Josef Mengele

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Josef Mengele
Mengele i fotografuar jashtë Auschwitz më 1944
Emri i lindjesJosef Rudolf Mengele
Pseudonimi/et
 • Engjëlli i Vdekjes (Todesengel)[1]
 • Engjëlli i Bardhë (der weiße Engel ose weißer Engel)[2]
 • Wolfgang Gerhard (emri i varrimit)[2]
Lindur më(1911-03-16)16 mars 1911
Günzburg, Mbretëria e Bavarisë, Perandoria Gjermane
Vdekur më(1979-02-07)7 shkurt 1979
Oqeani Atlantik Jugor, jashtë Bertiogës, Santos, São Paulo, Brazil
Në aleancë meGjermania Naziste
Shërbimi/degaSchutzstaffel
Vite shërbimi1938–1945
GradaSS-Hauptsturmführer (kapiten)
Numri i shërbimit
 • NSDAP #5,574,974
 • SS #317,885
Çmimet
Shkollimi
Bashkëshortja/et
Irene Schönbein
(m. 1939; div. 1954)
Martha Mengele
(m. 1958)
FëmijëtRolf Mengele
Firma

Josef Mengele ([ˈjoːzɛf ˈmɛŋələ]; 16 mars 1911 - 7 shkurt 1979) ishte një oficerë gjermanë i Schutzstaffel (SS) dhe mjek në Kampin e përqendrimit në Auschwitz gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ai perfomoi një eksperiment vdekjeprurës njerëzor ndaj të burgosurëve dhe ishte anëtarë i skuadrës së doktorëve që zgjodhën viktima për t'u vrarë në dhomën e gazit. Arritjet që u gjykuan të aftë për punë u pranuan në kamp, ndërsa ato që konsideroheshin të papërshtatshme për punë u dërguan në dhomat e gazit për t'u vrarë. Me gjithëpërfshirjen e trupave të Ushtrisë së Kuqe nëpërmjet Polonisë, Mengele u tansferua 280 km prej Auschwitz në Kampin e përqendrimit në Gross-Rosen më 17 janar 1945, vetëm dhjetë ditë para arritjes së forcave sovjetike në Auschwitz. Pas luftës, ai u largua për në Amerikën Jugore ku shmangi kapjen për pjesën tjetër të jetës së tij.

Para luftës, Mengele ka marrur doktoraturë në antropologji dhe mjekësi, dhe filloi karrierën si hulumtues. Ai i'u bashku Partisë Naziste më 1937 dhe SS më 1938. Ai u caktua si oficer i batalionit në fillim të Luftës së Dytë Botërore, pastaj u transferua në shërbimin e kampeve të përqendrimit nazist në fillim të vitit 1943 dhe u caktua në Auschwitz, ku e pa mundësinë për të kryer hulumtime gjenetike mbi subjektet njerëzore. Eksperimentet e tij të mëvonshme u përqëndruan kryesisht në binjakët, me pak kujdes për shëndetin ose sigurinë e viktimave.[3][4]

Mengele lundroi në Argjentinë në korrik 1949, i ndihmuar nga një rrjet i ish-anëtarëve të SS. Ai filloi të jetonte në Buenos Aires dhe rreth tij, pastaj iku në Paraguaj në vitin 1959 dhe Brazil në vitin 1960, duke u kërkuar nga Gjermania Perëndimore, Izraeli dhe gjuetarët nazistë si Simon Wiesenthal që dëshironin ta çonin në gjyq. Ai e dëboi kapjen, pavarësisht nga kërkesat e ekstradimit nga qeveria gjermane e Perëndimit dhe operacionet klandestine nga agjencia e inteligjencës izraelite Mossad. Ai u mbyt në vitin 1979 pasi pati një goditje kur notonte brigjet braziliane[5] dhe u varros në Embu das Artes nën emrin "Wolfgang Gerhard", identifikimin e të cilit ai e kishte përdorur që nga viti 1971.[6]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mengele ka lindur më 16 mars 1911 në Günzburg, Bavaria, Gjermani. Prindërit e tij ishin Walburga (née Hupfauer) dhe Karl Mengele. Ai ishte më i moshuari prej tre fëmijëve; vëllezërit e tij të rinj ishin Karl Jr dhe Alois. Babai i tyre ishte themeluesi i kompanisë Karl Mengele & Sons, prodhuesit e makinerive bujqësore. Josef ishte i suksesshëm në shkollë dhe zhvilloi një interes në muzikë, art dhe ski. Ai mbaroi shkollën e mesme në prill të vitit 1930 dhe vazhdoi të studionte filozofinë në Mynih, ku ndodheshin selitë e Partisë naziste.[7] Në vitin 1931, Mengele u bashkua me Stahlhelm, Bund der Frontsoldaten, një organizatë paraushtarake që u zhyt në Sturmabteilung nazist (Storm Detachment, SA) në vitin 1934.[8][9]

