Sinti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ky artikull është për popullin rom. Për instrumentin elektronik, shih Sintisajzeri.

Sinti
Popullsia totale ≈ 200,000 [1]
Gjuhët
Sinte Romani
Njerëzit Sinti në Provincën Rhein, Gjermani 1935.

Sinti (gjithashtu sinta ose sinte; m. nj. sinto ; fem. nj. sintesa) janë një popull romEvropën Qendrore që numëron rreth 200,000 njerëz.[1] Ata ishin tradicionalisht shëtitës, por sot vetëm një përqindje e vogël e sintive mbeten jo statik. Në kohët e mëparshme, ata shpesh jetonin në periferi të komuniteteve. Sintit e Evropës Qendrore (kryesisht Gjermania) janë të lidhur ngushtë me grupin e njohur si manouche në Francë.[2] Ata flasin varietetin Sinti-Manouche të romishtes, e cila shfaq ndikim të fortë gjerman.[1][2] Ndërsa njerëzit nga Sindhi u përmendën në vitin 1100 nga kronisti arab Meidani, është e paqartë nëse njerëzit sindhi janë paraardhësit e Sintit të ditëve të sotme.[3] Sintit janë një grup etno-gjuhësor që është një nga diasporat më të vjetra të nënkontinentit indian në Evropë. 

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Origjina e emrit është e diskutueshme. Studiuesi Jan Kochanowski, dhe shumë sinti vetë, besuan se ai rrjedh nga Sindhi, emri i një populli të Sindhit (një rajon tani në Pakistanin juglindor).[4] Studiuesi Yaron Matras argumentoi se "Sinti" është një term i mëvonshëm në përdorim nga sinti vetëm nga shekulli i 18-të, dhe ka të ngjarë të jetë një huazim evropian.[5][4] Një studim i fundit nga studiues estonezë dhe indianë gjeti ngjashmëri gjenetike midis burrave romë evropianë dhe burrave indianë në mostrën e tyre.[6] Gjuhëtari NBG Kazi deklaroi se të gjithë romët janë nga Sindhi.[7]

Disa vende të tjera të mundshme, nga ku rrjedh emri Sinti janë lumi Sindh ose lumi Sind ose lumi Kali Sindh. Ndoshta rrjedh edhe nga Lugina e Sindit ose lumi Indussanskritisht i quajtur Sindhu, ose fshati Sinthee. Grupe të tjera Sinti pretendojnë se paraardhësit e tyre janë populli Sindi që erdhën në Evropë shumë më herët dhe shfaqen si sintianë në Sintice tani Sintiki, nga ku rrjedh gjuha e tyre Sintitikes. 

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sinti janë një nëngrup i romëve që gjenden kryesisht në Gjermani.[8] Ata mbërritën në Austri dhe Gjermani në Mesjetën e Vonë si pjesë e emigrimit romë nga nënkontinenti Indian,[9] duke u ndarë përfundimisht në dy grupe: eftavagarja ("Shtatë Karvanët") dhe estraxarja ("nga Austria").[10] Ata arritën në Gjermani para vitit 1540.[11] Të dy grupet u zgjeruan, eftavagarja në Francë, Portugali dhe Brazil, ku quhen "manuches", dhe estraxarja në Itali dhe Evropën Qendrore, kryesisht ato që tani janë Kroacia, Sllovenia, Hungaria, RumaniaRepublika Çeke dhe Sllovakia, duke miratuar përfundimisht emra të ndryshëm rajonalë.[12] Në Itali janë të pranishëm kryesisht në rajonin e Piemontes (ku në piemonte quhen sinto, megjithëse fjala për romët është sìngher, si zingari italiane), me disa komunitete gjithashtu në Veneto dhe Emilia Romagna.

Holokausti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Johann Trollmann, një boksier gjerman sinti, 1928

Sintit migruan në Gjermani në fillim të shekullit të 15-të. Megjithë praninë e tyre të gjatë, ata ende konsideroheshin përgjithësisht si lypës dhe hajdutë dhe, deri në vitin 1899, policia mbajti një regjistër qendror për popujt sinti, romë dhe jenish. Nazistët i konsideronin ata racialisht inferiorë (shih Nazizmi dhe raca) dhe i persekutuan në të gjithë Gjermaninë gjatë periudhës naziste – Ligjet e Nurembergut të vitit 1935 shpesh të interpretuar për t'u zbatuar për ta si dhe për hebrenjtë.[13]

Adolf Eichmann rekomandoi që Gjermania naziste të zgjidhte "Çështjen Cigane" në të njëjtën kohë me Çështjen Hebraike, duke rezultuar në dëbimin e sintit për të hapur hapësirën për të ndërtuar shtëpi për gjermanët etnikë.[14] Disa u dërguan në Poloni, ose gjetkë (përfshirë disa të dëbuar në Jugosllavi nga Policia e Hamburgut më 1939[15]) të tjerët u kufizuan në zona të caktuara dhe shumë u vranë përfundimisht në dhomat e gazit.[16] Shumë sinti dhe romë u dërguan në Aushvic-Birkenau, ku u vendosën në një seksion të veçantë, të quajtur "kampi i ciganëve". Dr. Josef Mengele shpesh kryente disa nga eksperimentet e tij famëkeqe mbi sintit dhe romët. Më 2 gusht 1944 "kampi i ciganëve" u mbyll dhe rreth 4,000 sinti dhe romë u vranë me gaz gjatë natës së 2-3 gushtit dhe u dogjën në krematoriume. 2 gushti tani përkujtohet si Dita e Përkujtimit të Holokaustit të Romëve dhe Sintit.[17]

