Dubrovački trubaduri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Dubrovaçki trubaduri (kroatisht për "Trubadurët e Dubrovnikut" ) ishte një grup kroat beat, folklorik dhe pop nga Dubrovniku i formuar në vitin 1961 nga Đelo Jusić, kompozitor kryesor, kitarist dhe mandolinist dhe udhëheqës i grupit.

Ata ishin shumë të njohur në Jugosllavi gjatë viteve 1960 dhe 1970 për përzierjen e tyre të muzikës pop dhe traditave popullore mesjetare të qytetit të tyre të lashtë amë në bregdetin e Adriatikut. Të njohur ndërkombëtarisht edhe si ' Trubadurët Dubrovnikas ose Troubadurët e Dubrovnikut', ata gëzuan një popullaritet të shkurtër në të gjithë Evropën Perëndimore pasi u shfaqën në Festivalin e Këngës në Eurovizion në 1968Londër. Kënga e tyre " Jedan dan "(Një ditë) u interpretua nga këngëtarët e tyre Luciano "Lući" Capurso dhe Hamo Hajdarhodžić dhe u rendit në vendin e 7-të. Hitet e tjera të tyre kryesore përfshijnë "Dok Palme Njišu Grane" nga viti 1971 dhe "Noćna Muzika" (Muzika e natës) me ndikim italian nga viti 1972. Grupi, në formacione të ndryshme, ekzistonte deri në fillim të viteve 1980 kur u shpërthejnë.

Anëtarët e bandës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Đelo Jusić – kitarë, mandolinë, piano, organo, vokal
 • Luciano Capurso Lući – klarinetë, saksofon, flaut, vokal
 • Marko Breshkoviq – bas, vokal
 • Slobodan Berdović Bobo – piano, organo, vokal
 • Ladislav Pađen Laci – bateri, vokal
 • Hamo Hajdarhoxhiq – vokal, kitarë
 • Hrvoje Filiçiq - bateri
 • Gjoni Trbuhoviq - piano
 • Vladimir Ruspudiq - bateri
 • Miro Kerner - tastierë
 • Milo Hrnić - vokal
 • Oliver Dragojeviq - tastierë
 • Goran Baranoviq - kitarë
 • Dragomir-Dragan Gjorgjeviq, kitarë dhe vokal
 • Zoran Vlaoviq - kitarë
 • Srećko Kljunak - kitarë
 • Mujica Jusić - bateri /
 • Mime Šime Restović - bateri
 • Mladen Vuçiq - bateri
 • Mladen Špilj Papan - bateri
 • Braco Tepshiq - tastierë
 • Nevio Konçiq - tastierë

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Jedan Dan ( EMI / Kolumbi, 1968)
 • Mi prepuni smo ljubavi ( Jugoton, 1970)
 • Pusti da ti leut svira (Jugoton, 1971)
 • Dubrovački trubaduri ( RTV Ljubljana, 1971)
 • Recital në Festivalin « The Golden Orpheus '72», Split-LP w/ Ben Cramer (Balkanton, 1972)
 • 12 velikih uspjeha (Jugoton, 1980)
 • Pusti da ti leut svira ( Croatia Records, 1993)
 • Zlatna kolekcija (Croatia Records, 2008)

EP-të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "Oj djevojko, dušo moja" / "Trubadurska serenada" / "Djevojka mlada" / "Serenada Dubrovniku" (1966)
 • "Auto-Stop" / "Dundo pero" / "Linđo" / "Ljuven zov" (1967)
 • " Jedan dan " / "Moja je djevojka obična" / "Mi prepuni smo ljubavi" / "Luda mladost" (1968)

Teke[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "Jedan dan" / "Trubadurska serenada" (1968) (Najpoznatija)
 • "Jedan dan" / "Luda mladost" (1968)
 • "Lero" / "Linđo" (1968)
 • "Një ose dy ditë" (1968)
 • "Ima sunca za sve nas" / "Kad se jednom rastanemo" (1969)
 • "Pusti da ti leut svira" / "Ona i prijatelj moj" (1970)
 • "Marijana" / "Luda pjesma" (1970)
 • "Lijepo ime vino" / "Pjesma puni život moj" (1970)
 • "Znam da ima jedna staza" / "Sve do juçer" (1970)
 • "U ranu zoru" / "Anđele moj" (1971)
 • "Dok palme njišu grane" / "Kako djeca spavaju" (1971)
 • "Noćna muzika" / "U mome gradu" (1972)
 • "Mi smo dečki, kaj pijemo stoječki" / "Ljubav je bol na srcu mom" (1972)
 • "Plakala djevojka mlada" / "Repetaši" (1973)
 • "Spavaj, spavaj draga" / "Marijana" (1973)
 • "Bundeve i tikve" / "Ovo je naš grad" (1973)
 • "Vudrimo, dečki" / "Adio, Mare" (1974)
 • "Moj je otac bio partizan" / "Ako voliš iskreno" (1974)
 • "Laku noć, trubaduri" / "Oprosti, dušo" (1974)
 • "Mirno spavaj dušo" / "Sviramo, pjevamo, muzika smo mi" (1975)
 • "Luna" / "Zeleni se ružmarin" (1976)
 • "Tiho je negdje svirala mandolina" / "Naranče su procvjetale" (1976)
 • "Ljubavni jadi jednog trubadura" / "Najljepši si cvijet u vrtu punom ruža" (1977)
 • "Mala Nera" / "Ča će mi slava" (1978)
 • "Ka' san bija mali" / "Da nije ljubavi" (1979)