Jump to content

Doktrina e Reganit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Presidenti amerikan Ronald Reagan në 1983

Doktrina e Reganit u deklarua nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara Ronald Reagan në fjalimin e tij të Gjëndjes së Bashkimit më 6 shkurt 1985: "Ne nuk duhet të thyejmë besimin e atyre që po rrezikojnë jetët e tyre - në çdo kontinent nga AfganistaniNikaragua - për të sfiduar agresionet e mbështetura nga sovietikët dhe për të siguruar të drejtat që kanë qenë tonat që nga lindja”. [1] Ishte një strategji e zbatuar nga Administrata e Reganit për të mposhtur ndikimin botëror të Bashkimit Sovjetik në fund të Luftës së Ftohtë . Doktrina ishte një pjesë qendrore e politikës së jashtme të Shteteve të Bashkuara nga fillimi i viteve 1980 deri në fund të Luftës së Ftohtë në 1991.

Nën Doktrinën e Reganit, Shtetet e Bashkuara ofruan ndihmë të hapur dhe të fshehtë për guerrilat antikomuniste dhe lëvizjet e qëndresës në një përpjekje për të " zmbrapsur " qeveritë prokomuniste të mbështetura nga sovjetikët në Afrikë, Azi dhe Amerikën Latine. Doktrina ishte projektuar për të zvogëluar ndikimin sovjetik në këto rajone si pjesë e strategjisë së përgjithshme të administratës për të fituar Luftën e Ftohtë.

Administrata e Karterit dhe Afganistani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të shikosh luftëtarët e guximshëm afganë të lirisë që luftojnë arsenalet moderne me armë të thjeshta dore është një frymëzim për ata që e duan lirinë.

- U. S. Presidenti Ronald Reagan, 21 mars 1983
Presidenti Regan takohet me udhëheqësit e muxhahedinëve afganë në Zyrën Ovale në 1983

Të paktën një përbërës i Doktrinës Reagan i ka kaluar teknikisht Presidencës Reagan . Në Afganistan, administrata Karter filloi të ofrojë ndihmë të kufizuar ushtarake të fshehtë për muxhahedinët afganë në një përpjekje për të dëbuar sovjetikët nga shteti, ose të paktën të rrisë koston ushtarake dhe politike të pushtimit sovjetik të Afganistanit. Politika e ndihmës së muxhahedinëve në luftën e tyre kundër pushtimit sovjetik u propozua fillimisht nga këshilltari i sigurisë kombëtare i Karterit, Zbigniew Brzezinski dhe u zbatua nga shërbimet e inteligjencës amerikane. Ajo gëzoi mbështetje të gjerë politike dypartiake.

Kongresmeni demokrat Charlie Wilson u fiksua pas kauzës afgane dhe ishte në gjendje të përdorte pozicionin e tij në komitetet e ndarjeve të Dhomës së Përfaqësuesve për të inkurajuar kongresmenët e tjerë demokratë të votonin për paratë e luftës afgane të CIA-s, me miratimin e heshtur të Kryetarit të Dhomës, Tip O'Neill edhe kur Partia Demokratike kritikonte Reganin për luftën sekrete të CIA-s në Amerikën Qendrore. Ishte një rrjet kompleks marrëdhëniesh i përshkruar në librin e George Crile III, Lufta e Charlie Wilson . [2]

Mbrojtësit e administratës së Reganit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kontrasit e Nikaraguas të mbështetur nga SHBA.

Brenda administratës së Reganit, doktrina u përqafua shpejt nga pothuajse të gjithë zyrtarët më të lartë të sigurisë kombëtare dhe të politikës së jashtme të Reganit, duke përfshirë Sekretarin e Mbrojtjes Caspar Weinberger, ambasadoren e OKB-së Jeane Kirkpatrick dhe një sërë këshilltarësh për Sigurinë Kombëtare të Reganit, duke përfshirë John Poindexter, Frank Carlucci, dhe Colin Powell . [3]

Fundi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Doktrina e Reganit vazhdoi në administratën e pasardhësit të Reganit, George HW Bush, i cili fitoi presidencën e SHBA në nëntor 1988. Presidenca e Bushit gjeti vitet e fundit të Luftës së Ftohtë dhe Luftës së Gjirit, por Doktrina e Reganit shpejt u zbeh nga politika e SHBA-së me përfundimin e Luftës së Ftohtë. Bush vuri në dukje gjithashtu një dividend të supozuar të paqes deri në fund të Luftës së Ftohtë me përfitime ekonomike nga një ulje në shpenzimet e mbrojtjes . Megjithatë, pas presidencës së Bill Klintonit, një ndryshim në politikën e jashtme të Shteteve të Bashkuara u prezantua me presidencën e djalit të tij George W. Bush dhe Doktrinën e re Bush, i cili rriti shpenzimet ushtarake në përgjigje të sulmeve të 11 shtatorit .

  1. ^ Chester Pach, 'The Reagan Doctrine: Principle, Pragmatism, and Policy" Presidential Studies Quarterly, March 2006. p 75
  2. ^ Crile, George (2003). Charlie Wilson's war: the extraordinary story of the largest covert operation in history. New York: Atlantic Monthly Press. ISBN 978-0-87113-854-5. Arkivuar nga origjinali më 2013-01-03. Marrë më 2019-08-28. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!), pp. 246, 285, 302, and elsewhere
  3. ^ Chang, Felix (11 shkurt 2011). "Reagan Turns One Hundred: Foreign Policy Lessons". The National Interest. Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2012. Marrë më 12 janar 2012. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)