Jump to content

Wilhelm Röntgen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Wilhelm Röntgen
U lind në
Wilhelm Conrad Röntgen

27 mars 1845
Vdiq10 shkurt 1923 (77 vjet)
Mynih, Bavaria, Gjermania
Arsimi
Njohur për
Çmimet
Karriera shkencore
Fushat
Institucionet
Këshilltarët e doktoraturësAugust Kundt
Studentët e doktoraturës
Studentë të tjerë të shquarFranz S. Exner
Nënshkrimi
W. C. Röntgen

Wilhelm Konrad Röntgen, 27 mars 1845 - 10 shkurt 1923) ishte një inxhinier mekanik dhe fizikant gjerman[1], i cili më 8 nëntor 1895,zbuloi rrezatimin elektromagnetik në një gjerësi vale të njohur si rrezet-x ose rrezet Röntgen, një arritje që e fitoi çmimin e parë Nobel në Fizikë në vitin 1901[2]. Në nder të arritjeve të tij, në vitin 2004, Bashkimi Ndërkombëtar i Kimisë së Pastër dhe të Aplikuar (IUPAC) emërtoi elementin 111, roentgenium, një element radioaktiv me izotopet e shumta të paqëndrueshme, pas tij.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur nga një baba gjerman dhe një nënë holandeze, Röntgen ndoqi shkollën e mesme në Utrecht, Holandë. Në vitin 1865, ai u dëbua nga shkolla e mesme, kur një nga mësuesit e tij e kapi duke i bërë karikaturë. Pa një diplomë të shkollës së mesme, Röntgen mund të merrte pjesë vetëm në universitet në Holandë si vizitor. Në vitin 1865, ai u përpoq të merrte pjesë në Universitetin e Utrechtit pa kërkuar kredencialet e nevojshme për një student të rregullt. Pasi dëgjoi se ai mund të hyjë në Institutin Politeknik Federal në Zyrih (sot i njohur si ETH Zurich), ai kaloi ekzaminimet e tij dhe filloi studimet atje si student i inxhinierisë mekanike. Në 1869, ai u diplomua me si një Doktor i Filozofisë nga Universiteti i Zyrihut; pasi ai u bë një student i preferuar i Profesor August Kundt, të cilin e ndoqi në Universitetin e Strassburgut.[3]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1874, Röntgen u bë lektor në Universitetin e Strassburgut. Në 1875, ai u bë profesor në Akademinë e Bujqësisë në Hohenheim, Württemberg. Ai u kthye në Strassburg si profesor i fizikës në 1876, dhe në vitin 1879 u emërua drejtor i fizikës në Universitetin e Giessen. Në 1888, ai mori ''karrige fizike në Universitetin e Würzburgut dhe në vitin 1900 në Universitetin e Mynihut, me kërkesë të veçantë të qeverisë bavareze.

Röntgen kishte familje në IowaShtetet e Bashkuara dhe në një kohë kishte planifikuar të emigronte. Megjithëse ai pranoi një takim në Universitetin Kolumbia në New York City dhe kishte blerë bileta transatlantike, shpërthimi i Luftës së Parë Botërore ndryshoi planet e tij dhe ai mbeti në Mynih për pjesën tjetër të karrierës së tij.

Gjatë vitit 1895, Röntgen po hetonte efektet e jashtme nga llojet e ndryshme të pajisjeve të tubave të vakumit - aparatura nga Heinrich Hertz, Johann Hittorf, William Crookes, Nikola Tesla dhe Philipp von Lenard - kur një shkarkesë elektrike kalon nëpër to.[4][5] Në fillim të nëntorit, ai po përsëriste një eksperiment me një nga tubat e Lenard në të cilën ishte shtuar një dritare e hollë alumini për të lejuar që rrezet katodë të dilnin nga tubi, por u shtua një mbulesë kartoni për të mbrojtur aluminin nga dëmtimi nga ana e fushës së fortë elektrostatike që prodhon rrezet katodike. Ai e dinte se mbulesa e kartonit e pengonte dritën nga ikja, por Röntgen vuri re se rrezet katodike të padukshme shkaktuan një efekt fluoreshent në një pllakë të vogël të kartonit të pikturuar me platinocyanid barium kur ishte vendosur afër dritares së aluminit. Në Röntgen ndodhi që tubi Crookes-Hittorf, i cili kishte një mur qelqi shumë më të trashë se tubi Lenard, mund të shkaktonte edhe këtë efekt fluoreshent.

