Jump to content

Jackie Shroff

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jackie Shroff
U lind në (1957-02-01) 1 shkurt 1957 (67 vjeç)
KombësiaIndian
ProfesioniModel, Aktor, Prodhues i filmave
Vite aktiviteti1978–prezent
TitulliShroff në shfaqjen Sonata
FëmijëTiger Shroff
Krishna Shroff
Faqja në rrjetwww.jackieshroff.in

Jackie Shroff emri i tij i vërtetë Jaikishen-Kakubhai Shroff, i lindur më 1 shkurt 1957Bombay (Maharashtra, Indi) është një aktor indian i cili luan në shumë filma të Bollywoodit. I vlerësuar nga publiku dhe kritikët për performancën e tij muskuloze në Parinda ose Mission Kashmir, ai gjithashtu mund të japë interpretime më të nuancuara si në Rangeela ose Devdas.

Dev Anand i jep Jackie Shroff mundësinë për te luajtur për herë të parë në filmin Swami Dada1982. Në vitin 1983, ai luan në filmin Hero drejtuar nga Subhash Ghai në të cilin ai luan rolin kryesor me partneren Meenakshi Seshadri , ish Mis India dhe aktore e famshme. Me këtë film, i cili korri një sukses të madh, Jackie Schroff u bë një yll.

Në vitet e 1980, ai shpesh shfaqet përkrah aktorit të famshëm Anil Kapoor në filma të tillë si Yudh (1985), Karma (1986), Ram Lakhan (1989) dhe Parinda (1989), të cilët njohin të gjithë sukses. Jackie Schroff fitoi vlerësimin e publikut dhe kritikëve për punën e tij muskuloze. Ai fitoi Filmfare Award për aktorin më të mirë për performancen e tij në Parinda në vitin 1990.

Ndër filmat e tij më të mëdhenj mund të cekim Angaar (1992), Tridev (1989), Khalnayak (1993), 1942 : A Love Story (1994), Rangeela (1995), Devdas (2002). Roli i tij në Gardish (1993) është i njohur si interpretimi i tij më i mirë. Përveç kësaj, ai u vlerësua kohët e fundit për punën e tij në filmin Bengali Antar Mahal (2005).

Në vitin 1996, ai luan në Agni Sakshi , një remake i Netët me armikun tim, me Manisha Koirala dhe Nana Patekar.

Në vitin 2006, ai luan për herë të parë në një film Kannada të quajtur Care of footpath dhe realizuar nga ralizatori më i ri në botë Master Kishan. I vlerësuar nga kritikët, filmi u shfaq në festivale të ndryshme ndërkombëtare. Në të njëjtin vit, ai luajti një rol mbështetës në komedinë Apna Sapna Money Money dhe Bhagam Bhag. Në 2007, ai shfaqet në komedinë Fool dhe Final.


Jackie Shroff është martuar me Ayesha më 5 qershor 1987. Kanë dy femijë : një djalë, Jai Hemant Shroff dhe një vajzë, Krishna Shroff. Jai kohët e fundit ka marrë një diplomë universitare, ndërsa Krishna është regjistruar në shkollën Amerikane të Mumbai-it. Ai kishte një vëlla, Hemant, i cili ka vdekur. Jackie Shroff është i njohur edhe për ndihmesen që i bën nevojtarëve. Në 2008, ai u bë ikonë e organizatës « Asian Student's in Action » të St. Bonaventure.

Jackie Shroff fitoi tre Filmfare Awards :

