Poseni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Poznań
Qytet
noform
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Poznań is located in Polonia
Poznań
Poznań

Koordinatat: 52°24′V 16°55′L / 52.400°V 16.917°L / 52.400; 16.917

Administrimi
Shteti Flamuri Polonia
Kryetari i Bashkisë Jacek Jaśkowiak
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 261.85 km2
Popullsia 551,627 banorë
Dendësia 2,100 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi Shekullin e 10-të
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 60-001 deri 61-890
Prefiksi +48 61
Targa PO
Faqja Zyrtare www.poznan.pl

Poznań (gjermanisht: Posen) është qytet në lumin WatraPoloni. Qytet është shkatërruar gjatë luftës së dytë botërore, por pastaj u rindërtua. Sot, Poznań është qendra kryesore për biznes dhe një nga regjionet më i popullarizuar në Poloni. Poznań është një nga qytetet e vjetra në Poloni dhe ishte një nga qendrat e rëndësishme në shekullin e 10-të dhe 11-të. Poznań është një nga qytetet më të mëdhaja në Poloni me 551,627 më 2010.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poznań ka shumë universitete dhe kolegje, po ashtu ka disa kolegje që janë private. Universiteti Adam Mickiewicz është një nga tri universitetet më të mira në Poloni pas Universitetit të Varshavës dhe Universitetit të Krakovit.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "City of Brno Foreign Relations - Statutory city of Brno" (në çekisht). Brno.cz. Arkivuar nga origjinali më 15 janar 2016. Marrë më 6 shtator 2011.
  2. ^ "Brno - Partnerská města" (në çekisht). Brno.cz. Marrë më 2009-07-17.
  3. ^ "Wprowadzenie". Poznan.pl. Marrë më 2016-01-19. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Hanover - Twin Towns" (në gjermanisht). Hannover.de. Arkivuar nga origjinali më 24 korrik 2011. Marrë më 2009-07-17.
  5. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2010. Marrë më 24 shtator 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "The Interior" (PDF). Svsu.edu. Marrë më 2016-01-19. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "The New Old World: Buffalo's Polish Sister City Is Rewriting Its Destiny". Buffalo-Rzeszow Sister Cities, Inc. Arkivuar nga origjinali më 18 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)