Në pasditen e vonë të 8 nëntorit 1895, Röntgen ishte i vendosur të provonte idenë e tij. Ai ndërtoi me kujdes një kartoni të zi që mbulonte të ngjashme me atë që kishte përdorur në tubin Lenard. Ai mbuloi tubin Crookes-Hittorf me karton dhe elektroda të bashkangjitura në një spirale Ruhmkorff për të gjeneruar një pagesë elektrostatike. Para vendosjes së ekranit të barium platinocyanide për të provuar idenë e tij, Röntgen errësoi dhomën për të provuar mbulesën e mbulesës së tij të kartonit. Ndërsa ai kaloi ngarkesën e spirales së Ruhmkorfit përmes tubit, ai vendosi që mbulesa ishte e lehtë dhe u kthye për të përgatitur hapin e ardhshëm të eksperimentit. Ishte në këtë pikë që Röntgen vuri re një shimmering të zbehta nga një stol disa metra larg nga tubi. Për të qenë i sigurt, ai u përpoq disa shkarkime të tjera dhe pa të njëjtën shimmering çdo herë. Duke goditur , ai zbuloi se shimmering kishte ardhur nga vendndodhja e ekranit barium platinocyanide që ai kishte ndërmend të përdorte më pas.

Röntgen spekuloi se një lloj i ri rrezesh mund të jetë përgjegjës. 8 Nëntori ishte një e premte, kështu që ai mori avantazhin e fundjavës për të përsëritur eksperimentet e tij dhe bëri shënimet e tij të para. Në javët vijuese ai hëngri dhe flente në laboratorin e tij pasi ai hetoi shumë veti të rrezeve të reja që përkohësisht quheshin "X-rrezet", duke përdorur shenja matematikore ("X") për diçka të panjohur. Rrezet e reja erdhën në emrin e tij në shumë gjuhë si "rreze Röntgen" (dhe radiografitë përkatëse me rreze X si "Röntgenograms").

Në një moment, ndërkohë që po hetonte aftësinë e materialeve të ndryshme për të ndaluar rrezet, Röntgen solli një pjesë të vogël të plumbit në pozitë ndërkohë që ndodhte një shkarkesë. Röntgen pa kështu imazhin e parë radiografik, skeletin e tij të dridhur të ftohtë në ekranin e barium platinocyanidit. Ai më vonë njoftoi se ishte në këtë pikë që ai vendosi të vazhdonte eksperimentet e tij në fshehtësi, sepse ai kishte frikë për reputacionin e tij profesional nëse vërejtjet e tij ishin në gabim.

Gati dy javë pas zbulimit të tij, ai mori fotografinë e parë duke përdorur X-rrezet e dorës së gruas së tij Anna Bertha. Kur e pa skeletin e saj ajo bërtiti: "Unë e kam parë vdekjen time!"[6]

Gazeta origjinale e Röntgen, "Për një lloj të ri rrezesh" (Ueber eine neue Art von Strahlen), u botua më 28 dhjetor 1895. Më 5 janar 1896, një gazetë austriake njoftoi zbulimin e Röntgen të një lloji të ri të rrezatimit. Röntgen u dha një diplomë nderi e Mjekësisë nga Universiteti i Würzburgut pas zbulimit të tij. Ai botoi një total prej tre letrave mbi rrezet X midis 1895 dhe 1897.[7] Sot, Röntgen konsiderohet babai i radiologjisë diagnostike, specialiteti mjekësor i cili përdor imazhe për të diagnostikuar sëmundjet.

Një koleksion i letrave të tij mbahet në Bibliotekën Kombëtare të Mjekësisë në Bethesda, Maryland.[8]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Röntgen u martua me Anna Bertha Ludwig (m 1872, d 1919). Ata ngritën një fëmijë, Josephine Bertha Ludwig, të cilët i adoptuan në moshën 6 vjeçare nga vëllai i Anës në vitin 1887.[9] Röntgen vdiq më 10 shkurt 1923 nga kanceri i zorrëve.[10]

Ai trashëgoi dy Milion Reichsmarks pas vdekjes së babait të tij.[11] Me inflacionin pas Luftës I Botërore, Röntgen ra në falimentim më vonë në jetë, duke kaluar vitet e tij të fundit në shtëpinë e tij në Weilheim, pranë Mynihut.[4]Në përputhje me vullnetin e tij, të gjithë korrespondencën e tij personale dhe shkencore u shkatërrua me vdekjen e tij[12].

