Eksperimentimi në njerëz nga Gjermania Naziste

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një udhëzues tregon një kavanozë një ushtarit amerikan me organe njerëzore të hequr nga të burgosurit në kampin e përqendrimit të Bukenvaldit, 27 maj 1945.

Eksperimentimi në njerëz nga Gjermania Naziste ishte një seri eksperimentesh mjekësore mbi një numër të madh të burgosurish, përfshirë fëmijë, nga Gjermania Naziste në kampet e saj të përqendrimit në fillim të mesit të viteve 1940, gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe Holokaustit. Popullsia kryesore e synuar përfshinte romët, sinti, polakët, robërit e luftës sovjetik, gjermanët me aftësi të kufizuara dhe hebrenjtë nga e gjithë Evropa.

Mjekët nazistë dhe ndihmësit e tyre detyruan të burgosurit të marrin pjesë; ata nuk ishin vullnetarë dhe nuk u dha asnjë pëlqim për procedurat. Në mënyrë tipike, eksperimentet rezultuan në vdekje, trauma, shpërfytyrim ose paaftësi të përhershme, dhe si të tilla konsiderohen shembuj të torturave mjekësore.

Auschwitz dhe kampe të tjera, nën drejtimin e Eduard Wirths, të burgosurit e përzgjedhur iu nënshtruan eksperimenteve të ndryshme të rrezikshme, të cilat u krijuan për të ndihmuar personelin ushtarak gjerman në situata luftarake, zhvillimin e armëve të reja, ndihma në rimëkëmbjen e personelit ushtarak që ishte lënduar, dhe për të çuar përpara ideologjinë raciale naziste.[1] Aribert Heim kreu eksperimente të ngjashme mjekësore në Mauthausen.

Pas luftës, këto krime u gjykuan në atë që u bë e njohur si Gjyqi i Mjekëve, dhe revokimi i abuzimeve të kryera çoi në zhvillimin e Kodit të Nyrëmbergutetikës mjekësore. Mjekët nazistë në Gjyqin e Mjekëve argumentuan se domosdoshmëria ushtarake justifikoi eksperimentet e tyre torturuese dhe i krahasoi viktimat e tyre me dëmtimin e kolateralit nga bombardimet e Aleatëve. Por kjo mbrojtje, e cila në çdo rast u hodh poshtë nga Tribunali, nuk mund të zbatohet për eksperimentet binjake të Josef Mengele, të cilat u kryen mbi fëmijë dhe nuk kishin asnjë lidhje me domosdoshmërinë ushtarake.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Nazi Medical Experimentation". US Holocaust Memorial Museum. Marrë më 23 mars 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)