Dyqani Urahara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Dyqani Urahara (浦原商店, Urahara Shōten) është dyqan fiktiv që shfaqet në anime dhe manga Bleach. Ajo ndodhet në Karakura. Pronari i saj është Kisuke Urahara.

Ndërsa duket se nuk është më shumë se një dyqan mesatar në pjesën e jashtme, është një dyqan që plotëson nevojat e Shinigami. Kjo dyqan shërben si bazë e funksionimit për pronarin e saj, Kisuke Urahara, dhe të gjithë punonjësit posedojnë aftësi të mëdha shpirtërore. Rukia Kuchiki vjen herë pas here këtu ose për të blerë diçka duke qëndruar me Ichigo Kurosaki në Botën Njerëzore ose për të marrë informacion nga vetë Urahara; Renji Abarai qëndron këtu kur ka misione në Botën Njerëzore. Herë pas here, një furgon i vogël mund të shihet jashtë dyqanit. Yuzu Kurosaki është gjithashtu një kliente e dyqanit, duke e frekuentuar atë, megjithë kundërshtimet e Jinta, pasi ajo është në gjendje të blejë një sasi të madhe meze për vetëm 500 jen.

Shtatëmbëdhjetë muaj pas humbjes së Sōsuke Aizen, Karin Kurosaki fillon të vizitojë dyqanin, duke blerë disa produkte anti-Hollow. Urahara lejon që t’i blejë ato falas, duke thënë se ai është në borxh ndaj Ichigo. Karin viziton sepse ajo pa Ichigo duke luftuar për të mbrojtur diçka, dhe se është radha e tyre për ta mbrojtur atë.

Nën dyqan shtrihet një dhomë gjigande e krijuar nga Urahara në ngjashmëri me fushën e trajnimit që ai krijoi në Shoqatën e Shpirtërave. Përdoret si një bazë sekrete / terren trajnimi dhe përmban një portë Senkaimon për të udhëtuar në Shoqatën Shpirërore, si dhe postimet midis të cilave Urahara gjeneron një Garganta.[1][2][3]

Punonjësit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kisuke Urahara, pronari i dyqanit
 • Tessai Tsukabishi
 • Jinta Hanakari
 • Ururu Tsumugiya
 • Renji Abarai (përkohësisht)
 • Ririn (vetëm në anime)
 • Kurōdo (vetëm në anime)
 • Noba (vetëm në anime)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Bleach Kapitulli 59, faqja 12
 2. ^ Bleach Kapitulli 70, faqja 3
 3. ^ Bleach Kapitulli 240, faqet 1-3