Nderimet dhe çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1901, Röntgen u nderua me Çmimin Nobel në Fizikë. Çmimi ishte zyrtarisht "në njohjen e shërbimeve të jashtëzakonshme që ai ka dhënë me zbulimin e rreziqeve të shquara që më pas janë emëruar pas tij". Röntgen donte shpërblimin monetar nga çmimi Nobel në universitetin e tij. Si Pierre Curie, Röntgen refuzoi të marrë patentat që lidhen me zbulimin e rrezeve të X-ra, pasi donte që shoqëria në tërësi të përfitonte nga aplikimet praktike të fenomen.

Nderimet e tij përfshijnë:

Në nëntor të vitit 2004, IUPAC e quajti elementin 111 roentgenium (Rg) në nder të tij. IUPAP miratoi emrin në nëntor 2011.

Në vitin 1907 ai u bë anëtar i huaj i Akademisë Mbretërore Holandeze të Arteve dhe Shkencave.[13]

Trashëgimia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sot, në Remscheid-Lennep, 40 kilometra në lindje të Dyseldorfit, qyteti në të cilin Röntgen ka lindur në 1845 është Muzeu Röntgen Deutsches.[14]

Në Würzburg, ku zbuloi x-rrezet, një organizatë jo-fitimprurëse mban laboratorin e tij dhe ofron turne udhëzime në vendin e Përkujtimit të Röntgen.[15]

Peak Röntgen në Antarktik është emëruar pas Wilhelm Röntgen.[16]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Wilhelm Röntgen (1845-1923) – Ontdekker röntgenstraling". historiek.net.
 2. ^ Novelize, Robert. Squire's Fundamentals of Radiology. Harvard University Press. 5th edition. 1997. ISBN 0-674-83339-2 p. 1.
 3. ^ Trevert, Edward (1988). Something About X-Rays for Everybody. Madison, WI: Medical Physics Publishing Corporation. p. 4. ISBN 0-944838-05-7.
 4. ^ a b Nitske, Robert W., The Life of W. C. Röntgen, Discoverer of the X-Ray, University of Arizona Press, 1971.
 5. ^ Agar, Jon (2012). Science in the Twentieth Century and Beyond. Cambridge: Polity Press. p. 18.ISBN 978-0-7456-3469-2.
 6. ^ Landwehr, Gottfried (1997). Hasse, A, ed. Röntgen centennial: X-rays in Natural and Life Sciences. Singapore: World Scientific. pp. 7–8. ISBN 981-02-3085-0.
 7. ^ Wilhelm Röntgen, "Ueber eine neue Art von Strahlen. Vorläufige Mitteilung", in: Aus den Sitzungsberichten der Würzburger Physik.-medic. Gesellschaft Würzburg, pp. 137–147, 1895; Wilhelm Röntgen, "Eine neue Art von Strahlen. 2. Mitteilung", in: Aus den Sitzungsberichten der Würzburger Physik.-medic. Gesellschaft Würzburg, pp. 11–17, 1896; Wilhelm Röntgen, "Weitere Beobachtungen über die Eigenschaften der X-Strahlen", in: Mathematische und Naturwissenschaftliche Mitteilungen aus den Sitzungsberichten der Königlich Preußischen Akademie der Wissenschaften zu Berlin, pp. 392–406, 1897.
 8. ^ "Fundamental contributions to the X-ray: the three original communications on a new kind of ray / Wilhelm Conrad Röentgen, 1972". National Library of Medicine.
 9. ^ Glasser (1933: 63)
 10. ^ Glasser, Otto (1933). Wilhelm Conrad Röntgen and the Early History of the Roentgen Rays. London: John Bale, Sons and Danielsson, Ltd. p. 305.OCLC 220696336.
 11. ^ Hans-Erhard Lessing: Eminence thanks to fluorescence - Wilhelm Röntgen. German Life (Grantsville MD) Oct/Nov 1995 pp. 40-42
 12. ^ https://upscgk.com/Online-gk/5852/wilhelm-conrad-r%C3%B6ntgen-was-born-on-march-27-1845
 13. ^ "W.C. Röntgen (1845 - 1923)". Royal Netherlands Academy of Arts and Sciences.
 14. ^ Deutsches Röntgen-Museum at roentgen-museum.de
 15. ^ Röntgen Memorial Site at wilhelmconradroentgen.de
 16. ^ Röntgen Peak. SCAR Composite Antarctic Gazetteer