Egzon Binaku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Egzon Binaku
Të dhënat personale
Data e lindjes27 maj 1995
Vendi i lindjesÅmål, Suedi
Gjatësia1.85 m (6 ft 1 in)
PozicioniMbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktualMalmö FF
Numri3
Karriera në rini
0–2013IFK Åmål
2014–2015BK Häcken
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2015–2017BK Häcken43(1)
2016Ljungskile SK (huazim)2(1)
2018–Malmö FF18(0)
Ekipi kombëtar
2014Suedia U191(0)
2017Suedia U212(0)
2018–Shqipëria4(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Egzon Binaku (lindi më 27 gusht 1995) është futbollistë shqiptarë i cili luan si mbrojtës për klubin Malmö FF.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Binaku filloi karrierën e tij në klubin IFK Åmål, të cilin ai e përfaqësoi në nivelin-A e ekipit në divizionin 3 dhe divizionin 2.[1] Në shkurt të vitit 2014, Binaku u huazua në BK Häcken, i cili pas rezultateve të mira në U-19 dhe U-21, dha një kontratë të skuadrës në gusht të njëjtit vit.[2] Ai gjithashtu debutoi në Allsvenskan më 4 maj 2015 kundër Halmstads BK dhe gjithashtu bëri golin e tij të parë kundër Malmö FF.[3][4]

Në dhjetor 2017, u bë publike se ai kishte nënshkruar një kontratë katër-vjeçare me Malmö FF.[5]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vjeshtën e vitit 2014, Binaku debutoi për Suedinë U20 kundër Finlandës U20.[6][7]

Më 21 maj 2018, Binaku morri një thirrje nga Shqipëria për të luajtur kundër Kosovës dhe Ukrainës.[8]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Binaku lindi në Suedi dhe është me origjinë kosovare.[9]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Egzon Binaku - Eliteprospects.com". Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 maj 2015. Marrë më 2015-05-29. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Egzon Binaku uttagen till P19//P20 Landslaget!". IFK Åmål. 1 tetor 2014. Marrë më 13 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Sweden - E. Binaku - Profile". Soccerway. Marrë më 13 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Binaku: När den satt ville jag bara hoppa". gp.se. 21 maj 2015. Marrë më 13 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Välkommen till Malmö FF, Egzon Binaku!". mff.se. 20 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Egzon Binaku fick göra landslagsdebut!". IFK Åmål. 12 tetor 2014. Marrë më 13 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Fin debut för Egzon Binaku". nwt.se. 13 tetor 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 23 dhjetor 2017. Marrë më 13 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Trajneri Christian Panucci shpall listën e lojtarëve për ndeshjet miqësore me Kosovën dhe Ukrainën". Federata Shqiptare e Futbollit. 21 maj 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "Egzon Binaku, lojtari që la Suedinë për Shqipërinë". RTK. 21 maj 2018. Djaloshi me origjinë nga Kosova e ka bërë debutimin e tij në “Allsvenskan” (elitën e futbollit suedez) në ndeshjen kundër Halmstads BK, më 4 maj 2015. Ai ka luajtur edhe dy ndeshje me Suedia U-21, ndërsa ka qenë pjesë edhe e kombëtares së 19-vjeçarëve të këtij vendi skandinav Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)