Jump to content

Zgjedhjet parlamentare në Shqipëri, 2013

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zgjedhjet parlamentare shqiptare 2013
Shqipëria
2009 ←
23 qershor 2013
→ 2017

Pjesëmarrja 53.5% Increase
 
Partia Aleanca për Shqipërinë Evropiane Aleanca për Punësim, Mirëqenie dhe Integrim
Përqindja 57.63 39.46


Kryeministri më parë

Sali Berisha
PD

Kryeministri më pas

Edi Rama
PS

Zgjedhjet parlamentare të vitit 2013 në Shqipëri u mbajtën më 23 qershor të vitit 2013.[1]

Në vitin 2011, në Shqipëri u zhvilluan protesta të forta opozitare të cilat ngriheshin kundër sistemit korruptiv të ngritur nga qeveria. Gjatë protestave përballë selisë së kryeministrisë, mbetën të vrarë nga Garda e Republikës katër civilë.[2]

Salla e Kuvendit të Shqipërisë

Të 140 deputetet e Kuvendit zgjidhen nga dymbëdhjetë zonat zgjedhore, analoge me dymbëdhjetë qarqet. Brenda zonave zgjedhore, deputete zgjidhen me përfaqësim proporcional në lista të mbyllura, me një prag zgjedhor prej 3% për partitë dhe 5% për koalicionet.[3]

Shpërndarja e mandateve brënda koalicionit bëhet sipas sistemit d'Hondt, ndërsa për partitë e pavarura politike përdoret metoda Sainte-Laguë.[4]

Qarku Shpërndarja e mandateve
sipas qarkut
PSSH PD LSI PDIU PR PBDNJ PKDSH
Berat 8 4 2 2
Dibra 6 2 3 1
Durrës 13 6 5 1 1
Elbasan 14 6 4 2 1 1
Fier 16 9 4 2 1
Gjirokastra 5 3 1 1
Korça 12 6 5 1
Kukës 4 1 3
Lezha 7 3 3 1
Shkodra 11 4 5 1 1
Tirana 32 16 11 3 1 1
Vlora 12 6 3 1 1 1
TOTALI 140 66 49 16 4 3 1 1

Lista e koalicioneve aktuale.

Aleanca për Punësim, Mirëqenie dhe Integrim

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Logoja e Partisë Demokratike
Logoja e PDIU-së
Nr. Partia Shkurtimi Kryetari Sigla
01 Partia Demokratike PD Sali Berisha
02 Partia Republikane Shqiptare PR Fatmir Mediu
03 Partia për Drejtësi, Integrim dhe Unitet PDIU Shpëtim Idrizi
04 Lëvizja për Zhvillim Kombëtar LZHK Dashamir Shehi
05 Partia Lëvizja e Legalitetit PLL Ekrem Spahia
06 Partia Agrare Ambientaliste e Shqipërisë PAA Lufter Xhuveli
07 Partia Demokristiane e Shqipërisë PDK Nard Ndoka
08 Lidhja Demokristiane e Shqipërisë LDK Nikollë Lesi
09 Partia Bashkimi Liberal Demokrat BLD Arjan Starova
10 Partia Balli Kombëtar PBK Adriatik Alimadhi
11 Partia Balli Kombëtar Demokrat PBKD Artur Roshi
12 Partia Aleanca Demokratike AD Arben Demeti
13 Partia Lëvizja Shqipëria e Re PLSHR Edmond Vishaj
14 Partia Bashkimi Demokrat Shqiptar PBDSH Ylber Valteri
15 Partia Ora e Shqipërisë POSH Zef Shtjefni
16 Partia Aleanca e Maqedonasve për Integrim Evropian AMIE Edmond Themelko
17 Partia Demokracia e Re Evropiane PDRESH Koçi Tahiri
18 Partia e të Drejtave të Mohuara PDM Ilir Vata
19 Partia e të Drejtave të Mohuara e Re PDM e Re Fatmir Hoxha
20 Partia Aleanca për Demokraci dhe Solidaritet ADS Gaqo Apostoli
21 Partia Konservatore Shqiptare PKONS Armando Ruço
22 Partia e Minoritetit Grek për Ardhmëri MEGA Kristo Kiço
23 Partia Bashkimi Popullor i Pensionistëve Shqiptarë PBPPSH Selami Jenisheri
24 Partia Rruga e Vërtetë Shqiptare PRRVSH Muharrem Doda
25 Partia Civile e Shqipërisë PCSH Dritan Broka