Më 28 korrik 1939, Mengele u martua me Irene Schönbein, të cilën e kishte takuar gjatë punës si rezidente mjekësore në Lajcpig. Djali i tyre i vetëm, Rolf, lindi në vitin 1944.[10]

Shërbimi ushtarak[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mengele u bashkua me Partinë Naziste në vitin 1937 dhe Schutzstaffel në vitin 1938. Ai u trajnua në vitin 1938 me Gebirgsjäger (trupa malore të këmbësorisë) dhe u thirr për shërbim në Wehrmacht (forcat e armatosura naziste) në qershor 1940, disa muaj pas shpërthimii të Luftës së Dytë Botërore. Ai së shpejti u bë vullnetar për shërbimin mjekësor në Waffen-SS, krahu luftarak i SS, ku ai shërbeu me një rang të SS-Untersturmführer (oficer i dytë) në një batalion rezervë mjekësor deri në nëntor 1940. Ai u caktua më pas në SS- Rasse- und SiedlungshauptamtPosen, duke vlerësuar kandidatët për gjermanizim.[11][12]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Levy 2006, f. 242.
 2. ^ a b USHMM: Josef Mengele.
 3. ^ Kubica 1998, f. 320.
 4. ^ Astor 1985, f. 102.
 5. ^ Levy 2006, ff. 294–295.
 6. ^ Blumenthal 1985, f. 1.
 7. ^ Kershaw 2008, f. 81.
 8. ^ Kubica 1998, f. 318.
 9. ^ Posner & Ware 1986a, ff. 8, 10.
 10. ^ Posner & Ware 1986a, f. 54.
 11. ^ Posner & Ware 1986a, f. 16.
 12. ^ Kubica 1998, ff. 318–319.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Astor, Gerald (1985). Last Nazi: Life and Times of Dr Joseph Mengele (në anglisht). New York: Donald I. Fine. ISBN 978-0-917657-46-7.
 • Blumenthal, Ralph (22 korrik 1985). "Scientists Decide Brazil Skeleton Is Josef Mengele". The New York Times (në anglisht). Marrë më 1 shkurt 2014.
 • Kershaw, Ian (2008). Hitler: A Biography (në anglisht). New York: W. W. Norton & Company. ISBN 978-0-393-06757-6.
 • Kubica, Helena (1998) [1994]. "The Crimes of Josef Mengele". përmbledhur nga Gutman, Yisrael; Berenbaum, Michael (red.). Anatomy of the Auschwitz Death Camp (në anglisht). Bloomington, Indiana: Indiana University Press. fq. 317–337. ISBN 978-0-253-20884-2.
 • Levy, Alan (2006) [1993]. Nazi Hunter: The Wiesenthal File (në anglisht) (bot. Revised 2002). London: Constable & Robinson. ISBN 978-1-84119-607-7.
 • Posner, Gerald L.; Ware, John (1986). Mengele: The Complete Story (në anglisht). New York: McGraw-Hill. ISBN 978-0-07-050598-8.
 • Staff (2009). "Josef Mengele" (në anglisht). United States Holocaust Memorial Museum. Marrë më 22 gusht 2019.