'
Viti Filmi Rroli Komente
1982 Swami Dada
1983 Hero Jackie Dada/Jaikishan
1984 Andar Baahar Inspektor Ravi
Yudh Inspecteur Vikram (Vicky)
1985 Teri Meherbaniyan Ram
Shiva Ka Insaaf Shiva/Bhola
Paisa Yeh Paisa Shyam
Jaanoo Ravi/Jaanoo
Mera Jawab Suresh/Solanki Patwardhan Lal
1986 Palay Khan Palay Khan
Mera Dharam Jai Singh Sehgal
Haathon Ki Lakeeren Lalit Mohan
Dahleez Chandrashekhar
Allah Rakha Allah Rakha/Iqbal Anwar
Karma Baiju Thakur
1987 Mard Ki Zabaan Rajesh/Vijay
Jawab Hum Denge Inspektor Jaikishan
Diljala Munna
Sadak Chhap Shankar
Kaash Ritesh
Kudrat Ka Kanoon Dr. Vijay Verma
Uttar Dakshin Raja
1988 Falak Vijay Verma
Aakhri Adaalat Nitin Sinha/Jai Kishan
1989 Sachche Ka Bol Bala Nandi
Ram Lakhan Inspektor Ram Pratap Singh
Parinda Kishen Filmfare Award aktori me i mire
Main Tera Dushman Kishan Srivastav
Kala Bazaar Kamal
Hum Bhi Insaan Hain Kishanlal
Tridev Ravi Mathur
Sikka Jai Kishan 'Jackie'
Vardi Jai/Munna
1990 Sachche Ka Bol Bala Nandi
Pathar Ke Insan Inspektor Karan Rai
Jeene Do Suraj
Baap Numbri Beta Dus Numbri Ravi
Azaad Desh Ke Gulam Inspektor Jai Kishen/Jamliya Jamshed Purwala
Doodh Ka Karz Suraj
1991 Hafta Bandh Inspektor Bajrang Thiwari
100 Days Ram Kumar
Saudagar Vishal
Akayla Shekhar
Lakshmanrekha Vickram/Vicky
1992 Sangeet Sethuram
Prem Deewane Ashutosh
Laatsaab Ravi Mahtur
Dil Hi To Hai Harshvardan/Govardan
Angaar Jaggu
Police Officer Inspektor Jaikishen/Ram
1993 King Uncle Ashok Bansal
Khalnayak Inspecteur Ram Kumar Sinha
Hasti Jai Kishan
1942: A Love Story Jai Kishan Filmfare Award aktori më i mirë mbështetës
Aaina Ravi Saxena
Roop Ki Rani Chroon Ka Raja Ravi Verma
Gardish Shiva Sathe
Shathranj Dinu
Khal Nayak Inspektor Ram Kumar Sinha
1994 Chauraha Chootu
Stuntman Bajrang
1995 Trimurti Shakti Singh
Milan Raja
Dushmani: A Violent Love Story Jai Singh
God and Gun Vijay Prakash
Rangeela Raj Kamal Filmfare Award aktori më i mirë mbështetës
Ram Shastra Inspektor Ram Sinha
1996 Talaashi Jai Kishan
Shikaar
Return of Jewel Thief Johnny/Jatin Kumar
Kalinga
Chall
Bandish Ram Ghulam & Kishen
Agni Sakshi Suraj Kapoor
1997 Vishwavidhaata Ajay Khanna
Share Bazaar Jai
Shapath Inspektor Kishan
Border Komandat i forcës ajrore
Aar Ya Paar Shekhar Khosla
1998 Tirchhi Topiwale
Hafta Vasuli Yeshwant
Badmaash Gautam Hiraskar
Jaan E Jigar Jai Kishan
2001 Insp. Anil Sharma
Ustadon Ke Ustad Kishan
Yugpurush: A Man Who Comes Just Once in a Way Ranjan
Kabhi Na Kabhi Jaggu
Yamraaj Kishan
Bandhan Thakur Suraj Pratap
1999 Sirf Tum Pritam, vozitës rickshaw
Laawaris Avokat Anand Saxena
Kartoos Jay Suryavanshi
Phool Aur Aag Jaswant
Hote Hote Pyar Hogaya Oficer i policisë Arjun
Kohram: The Explosion Maj. Rathod
2000 Gang Gangu
Jung Inspecteur Veer Chauhan
Refugee Raghuvir Singh
Mission Kashmir Hilal Kohistani emëruar, Filmfare Award i rolit më të mirë negativ
Kahin Pyaar Na Ho Jaaye Tiger
2001 Hadh: Life On the Edge of Death Vishwa
Farz Gawa Firozi
Censor Naseeruddin Shokh
Grahan Jaggu
Flic de choc (One 2 Ka 4) Javed Abbas
Albela Prem
Yaadein Raj Singh Puri emëruar, Filmfare Award aktori më i mirë mbështetës
Bas Itna Sa Khwaab Hai Naved Ali
Lajja Raghu
2002 Mulaqaat Javed Khan
Pitaah Oficer i policisë Ramnarayan Bharadwaj
Kya Yehi Pyaar Hai Dr. Kamlakar Tiwari
Devdas Chunni babu emëruar, Filmfare Award aktori më i mirë mbështetës në
Agni Varsha Paravasu
2003 Baaz: A Bird in Danger Jai Singh Dabral
Ek Aur Ek Gyarah Maj. Ram Singh
Boom Abdul Wahab Barkatali Al Sabunchi 50/50 aka Chotte Mia
3 Deewarein Jaggu (Jagdish Prasad)
Samay: When Time Strikes Amod Parekh
Sandhya Jaggu
2004 Aan: Men at Work Gautam Walia
Dobara (film, 2004) Ranbir Sehgal
Hulchul Balram
2005 Tum ho na! Jai
Ssukh
Antar Mahal Zamindar
Kyun Ki? Doktor
2006 Divorce: Not Between Husband and Wife Jackie
Bhoot Uncle Bhoot Uncle
Apna Sapna Money Money Carlos
Bhagam Bhag J.D. Mehra
Eklavya Joyti
Mera Dil Leke Dekho
Maryada Purushottam
We R Friends
Vidyarthi
2007 Fool and Final
2008 Ek - The Power of One Krish Prasad
Malik Ek Sai Baba
Lolitha
Thodi Life Thoda Magic
Mukhbiir
2009 Aaranya Kaandam
Veer
2013 Dhoom 3 Iqbal Khan
2015 Brothers Gerson Gary Fernandes

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]