Aleanca për Shqipërinë Evropiane

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Logoja e Partisë Socialiste
Logoja e LSI-së
Nr. Partia Shkurtimi Kryetari Sigla
1 Partia Socialiste e Shqipërisë PS Edi Rama
2 Lëvizja Socialiste për Integrim LSI Ilir Meta
3 Partia Bashkimi për të Drejtat e Njeriut PBDNJ Vangjel Dule
4 Partia Aleanca Popullore AP Fatjon Softa
5 Partia Aleanca Demokristiane ADK Zef Bushati
6 Partia Social Demokrate e Shqipërisë PDS Paskal Milo
7 Partia Socialdemokrate PSD Skënder Gjinushi
8 Partia Aleanca Arbnore Kombëtare AAK Gjet Ndoj
9 Partia Socialiste e Moderuar PSM Gjergj Koja
10 Partia e Punës e Shqipërisë e Riorganizuar PPSHR Marko Dajti
11 Aleanca për Barazi dhe Drejtësi Europiane ABDE Valentino Mustaka
12 Partia Ambientaliste PA Nasi Buzheku
13 Partia Ardhmëria Shqiptare PASH Emin Subashi
14 Partia Bashkimi Republikan Shqiptar PBRSH Zane Llazi
15 Partia Demokrate për Integrim e Prosperitet PDIP Halim Seitaj
16 Partia e Çështjeve Shqiptare PÇSH Bujar Shurdhi
17 Partia e Gjelbër PGJ Edlir Petanaj
18 Partia e Punës së Shqipërisë PPSH Muharrem Xhafaj
19 Partia Reformatore Demokratike PRD Skënder Halili
20 Partia e Unitetit Kombëtar PUK Idajet Beqiri
21 Partia G99 G99 Ervin Mete
22 Partia Komuniste Shqiptare PKSH Qemal Cicollari
23 Partia Komuniste 8 nëntori PKN Preng Çuni
24 Partia Kristian-demokrate PKD Dhimitër Muslia
25 Partia Lëvizja Demokratike për Ndryshim PLDN Nikolin Staka
26 Lëvizja për Drejtësi e Shqiptarëve LDSH Astrit Kosturi
27 Partia Mendimi i Djathtë Liberal PMDL Mustafa Liçi
28 Partia për Mbrojtjen e të Drejtave të Emigrantëve PMDE Ymer Kurti
29 Partia e Prosperitetit Demokratik PPD Yzeir Fetahu
30 Partia e Personave me Aftësi të Kufizuara PPAK Afrim Jeshili
31 Partia Rruga e Lirisë PRL Kurt Kola
32 Partia Shqiptare “Atdheu” PSHA Kreshnik Osmani
33 Partia Social Punëtore e Shqipërisë PSPSH Ramadan Ndreka
34 Partia Toleranca e Re e Shqipërisë PTRSH Avdi Keçi

Partitë dhe Kandidatët e Pavarur

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Partitë
Nr. Partia Shkurtimi Kryetari Sigla
1 Aleanca Kuq e Zi AK Kreshnik Spahiu
2 Fryma e Re Demokratike FRD Bamir Topi
3 Lidhja Per Drejtesi Dhe Progres LDP Elmaz Sherifi
 • Kandidatët
Nr. Emri Qarku
1 Arben Malaj Vlorë
2 Dritan Prifti Fier
3 Sazan Guri Tiranë
Shoqëria anketuese Data PD PS AK LSI FRD PDIU Pjesëmarrja
Kult[5] 8-14 dhjetor 2012 29.6 % 36.5 % 14.1 % 4.7 % 4.1 % 71.0 %
Gazeta Dita[6] 17-20 dhjetor 2012[note 1] 31.0 % 37.1 % 6.5 % 6.6 % 5.3 %
AlbStat[7] 28 dhjetor 2012 31.4 % 40.4 % 15.2 % 4.9 % 4.9 % 77.1 %
AlbStat[8] 21-28 janar 2013 31.2 % 41.2 % 15.0 % 5.5 % 5.5 % 77.5 %
Kult[9] 22-31 janar 2013 30.1 % 41.2 % 14.9 % 4.1 % 4.1 % 75 %
Albeu[10] 2 maj 2013 - ? 43.6 % 39.27 % 6.07 % 4.61 % 3.71 %
Balkanweb[11] 7 maj 2013 - ? 45.8 % 45.9 % 2.6 % 2.5 %
Instituti Demokratik Shqiptar[12] 3-8 qershor 2013 38.5 % 34.2 % 4.4 % 3.7% 3.3 % 2.6%
Rezultati i zgjedhjeve parlamentare 2013
 
57.88% ASHE
 
39.79% APMI
 
1.73% FRD
 
0.6% AKZ
 
0% Të tjerë

Burimi: KQZ
Përditësimi i fundit: 25 qershor 2013 13:29 (CEST)

Komisioni Zgjedhor,eshte i ngarkuar me çertifikimin e rezultatit, ishte gjithashtu nën presion, pasi nuk kishte zëvendësuar tre nga shtatë anëtarët të cilët kishin dhënë dorëheqjen në prill, pas një mosmarrëveshje mes qeverisë dhe opozitës. Në mbarim të zgjedhjeve, pas orës 19:00 të datës 23 qershor si Sali Berisha dhe Edi Rama pohuan se kishin fituar.[13]

Në ditën e zgjedhjeve në Laç u qëllua me armë zjarri aktivisti i LSI Gjon Pjeter Gjoni i cili mbeti i vrarë, ndërsa një tjetër aktivist i PD Mhill Fufi, mbeti i plagosur.[13]

 1. ^ Vetëm në Bashkinë e Tiranës
 1. ^ "Kalendar i zgjedhjeve". Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2013. Marrë më 6 shkurt 2013.
 2. ^ "Four shot dead in Albania clashes". Al Jazeera (në anglisht). 22 janar 2011. Marrë më 24 qershor 2013.
 3. ^ Election Profile Arkivuar 4 mars 2016 tek Wayback Machine IFES
 4. ^ Electoral system IPU
 5. ^ Top Channel TV
 6. ^ "Gazeta Tema". Arkivuar nga origjinali më 30 dhjetor 2012. Marrë më 25 prill 2013.
 7. ^ "Gazeta Tema". Arkivuar nga origjinali më 3 janar 2013. Marrë më 25 prill 2013.
 8. ^ "Gazeta Tema". Arkivuar nga origjinali më 8 shkurt 2013. Marrë më 25 prill 2013.
 9. ^ "Gazeta Tema". Arkivuar nga origjinali më 6 shkurt 2013. Marrë më 25 prill 2013.
 10. ^ Albeu
 11. ^ "Balkanweb". Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2013. Marrë më 22 maj 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Instituti Demokratik Shqiptar". Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2013. Marrë më 20 qershor 2013.
 13. ^ a b http://www.aljazeera.com/news/europe/2013/06/201362391518185222.html