Universiteti Teknik i Mynihut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Universiteti Teknik i Mynihut
Technische Universität München
Logo of the Technical University of Munich.svg

Slogani:Die unternehmerische Universität
Themeluar:1868 (1868)
Tipi:Publik
President:Thomas F. Hofmann
Studentë:41,000 (2017)[1]
Kampusi:Urban
Website:www.tum.de


Universiteti Teknik i Mynihut (TUM)[2] (gjermanisht: Technische Universität München) është një universitet kërkimor i përqendruar në shkencat natyrore, inxhinierinë, mjekësinë dhe shkencat sociale në lidhje me çështjet e teknologjisë[3].

Universiteti është i përbërë nga kampuse ne qendër të Mynihut, Garching, Freising-Weihenstepha, Heilbronn[4] dhe Dover, Singapor.

Si anëtar i TU9 dhe bartës i 4 instituteve të Shoqërisë Max Planck[5], universiteti ka zhvilluar aktivitetet e tij mësimore dhe kërkimore rreth 5 temave kryesore: shëndetësia dhe ushqimi, energjia dhe burimet natyrore, mjedisi dhe klima, informacioni dhe komunikimi, dhe transporti  dhe infrastruktura[6].

Në vitin 2019, TUM fitoi titullin "Universiteti i Ekselencës" për herë të tretë radhazi nën Iniciativën e Universitetit të Ekselencës së Universiteteve Gjermane, duke fituar çdo raund që nga fillimi i konkursit në vitin 2006. [7] TUM renditet vazhdimisht ndër universiteteve kryesore të Bashkimit Evropian[8] dhe studiuesit e saj përbëjnë 17 laureatë Nobel dhe 22 fitues të çmimit Leibniz[1].


Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "TUM Facts & figures" (në anglisht). Technische Universität München.
  2. ^ "TUM – Technische Universität München". mytum.de (në gjermanisht). Marrë më 18 janar 2017.
  3. ^ "Departments". TUM (në anglisht). Marrë më 2020-07-01.
  4. ^ "Mit dem TUM-Turm wird Heilbronn zur Uni-Stadt - STIMME.de". www.stimme.de (në gjermanisht). Marrë më 2019-10-24.
  5. ^ "Institutes in the German federal states". www.mpg.de (në anglisht). Marrë më 2020-07-01.
  6. ^ "About TUM". TUM (në anglisht). Marrë më 2020-07-01.
  7. ^ "Final decisions in the German Excellence Strategy". Wissenschaftsrat.de (në gjermanisht).
  8. ^ "TUM rated as best university in the EU". www.tum.de (në anglisht). Marrë më 2020-07-01.