Jump to content

Duran, Gers

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Duran
Komunë
Fshati Duran
Fshati Duran
Stema Duran
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiGers
QarkuAuch
KantoniGascogne-Auscitaine
NdërkomunalitetCA Grand Auch Cœur Gascogne
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Jean-Marc Dupuy[1]
Sipërfaqja
1
6.590 km2 (2.544 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
854
 • Dendësia130/km2 (340/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
32117 /32810
Lartësia137–256 m (449–840 ft)
(avg. 219 m or 719 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Duran ( shqiptimi frëngjisht: [dyʁɑ̃] ; Shqip: Durani) është një komunëdepartamentin GersFrancën jugperëndimore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Durani dhe komunat përreth tij

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793325—    
1800245−24.6%
1806316+29.0%
1821321+1.6%
1831287−10.6%
1841326+13.6%
1851266−18.4%
1861281+5.6%
1872224−20.3%
1881200−10.7%
1891178−11.0%
1901156−12.4%
1911165+5.8%
1921146−11.5%
1931141−3.4%
1946138−2.1%
1954169+22.5%
1962205+21.3%
1968343+67.3%
1975450+31.2%
1982515+14.4%
1990650+26.2%
1999665+2.3%
2009810+21.8%
2011835+3.1%

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 9 gusht 2021.