Diana Avdiu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Diana Avdiu (e lindur më 11 qershor të vitit 1993 në Mitrovicë, Kosovë) është një modele Kosovare shqiptare dhe është kurorëzuar në konkursin e bukurisë Miss Universe Kosova 2012. Ajo e filloi karrierën e saj si modele kur ishte 15 vjeç dhe është paraqitur në kopertinën e revistës Evropiane të modës "Teuta" , si dhe në dy vitet e fundit në prezantimin e pasarelës New York Fashion Week.

Miss Universe 2012[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Avdiu ka fituar Mis Univers Kosova të konkurrencës në qershor 21, 2012, duke u bërë përfaqësuesja e pestë e Kosovës[b]Miss Universe që nga pavarësia e saj. Kjo konfirmoi vendin e saj në konkursin e Mis Univers, mbajtur në dhjetor 2012 në Las Vegas.[1] Në një shfaqje para konkursit për titullin e preferuar Miss Universi, Avdiu ka fituar Miss Fotozhenike Univers 2012 çmim për pjesmarrësen më fotozhenike, dhe u bë Miss Kosova e edicionit të katërt, për të hyrë në gjysmë finalet e konkursit. Në vitin 2013, ajo kurorëzoi Antigona Sejdiu dhe Mirjeta Shala, si përfaqësuese të Kosovës në shfaqjet e Miss World dhe Miss Univers, respektivisht, duke ndjekur një ndarje në organizatën e brendshme. Ajo tani jeton në Shtetet e Bashkuara , ku  punon si modele për Sherri Hill.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Miss Universe Kosova 2012, Diana Avdiu". Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2012. Marrë më 2012-06-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)