Djathi Jāņi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Djathë Jāņi
Emra të tjerëDjathë qimnoni (ķimeņu siers)
Shteti i origjinësLettlandLetonia Letonia
Burimi i qumështitlopët
Teksturai butë, kompakt
Përmbajtja e yndyrnave<30%
DimensionetCilindër 4-6 cm me lartësi 8-30 cm diametër
Mosha1-2 orë
CertifikimiTSG 2015
Emërtuar sipasJāņi[*]

Djathë Jāņi (Letonisht: Jāņu siers) është një djathë me qumësht kosi letonez, i ngrënë tradicionalisht në Jāņi, festimi letonez i solstiçit veror. Në ditët e sotme djathi është bërë gjithashtu një nga simbolet e kulturës letoneze.[1]

Më 16 nëntor 2015, djathi Jāņi u përfshi në regjistrin e specialitetit tradicional të garantuar të Këshillit Evropian (TSG).[2] Aktualisht 5 prodhues ("Valmieras piens", "Rankas piens", "Lazdonas piensaimnieks", "Straupe" dhe "Dundaga") plotësojnë kriteret e TSG dhe mund të etiketojnë produktin e tyre si djathë Jāņi.[3]

Përbërësit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërësit themelorë të djathit janë quark të papërpunuara (letonisht: biezpiens) dhe qumësht të freskët, por produktet e tjera mund të përdoren po ashtu. Tradicionalisht, farat e qimnonit shtohen gjatë gatimit si erëz.

Përgatitja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Feta djathi Jāņi në një pjatë

Djathi bëhet duke ngrohur qumështin e plotë, duke shtuar kuarkun, dhe më pas gatimin e përzierjes derisa kokrrat e gjizës të ndahen nga një hirrë e qartë. Hirra hidhet kur masa e djathit arrin një temperaturë prej 72–77 °C (162–171 °F). Në këtë pikë, gjizat vendosen në një tigan ose tigan gatimi, dhe një përzierje e vezëve, gjalpit, kripës dhe farave të qimnonit vihen në të. Sapo të formohet një top i fortë, djathi vendoset në një kulluese për t'u kulluar. Në përgjithësi, djathi përgatitet disa ditë para se të hahet, dhe lihet të piqet në një vend të freskët para konsumimit.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Jāņi cheese – a symbol of Latvian identity" (në anglisht). Public Broadcasting of Latvia. 21 qershor 2019. Marrë më 22 qershor 2019.
  2. ^ "Traditional Midsummer cheese wins EU protection" (në anglisht). Public Broadcasting of Latvia. 17 nëntor 2015. Marrë më 23 qershor 2017.
  3. ^ Matisone, Gunta (13 maj 2016). "How to spot authentic Midsummer cheese" (në anglisht). Public Broadcasting of Latvia. Marrë më 23 qershor 2017.
  4. ^ Linda Dumpe; Anna Šmite; Aija Golde (2004). Jāņi cheese (në anglisht). Riga: SO „Cheese Club”. fq. 204. ISBN 9984-976-20-3.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]