Memorial në Nuremberg përballë Frauentorgraben 49, ku më 15 shtator 1935 ligjet e Nurembergut u miratuan në sallën e mbledhjes së klubit të Shoqatës Industriale dhe Kulturore

Në kampet e përqendrimit, sintit u detyruan të mbanin ose një trekëndësh të zi, që tregon klasifikimin e tyre si "asocial",[18] ose një trekëndësh kafe, i rezervuar posaçërisht për popujt sinti, romë dhe jenish.

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c Grimes, Barbara F. (May 2003). "Central Indo-Aryan Languages". In Frawley, William (ed.). International Encyclopedia of Linguistics. Vol. 1 (2nd ed.). New York City: Oxford University Press. p. 295. doi:10.1093/acref/9780195139778.001.0001. ISBN 978-0-19-513977-8.
 2. ^ a b Margalit, Gilad; Matras, Yaron (2007). "Gypsies in Germany-German Gypsies? Identity and Politics of Sinti and Roma in Germany". përmbledhur nga Stauber, Roni; Vago, Raphael (red.). The Roma: A Minority in Europe: Historical, Political and Social Perspectives. Budapest: Central European University Press. fq. 103–116. ISBN 978-1-4294-6253-2. OCLC 191940451. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Kenrick, Donald (2004). Gypsies: From the Ganges to the Thames. University Of Hertfordshire Press. fq. 27. ISBN 1902806239. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b Matras, Yaron (2004). "The Role of Language in Mystifying and Demystifying Gypsy Identity". përmbledhur nga Saul, Nicholas; Tebbut, Susan (red.). The Role of the Romanies. Liverpool University Press. fq. 70. ISBN 9780853236795. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Margalit, Gilad; Matras, Yaron (2007). "Gypsies in Germany-German Gypsies? Identity and Politics of Sinti and Roma in German". përmbledhur nga Stauber, Roni; Vago, Raphael (red.). The Roma: A Minority in Europe: Historical, Political and Social Perspectives. Budapest: Central European University Press. fq. 105. ISBN 978-1-4294-6253-2. OCLC 191940451. [U]p to the late 18th century the Sinti referred to themselves as 'Kale' (lit. 'blacks'). The term 'Sinti' or 'Sinte' (see below) may be found in 18th and 19th century linguistic documentation alongside 'Kale,' and appears to have been borrowed from the secret vocabulary of the Yenish travelers, perhaps because of its usefulness in concealing ethnic identity. Only toward the late 19th century does the self-appellation 'Sinti' replace 'Kale' entirely in Germany. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Nelson, Dean (3 dhjetor 2012). "European Roma descended from Indian 'untouchables', genetic study shows". Telegraph.co.uk. Marrë më 15 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Gypsies hail from Sindh, claims Dr.Kazi". Pakistan: Dawn. 25 shtator 2006. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Kalaydjieva, Luba; Gresham, David; Calafell, Francesc (2 prill 2001). "Genetic studies of the Roma (Gypsies): A Review". BMC Medical Genetics. 2 (5): 5. doi:10.1186/1471-2350-2-5. PMC 31389. PMID 11299048. Individual groups can be classified into major metagroups: the Roma of East European extraction; the Sinti in Germany and Manouches in France and Catalonia; the Kaló in Spain, Ciganos in Portugal and Gitans of southern France; and the Romanichals of Britain. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: DOI i lirë i pashënjuar (lidhja)
 9. ^ "Europe invented 'gypsies,' says German author". Deutsche Welle. Marrë më 15 mars 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Innsbrucker Beiträge zur Kulturwissenschaft: Sonderheft. 1993. ISBN 978-3-85124-165-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Nicholas Saul, Susan Tebbutt, p. 182
 12. ^ Szombati, Kristóf (12 qershor 2018). The Revolt of the Provinces: Anti-Gypsyism and Right-Wing Politics in Hungary. Berghahn Books. ISBN 978-1-78533-897-7 – nëpërmjet Google Books. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Targeting the Sinti and Roma". Marrë më 13 qershor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Burleigh, The Racial State, p. 122.
 15. ^ Michael Burleigh and Wolfgang Wipperman, The Racial State: Germany 1933–1945 (Cambridge, England: Cambridge University Press, 2002), 117.
 16. ^ Davis, Mark (5 maj 2015). "How World War II shaped modern Germany". euronews. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "European Roma Holocaust Memorial Day: Statement by President von der Leyen, Vice-President Jourová and Commissioner Dalli". European Commission. Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2021. Marrë më 22 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Shapiro, Paul A.; Ehrenreich, Robert M. (2002). "brown+triangle" Roma and Sinti: under-studied victims of Nazism: symposium proceedings. Center for Advanced Holocaust Studies, United States Holocaust Memorial Museum. fq. 24. Marrë më 2010-06-26. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Bibliografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]