion $
+ 1 Milion £

Devdas (Hindi: देवदास, Devdās) është një film indian (bollywood) nga Sanjay Leela Bhansali me Aishwarya Rai dhe Shah Rukh Khan që u prodhua më 2002 sipas romanitSaratchandra Chatterjee.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi është nominuar për Oscar si Filmi më i mirë në Gjuhë të huaj (Best Foreign Language Film), ky ishte edhe filmi i parë i Indisë që është nominuar për Oskar.

I fitoi 10 çmime te Filmfare.

Filmfare Awards 2002[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trivia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi i parë indian që ka pasur premiereKannes.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]