Zgjedhjet parlamentare në Shqipëri, 1970

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Zgjedhjet parlamentare në Republikën Popullore të Shqipërisë u mbajtën më 20 shtator 1970.[1] Fronti Demokratik ishte partia e vetme që konkuronte në zgjedhje, dhe fitoj të gjitha 264 vendet në parlament me 100% të votave. Pjesëmarrja e votuesve është raportuar të ketë qenë 100%.[2][3]

Rezultati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Partia Vota % Vende +/-
Fronti Demokratik 1,097,122 100 264 +24
Vota të pavlefshme 1
Gjithsej 1,097,123 100 264 +24
Votues të regjistruar 1,097,123 100
Burimi: Nohlen & Stöver

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Nohlen, Dieter; Stöver, Philip (31 May 2010).
  2. ^ Nohlen & Stöver, p138
  3. ^ Albania 1970 Inter-Parliamentary Union