Jump to content

Duas Caras

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Dy Fytyrat (titulli origjinal në portugalisht : Duas Caras) është një telenovele braziliane e shkruajtur nga Aguinaldo Silva, drejtuar nga Wolf Maya dhe prodhuar e transmetuar nga TV Globo nga 1 tetor 2007 deri më 31 maj 2008 dhe TV Klan, 2008 - 2009.

Ne qytet, gjejme bisnesmenin e suksesshem “negativ” Marconi Ferraço, me nje te kaluar te dyshimte. Ferraco braktis nje vajze te re Maria Paula, e cila trashegoi nje pasuri te madhe si pasoje e vdekjes se prinderve te saj ne nje aksident automobilistik. Ai e mashtroi, u martua dhe e braktisi ate, duke I marre gjithcka dhe me pas Ferraco nis nje jete krejtesisht te re nepermjet nje operacioni plastik. Ai ndryshon fytyre dhe emer. Te vetmen gje qe ai I la Maria Paulas, ishte nje djale. Maria ishte shtatzene, kur Ferraco e brakstisi dhe sot ajo ka te vetmen prove ne dore per te vertetuar identitetin e vertete te mashkullit qe I shkaterroi jeten.

Ana tjeter e kesaj historie eshte Portelinja, nje lagje e udhehequr nga Juvenal Antena, I cili ushtron fuqi me dore te forte mbi komunitetin qe ai ka krijuar. Nje lider mbi te miren ose te keqen dhe qe eshte mjeshter I fatit te te gjithe atyre qe jetojne aty.

Kur Ferraço kerkon te te “bleje” Juvenal dhe njerezit e tij, duke pushtuar zonen, kjo ofendon Juvenal dhe mes tyre lind nje “lufte” e fuqishme. Nga Juvenal, Ferraco mund te prese gjithcka.

Bosi Ferraco nuk eshte vetem ambicioz. Ju prezantojme me Silvian, e bukur, e pasur dhe shume e ndjeshme, e cila bie ne dashuri me Ferracon. Ky I fundit gjen ne shpirtin femeror te Silvias, edhe nje ane negative, me te cilen pajtohen edhe ambicjet dhe e shkuara e tij. E lene menjane, e perbuzur dhe e shtyre nga xhelozia e tepruar, Silvia urren Maria Paulen, sespe Ferraco vuan nga vazektomia dhe nuk I ofron dot saj te ardhmen qe deshiron.

Protagonistët janë Dalton Vigh (Said nga Kloni) dhe Marjorie Estiano (Tônia nga Caminho das Índias dhe Marina Páginas da Vida).

Aktoret[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]