Jump to content

Elisa Spiropali

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Elisa Spiropali
Elisa Spiropali në Platformën e Krimesë
Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Titullar
Në detyrë
janar 17, 2019 (2019-01-17)
PresidentiIlir Meta
KryeministriEdi Rama
Paraprirë ngaErmonela Felaj
Të dhëna vetjake
U lind më (1983-03-15) 15 mars 1983 (41 vjeç)
NënshtetësiaAlbanian
Partia politikePartia Socialiste e Shqipërisë
Marrëdhëniet1
ShkollimiLester B. Pearson College, Mount Holyoke College
Nënshkrimi

Elisa Spiropali është një nga 140 deputetet e Kuvendit të Republikës së Shqipërisë, dalë nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017.[1] Ajo i përket Partisë Socialiste.

Jeta e Hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elisa Spiropali ka lindur më 15 mars 1983 në Tiranë . Ajo ndoqi gjimnazin Qemal Stafa ku fitoi një bursë nga United World Colleges dhe më pas mori një diplomë në Kolegjin Lester B. PearsonIshullin Vankuver, Kanada . Ajo vazhdoi shkollimin e saj duke u regjistruar në Kolegjin Mount HolyokeMassachusetts, Shtetet e Bashkuara ku u diplomua në vitin 2005 me një diplomë nderi në dy degë, Politikë dhe Ekonomi. Elisa ka udhëtuar dhe studiuar me bursa të meritës në vende të tilla si Argjentina dhe Mbretëria e Bashkuar, përvoja që ajo i konsideron të paçmueshme në formimin e saj akademik.

Karriera Politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Spiropali e filloi karrierën e saj politike në vitin 2009. Pasi u bë anëtare e Partisë Socialiste, u emërua për një kohë të shkurtër Drejtore e Përgjithshme e Doganave dhe më pas zëdhënëse e Kryesisë së Partisë. Ajo u zgjodh deputete e Kuvendit të Shqipërisë pas Zgjedhjeve të Përgjithshme të vitit 2013 . Më 17 janar 2019, ajo rifilloi postin e lirë të Ministres së Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin [2] që më parë mbante Ermonela Felaj .

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]