Jump to content

Universiteti i Mynihut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stema e Universitetit të Mynihut

Universiteti i Mynihut (gjermanisht: Ludwig-Maximilians-Universität München) është një universitet kërkimor publik në Mynih, Gjermani, i themeluar fillimisht si Universiteti i Ingolstadit në vitin 1472 nga Duka Ludwig IX i Bavarisë-Landshut, ai është universiteti i gjashtë më i vjetër i Gjermanisë në funksionim të vazhdueshëm.

Në 1800, universiteti u zhvendos nga Ingolstadt në Landshut nga Mbreti Maximilian I i Bavarisë kur qyteti u kërcënua nga francezët, përpara se të zhvendosej në vendndodhjen e tij të sotme në Mynih në 1826 nga Mbreti Ludwig I i Bavarisë . Në 1802, universiteti u emërua zyrtarisht Ludwig-Maximilians-Universität nga Mbreti Maximilian I i Bavarisë për nder të tij dhe Ludwig IX. [1]

LMU është aktualisht universiteti i dytë më i madh në Gjermani për sa i përket numrit të studentëve; në semestrin dimëror 2018/19, universiteti kishte gjithsej 51,606 studentë të maturantit. Nga këta, 9,424 ishin studentë të parë, ndërsa studentët ndërkombëtarë ishin 8,875 ose afërsisht 17% e popullsisë studentore. Sa i përket buxhetit operativ, universiteti regjistron në vitin 2018 gjithsej 734,9 milionë euro financim pa spitalin universitar; me spitalin universitar, universiteti ka një financim total që arrin në rreth 1.94 miliardë euro. [2]

Deri në vitin 2020, Universiteti u Mynihut kishte 43 laureat të Çmimit Nobel, mes të cilëve ishin Wilhelm Röntgen, Max Planck, Werner Heisenberg, Otto Hahn and Thomas Mann. Profesorë dhe absolventë të shquar të këtij institucioni arsimor mes tjerash ishin edhe Pope Benedict XVI, Rudolf Peierls, Josef Mengele, Richard Strauss, Walter Benjamin, Joseph Campbell, Muhammad Iqbal, Marie Stopes, Wolfgang Pauli, Bertolt Brecht, Max Horkheimer, Karl Loewenstein, Carl Schmitt, Gustav Radbruch, Ernst Cassirer, Ernst Bloch and Konrad Adenauer. Martin Camaj, etj. Kohët e fundit këtij institucioni i është dhënë titulli "Universiteti i Ekselencës" nën Iniciativën e Përsosmërisë së Universiteteve Gjermane dhe është anëtare e U15 si dhe Lidhjes së Universiteteve Kërkimore Evropiane.

Universiteti përbëhet nga 18 fakultete të cilat mbikëqyrin departamente dhe institute të ndryshme. [3] Numërimi zyrtar i fakulteteve dhe numrat që mungojnë 06 dhe 14 janë rezultat i ndarjeve dhe shkrirjeve të fakulteteve në të kaluarën. Fakulteti i Operacioneve Pyjore me numër 06 është integruar në Universitetin Teknik të Mynihut në vitin 1999 dhe fakulteti numër 14 është bashkuar me fakultetin numër 13. [4] [5] [6]

Qendrat kërkimore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Qendra për Shkencën e Integruar të Proteinave në Mynih (CIPSM)
 • Shkolla Sistemike e Neuroshkencave (GSN)
 • Helmholtz Zentrum München – Qendra Gjermane Kërkimore për Shëndetin Mjedisor
 • Nanosystems Initiative Mynih (NIM)
 • Qendra Parmenides për Studimin e Mendimit
 • Qendra Rachel Carson për Mjedisin dhe Shoqërinë

Lidhjet e jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 1. ^ "Landshut (1800–1826) – LMU München". Uni-muenchen.de. Arkivuar nga origjinali më 30 shtator 2011. Marrë më 28 tetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Facts and Figures – LMU Munich". www.en.uni-muenchen.de (në anglisht). Marrë më 15 dhjetor 2020.
 3. ^ "Faculties – LMU Munich". En.uni-muenchen.de. Marrë më 28 tetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Geschichte der forstwissenschaftlichen Ausbildung in Bayern". Technische Universität München. Arkivuar nga origjinali më 4 maj 2014. Marrë më 6 janar 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Fakultäten". Arkivuar nga origjinali më 2 mars 2007. Marrë më 6 janar 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Hofmann, Andreas C. "Warum die LMU München (keine) 20 Fakultäten hat. Zur Ausdifferenzierung des Wissens an der Ludovico-Maximilianea im Spiegel der Geschichte ihrer Fakultäten". www.aventinus-online.de (në gjermanisht). Marrë më 11 shkurt 2023.