Universiteti Teknik i Mynihut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Universiteti Teknik i Mynihut
Technische Universität München
Logoja e TUM
MotojaDie unternehmerische Universität
LlojiPublik
Themelimi1868 (1868)
ThemeluesiLudwig II of Bavaria
Academic affiliation
ATHENS
EAIE
EUA
Eurotech
GUEI
TIME
TU9
Buxheti€937.6 million (2018) (without the university hospital)[1]
PresidentiThomas F. Hofmann
Stafi akademik
6,854[2]
Stafi administrativ
3,249[2]
Studentë41,000 (2017)[3]
Address
Arcisstraße 21
, , ,
80333
,
48°08′56″N 11°34′01″E / 48.149°N 11.567°E / 48.149; 11.567
KampusiUrban
Colors  Blue
Faqja zyrtarewww.tum.de


Universiteti Teknik i Mynihut (TUM)[4] (gjermanisht: Technische Universität München) është një universitet kërkimor i përqendruar në shkencat natyrore, inxhinierinë, mjekësinë dhe shkencat sociale në lidhje me çështjet e teknologjisë[5].

Universiteti është i përbërë nga kampuse ne qendër të Mynihut, Garching, Freising-Weihenstepha, Heilbronn[6] dhe Dover, Singapor.

Si anëtar i TU9 dhe bartës i 4 instituteve të Shoqërisë Max Planck[7], universiteti ka zhvilluar aktivitetet e tij mësimore dhe kërkimore rreth 5 temave kryesore: shëndetësia dhe ushqimi, energjia dhe burimet natyrore, mjedisi dhe klima, informacioni dhe komunikimi, dhe transporti  dhe infrastruktura[8].

Në vitin 2019, TUM fitoi titullin "Universiteti i Ekselencës" për herë të tretë radhazi nën Iniciativën e Universitetit të Ekselencës së Universiteteve Gjermane, duke fituar çdo raund që nga fillimi i konkursit në vitin 2006. [9] TUM renditet vazhdimisht ndër universiteteve kryesore të Bashkimit Evropian[10] dhe studiuesit e saj përbëjnë 17 laureatë Nobel dhe 22 fitues të çmimit Leibniz[3].


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Funding". TUM (në anglisht). Marrë më 2019-10-12.
  2. ^ a b "Staff". Technical University of Munich. Marrë më 2017-06-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b "TUM Facts & figures" (në anglisht). Technische Universität München.
  4. ^ "TUM – Technische Universität München". mytum.de (në gjermanisht). Marrë më 18 janar 2017.
  5. ^ "Departments". TUM (në anglisht). Marrë më 2020-07-01.
  6. ^ "Mit dem TUM-Turm wird Heilbronn zur Uni-Stadt - STIMME.de". www.stimme.de (në gjermanisht). Marrë më 2019-10-24.
  7. ^ "Institutes in the German federal states". www.mpg.de (në anglisht). Marrë më 2020-07-01.
  8. ^ "About TUM". TUM (në anglisht). Marrë më 2020-07-01.
  9. ^ "Final decisions in the German Excellence Strategy". Wissenschaftsrat.de (në gjermanisht).
  10. ^ "TUM rated as best university in the EU". www.tum.de (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 gusht 2020. Marrë më 2020-07-01.