Jump to content

Paraguaji

Coordinates: 23°S 58°W / 23°S 58°W / -23; -58
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Paraguaj)

23°S 58°W / 23°S 58°W / -23; -58

República del Paraguay
Emblema - Paraguaji
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: Paz y justicia / (Spa.:)
Vendndodhja - Paraguaji
Vendndodhja - Paraguaji

Paraguaji ose Paraguaj (spanjisht Paraguay; zyrtarisht Republika e Paraguajit, spanj. República del Paraguay, në gjuhën indiane Guaraní Tetã Paraguái) është një shtet pa dalje në det në Amerikën Jugore, i cili në lindje kufizohet nga Brazili, në jug dhe në perëndim nga Argjentina dhe në veri dhe në perëndim nga Bolivia. Asunción është kryeqyteti.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekzistojn disa teoria për etimologjinë e Paraguajit. Këtu jan teoritë më të njohur:

  1. "i lindur nga uji" (nga para "ujë" dhe guay "i lindur", në gjuhën Guarani)
  2. Fray Antonio Ruiz de Montoya (1585–1652) tha e ka kuptimin "lumi i kurorëzuar"

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


 Commons: Paraguaji – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale